Nyt kæmpe-underskud til IBM Danmark

IBM Danmark kommer for sjette år i træk ud med stort million-underskud. Men helt galt står det alligevel ikke til.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danmarks største it-virksomhed, IBM, fortsætter med at tabe store millionbeløb på den danske forretning.

IBM Danmark kom nemlig ud af 2011 med et underskud på 57 millioner kroner.

Det kommer i kølvandet på 2010-underskuddet på 140 millioner kroner, mens IBM Danmark i 2009 fik et underskud på 239 millioner kroner.

I alt har IBM tabt mere end 1,2 milliarder kroner på den danske forretning i de seneste seks år.

Der er dog en god grund til de store underskud, som IBM har landet i de seneste år. Den kan du læse mere om her.

Stigende driftsoverskud

Trods den flammende røde bundlinie står det ikke helt galt til for IBM.

Selskabets driftsoverskud blev nemlig forbedret fra 497 millioner kroner i 2010 til 612 millioner kroner i 2011.

Driftsoverskuddet bliver imidlertid opslugt af ikke mindst afskrivninger på tidligere investeringer - blandt andet købet af Mærsk Data og DM Data.

Og det gør underskuddet acceptabelt, mener Lars Mikkelgaard-Jensen, der er administrerende direktør i IBM Danmark.

Han siger til Børsen, at han 'faktisk er meget tilfreds,' hvis man analyserer underskuddet.

"Det er baseret på afskrivninger på vores store investeringer. Det vigtige er, at den primære drift er sund," siger han til avisen.

"Vores meget store initial-investering med Mærsk Data og VM Data har positiv indvirkning på vores driftsresultater og på årets resultat i takt med, at afskrivningerne på investeringerne falder," siger han til Børsen.

Han sigter nu efter overskud på bundlinien i de kommende år.

"Vi ser både 2012 og 2013 som år, hvor vi oplever en forbedring i indtjeningen," siger han til avisen.

IBM Danmarks omsætning har stort set ikke flyttet sig ud af pletten i forhold til 2010.

"Der er ingen tvivl om, at vi ønsker, at omsætningen kommer op," siger Lars Mikkelgaard-Jensen til Børsen.

Samtidig mener han dog ikke, at den flade omsætning er et problem, da den ikke mindst skyldes, at selskabet udnytter dets globale produktionsapparat ved blandt andet at sende opgaver til billigere lande.

Læs også:

IBM-boss: Derfor er vores underskud helt normalt.

Nyt underskud: Pengene vælter ud af IBM Danmark.

Hvorfor har IBM hele tiden underskud i Danmark?

IBM i Danmark bløder millioner for femte år i træk

IBM ude med endnu et millionunderskud

IBM Danmark i stiv modvind - er der en plan?

Ekspert: Hårdt pres på IBM-direktør

Rekordtab til IBM - dansk nedbrud har kostet kassen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job