Tusindvis af intetanende danskere tvinges over til TDC

Med en fiks manøvre ryger flere tusinder fastnetkunders penge fra i dag lige ned i TDC's lommer - også selv om de slet ikke er kunder hos TDC.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Danskerne risikerer 12-cifrede telefonnumre.

TDC-manøvre vækker harme hos Forbrugerrådet.

Trods stærk kritik fra konkurrenter har TDC med virkning fra i dag tirsdag droppet de såkaldte forvalgskoder.

Det betyder, at fastnetkunder, der har valgt en anden leverandør end TDC, fra i dag af skal taste fire cifre foran, hvis de ønsker at beholde deres nuværende leverandør.

De skjulte forvalgskoder som 1010 eller 1001 sikrer, at fastnet-kunder køber deres samtaler hos TDC-konkurrenter som Telia og Telenor, mens abonnementet betales direkte til TDC.

Det har hidtil betydet, at mange danske fastnetkunder har modtaget to regninger: En fra TDC for abonnement og én fra eksempelvis Telia eller Telenor for de førte samtaler.

Uden forvalgskoderne ryger betalingen for samtalen i TDC's lommer, der har begrundet opsigelsen af de skjulte koder med, at tiden er løbet fra to regninger.

Konkurrenterne Telia og Telenor har klaget over TDC's manøvre, men i marts afgjorde Erhvervsstyrelsen, at den er lovlig.

TDC's beslutning har også fået Forbrugerrådet op af stolen.

"Det er nok den mest forbruger-uvenlige og klodsede måde, man gør det på. I stedet for at vinde kunder over ved at tilbyde bedre produkter, kaster man dem ud i noget, hvor de ikke ved, hvor de står. Det er mange tusinder forbrugere, der bliver stillet ringere, og det bærer præg af, at man ikke har tænkt på forbrugerne," har chefkonsulent i Forbrugerrådet, Martin Salamon, tidligere udtalt til Computerwold.

Læs også:

Danskerne risikerer 12-cifrede telefonnumre.

TDC-manøvre vækker harme hos Forbrugerrådet.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Statens IT

ISO Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job