Folkeskolen får intet ud af dyre it-investeringer

De danske folkeskole-elever får nærmest ingenting ud af al den lækre it-isenkram, som skolerne har investeret i.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danmark er et af de lande, hvor eleverne i Folkeskolen bruger mest tid på computere, uden at det fører til bedre læsefærdigheder, skriver Politiken.

"Der er alt for mange eksempler på it-projekter, der har haft fuldstændigt uklare og diffuse mål i forhold til elevernes læring," siger Jørgen Søndergaard, formand for Skolerådet, til avisen.

Ifølge ham har både kommuner og staten en tendens til, at it-virkemidlerne kommer til at overskygge det egentlige formål som er at gavne skoleelevernes læringsproces.

"Vi savner den overordnede tænkning, der handler om, hvordan vi får brugt it til noget, der gavner eleverne i deres læringsproces," siger Jørgen Søndergaard til Politiken.

Han mener, at det 'grundlæggende er fornuftigt,' at der er computere på skolerne, men at alt for mange af investeringerne har været båret af en fascination af, at der er kommet noget ny teknologi, som lige skal afprøves.

"Det er klart en mangel, at det ikke har givet sig udslag i, at vi har fået en bedre undervisning," mener han.

Karin Levinsen, der er lektor på Aalborg Universitet, siger til Politiken, at det efter hendes mening vil være en meget dårlig ide at 'tæppebombe landet med endnu flere interaktive tavler, iPads og dårlige digitale læremidler.'

I stedet efterlyser hun lærere med de rigtige kompetencer.

Læs også:

Hver femte folkeskole er digital tilbagestående.

Skod-it koster skolelærerne dobbeltarbejde.

Uden pc: Skole tester ny måde at it-undervise på.

Opråb til regeringen: Har I helt glemt it til folkeskolen?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks