TDC-ejet lavprisselskab overtager Skyline-kunder

Konkursramte Skylines mobilkunder modtag allerede fredag aften en sms-besked fra deres nye leverandør.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk bredbåndsfirma lukker og slukker.

Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs.

Ekspert om bredbåndskonkurs: Derfor gik det galt.

Allerede i fredags stod det klart, at det bliver det TDC-ejede lavprisselskab UnoTel, der overtager mobilkunderne efter konkursen dagen før i bredbåndsselskabet Skyline.

Det bekræfter UnoTels direktør Esben Kolind Laustrup, som fortæller, at det har været vigtigt for kurator at få afklaret mobilkundernes fremtid hurtigt, da de ellers risikerer at miste deres telefonnumre.

"I forbindelse med betalingsstandsningen har kurator været ude og undersøge, om det var muligt at afhænde dele af forretningen, og i den forbindelse har vi afgivet bud på mobilkunderne," lyder det fra Esben Kolind Laustrup.

Kun kundebasen

Han understreger, at UnoTel udelukkende har overtaget kundebasen og altså ikke Skyline-brandet.

"Kontakten med kurator er gået via TDC, så i TDC har vi internt fundet ud af, at det var UnoTel, der skulle overtage kunderne. I den forbindelse sendte vi en sms ud til Skyline-kunderne fredag aften og informerede dem," fortæller Esben Kolind Laustrup.

UnoTel overtager samlet set 6.000 kunder.

"Vi arbejder på højtryk de næste par uger med at få integreret kunderne, der kommer til at køre videre på samme vilkår som hidtil," siger direktøren.

Læs også:

Dansk bredbåndsfirma lukker og slukker.

Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs.

Ekspert om bredbåndskonkurs: Derfor gik det galt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job