Folkeskolen får intet ud af dyre it-investeringer

De danske folkeskole-elever får nærmest ingenting ud af al den lækre it-isenkram, som skolerne har investeret i.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danmark er et af de lande, hvor eleverne i Folkeskolen bruger mest tid på computere, uden at det fører til bedre læsefærdigheder, skriver Politiken.

"Der er alt for mange eksempler på it-projekter, der har haft fuldstændigt uklare og diffuse mål i forhold til elevernes læring," siger Jørgen Søndergaard, formand for Skolerådet, til avisen.

Ifølge ham har både kommuner og staten en tendens til, at it-virkemidlerne kommer til at overskygge det egentlige formål som er at gavne skoleelevernes læringsproces.

"Vi savner den overordnede tænkning, der handler om, hvordan vi får brugt it til noget, der gavner eleverne i deres læringsproces," siger Jørgen Søndergaard til Politiken.

Han mener, at det 'grundlæggende er fornuftigt,' at der er computere på skolerne, men at alt for mange af investeringerne har været båret af en fascination af, at der er kommet noget ny teknologi, som lige skal afprøves.

"Det er klart en mangel, at det ikke har givet sig udslag i, at vi har fået en bedre undervisning," mener han.

Karin Levinsen, der er lektor på Aalborg Universitet, siger til Politiken, at det efter hendes mening vil være en meget dårlig ide at 'tæppebombe landet med endnu flere interaktive tavler, iPads og dårlige digitale læremidler.'

I stedet efterlyser hun lærere med de rigtige kompetencer.

Læs også:

Hver femte folkeskole er digital tilbagestående.

Skod-it koster skolelærerne dobbeltarbejde.

Uden pc: Skole tester ny måde at it-undervise på.

Opråb til regeringen: Har I helt glemt it til folkeskolen?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S