Tusindvis af intetanende danskere tvinges over til TDC

Med en fiks manøvre ryger flere tusinder fastnetkunders penge fra i dag lige ned i TDC's lommer - også selv om de slet ikke er kunder hos TDC.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Danskerne risikerer 12-cifrede telefonnumre.

TDC-manøvre vækker harme hos Forbrugerrådet.

Trods stærk kritik fra konkurrenter har TDC med virkning fra i dag tirsdag droppet de såkaldte forvalgskoder.

Det betyder, at fastnetkunder, der har valgt en anden leverandør end TDC, fra i dag af skal taste fire cifre foran, hvis de ønsker at beholde deres nuværende leverandør.

De skjulte forvalgskoder som 1010 eller 1001 sikrer, at fastnet-kunder køber deres samtaler hos TDC-konkurrenter som Telia og Telenor, mens abonnementet betales direkte til TDC.

Det har hidtil betydet, at mange danske fastnetkunder har modtaget to regninger: En fra TDC for abonnement og én fra eksempelvis Telia eller Telenor for de førte samtaler.

Uden forvalgskoderne ryger betalingen for samtalen i TDC's lommer, der har begrundet opsigelsen af de skjulte koder med, at tiden er løbet fra to regninger.

Konkurrenterne Telia og Telenor har klaget over TDC's manøvre, men i marts afgjorde Erhvervsstyrelsen, at den er lovlig.

TDC's beslutning har også fået Forbrugerrådet op af stolen.

"Det er nok den mest forbruger-uvenlige og klodsede måde, man gør det på. I stedet for at vinde kunder over ved at tilbyde bedre produkter, kaster man dem ud i noget, hvor de ikke ved, hvor de står. Det er mange tusinder forbrugere, der bliver stillet ringere, og det bærer præg af, at man ikke har tænkt på forbrugerne," har chefkonsulent i Forbrugerrådet, Martin Salamon, tidligere udtalt til Computerwold.

Læs også:

Danskerne risikerer 12-cifrede telefonnumre.

TDC-manøvre vækker harme hos Forbrugerrådet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos