Tusindvis af intetanende danskere tvinges over til TDC

Med en fiks manøvre ryger flere tusinder fastnetkunders penge fra i dag lige ned i TDC's lommer - også selv om de slet ikke er kunder hos TDC.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Danskerne risikerer 12-cifrede telefonnumre.

TDC-manøvre vækker harme hos Forbrugerrådet.

Trods stærk kritik fra konkurrenter har TDC med virkning fra i dag tirsdag droppet de såkaldte forvalgskoder.

Det betyder, at fastnetkunder, der har valgt en anden leverandør end TDC, fra i dag af skal taste fire cifre foran, hvis de ønsker at beholde deres nuværende leverandør.

De skjulte forvalgskoder som 1010 eller 1001 sikrer, at fastnet-kunder køber deres samtaler hos TDC-konkurrenter som Telia og Telenor, mens abonnementet betales direkte til TDC.

Det har hidtil betydet, at mange danske fastnetkunder har modtaget to regninger: En fra TDC for abonnement og én fra eksempelvis Telia eller Telenor for de førte samtaler.

Uden forvalgskoderne ryger betalingen for samtalen i TDC's lommer, der har begrundet opsigelsen af de skjulte koder med, at tiden er løbet fra to regninger.

Konkurrenterne Telia og Telenor har klaget over TDC's manøvre, men i marts afgjorde Erhvervsstyrelsen, at den er lovlig.

TDC's beslutning har også fået Forbrugerrådet op af stolen.

"Det er nok den mest forbruger-uvenlige og klodsede måde, man gør det på. I stedet for at vinde kunder over ved at tilbyde bedre produkter, kaster man dem ud i noget, hvor de ikke ved, hvor de står. Det er mange tusinder forbrugere, der bliver stillet ringere, og det bærer præg af, at man ikke har tænkt på forbrugerne," har chefkonsulent i Forbrugerrådet, Martin Salamon, tidligere udtalt til Computerwold.

Læs også:

Danskerne risikerer 12-cifrede telefonnumre.

TDC-manøvre vækker harme hos Forbrugerrådet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S