Tusindvis af intetanende danskere tvinges over til TDC

Med en fiks manøvre ryger flere tusinder fastnetkunders penge fra i dag lige ned i TDC's lommer - også selv om de slet ikke er kunder hos TDC.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Danskerne risikerer 12-cifrede telefonnumre.

TDC-manøvre vækker harme hos Forbrugerrådet.

Trods stærk kritik fra konkurrenter har TDC med virkning fra i dag tirsdag droppet de såkaldte forvalgskoder.

Det betyder, at fastnetkunder, der har valgt en anden leverandør end TDC, fra i dag af skal taste fire cifre foran, hvis de ønsker at beholde deres nuværende leverandør.

De skjulte forvalgskoder som 1010 eller 1001 sikrer, at fastnet-kunder køber deres samtaler hos TDC-konkurrenter som Telia og Telenor, mens abonnementet betales direkte til TDC.

Det har hidtil betydet, at mange danske fastnetkunder har modtaget to regninger: En fra TDC for abonnement og én fra eksempelvis Telia eller Telenor for de førte samtaler.

Uden forvalgskoderne ryger betalingen for samtalen i TDC's lommer, der har begrundet opsigelsen af de skjulte koder med, at tiden er løbet fra to regninger.

Konkurrenterne Telia og Telenor har klaget over TDC's manøvre, men i marts afgjorde Erhvervsstyrelsen, at den er lovlig.

TDC's beslutning har også fået Forbrugerrådet op af stolen.

"Det er nok den mest forbruger-uvenlige og klodsede måde, man gør det på. I stedet for at vinde kunder over ved at tilbyde bedre produkter, kaster man dem ud i noget, hvor de ikke ved, hvor de står. Det er mange tusinder forbrugere, der bliver stillet ringere, og det bærer præg af, at man ikke har tænkt på forbrugerne," har chefkonsulent i Forbrugerrådet, Martin Salamon, tidligere udtalt til Computerwold.

Læs også:

Danskerne risikerer 12-cifrede telefonnumre.

TDC-manøvre vækker harme hos Forbrugerrådet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job