TDC-ejet lavprisselskab overtager Skyline-kunder

Konkursramte Skylines mobilkunder modtag allerede fredag aften en sms-besked fra deres nye leverandør.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk bredbåndsfirma lukker og slukker.

Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs.

Ekspert om bredbåndskonkurs: Derfor gik det galt.

Allerede i fredags stod det klart, at det bliver det TDC-ejede lavprisselskab UnoTel, der overtager mobilkunderne efter konkursen dagen før i bredbåndsselskabet Skyline.

Det bekræfter UnoTels direktør Esben Kolind Laustrup, som fortæller, at det har været vigtigt for kurator at få afklaret mobilkundernes fremtid hurtigt, da de ellers risikerer at miste deres telefonnumre.

"I forbindelse med betalingsstandsningen har kurator været ude og undersøge, om det var muligt at afhænde dele af forretningen, og i den forbindelse har vi afgivet bud på mobilkunderne," lyder det fra Esben Kolind Laustrup.

Kun kundebasen

Han understreger, at UnoTel udelukkende har overtaget kundebasen og altså ikke Skyline-brandet.

"Kontakten med kurator er gået via TDC, så i TDC har vi internt fundet ud af, at det var UnoTel, der skulle overtage kunderne. I den forbindelse sendte vi en sms ud til Skyline-kunderne fredag aften og informerede dem," fortæller Esben Kolind Laustrup.

UnoTel overtager samlet set 6.000 kunder.

"Vi arbejder på højtryk de næste par uger med at få integreret kunderne, der kommer til at køre videre på samme vilkår som hidtil," siger direktøren.

Læs også:

Dansk bredbåndsfirma lukker og slukker.

Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs.

Ekspert om bredbåndskonkurs: Derfor gik det galt.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Business Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Engineering Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job