TDC-ejet lavprisselskab overtager Skyline-kunder

Konkursramte Skylines mobilkunder modtag allerede fredag aften en sms-besked fra deres nye leverandør.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk bredbåndsfirma lukker og slukker.

Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs.

Ekspert om bredbåndskonkurs: Derfor gik det galt.

Allerede i fredags stod det klart, at det bliver det TDC-ejede lavprisselskab UnoTel, der overtager mobilkunderne efter konkursen dagen før i bredbåndsselskabet Skyline.

Det bekræfter UnoTels direktør Esben Kolind Laustrup, som fortæller, at det har været vigtigt for kurator at få afklaret mobilkundernes fremtid hurtigt, da de ellers risikerer at miste deres telefonnumre.

"I forbindelse med betalingsstandsningen har kurator været ude og undersøge, om det var muligt at afhænde dele af forretningen, og i den forbindelse har vi afgivet bud på mobilkunderne," lyder det fra Esben Kolind Laustrup.

Kun kundebasen

Han understreger, at UnoTel udelukkende har overtaget kundebasen og altså ikke Skyline-brandet.

"Kontakten med kurator er gået via TDC, så i TDC har vi internt fundet ud af, at det var UnoTel, der skulle overtage kunderne. I den forbindelse sendte vi en sms ud til Skyline-kunderne fredag aften og informerede dem," fortæller Esben Kolind Laustrup.

UnoTel overtager samlet set 6.000 kunder.

"Vi arbejder på højtryk de næste par uger med at få integreret kunderne, der kommer til at køre videre på samme vilkår som hidtil," siger direktøren.

Læs også:

Dansk bredbåndsfirma lukker og slukker.

Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs.

Ekspert om bredbåndskonkurs: Derfor gik det galt.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S