Så hårdt har krisen ramt danske it-konsulenter

I Danmark har it-konsulenterne det hårdere end i resten af Norden. Se her, hvad der plager branchen.

Artikel top billede

Læs også:
Chefer: Danske it-projektledere er ikke særligt gode

Dansk it-firma søger 33 procent flere it-konsulenter

Den europæiske finanskrise har ramt konsulenthusene i Norden meget forskelligt, og det er gået hårdest ud over de danske it-konsulenter.

Det er en af konklusionerne i en undersøgelse, der er foretaget af analysehuset IDC. Den er foretaget blandt 170 forhandlere og 330 udbydere i konsulentbranchen.

IDC har spurgt til konsulentpriser inden for basistjenester, specialister, systemarkitekter og senior it/business konsulenter.

Og det altså er danskerne, der har fået flest hug.

Big Data vokser

Analysen fortæller, at den danske konsulentbranche ikke er kommet sig over krisen i samme grad som i eksempelvis Norge eller Sverige.

I de øvrige nordiske lande har man oplevet to stærke kvartaler i 2011, og mange konsulenthuse er begyndt at vokse igen efter afmatningen i 2010. Dette på trods af den megen turmult i Sydeuropa.

Et af problemerne i Danmark er den eksportafhængige økonomi, der altså er blevet ramt hårdere end forventet.

Samlet set er de basale konsulentydelser faldet 1,5 procent i pris siden 2010, mens de mere hardcore-områder med erfarne konsulenter er steget med 2,2 procent i perioden.

Et af de områder, der tegner lysest, er udviklingen inden for business intelligence og det, man kalder Big Data.

Mange efterspørger eksempelvis realtids analyseværktøjer til de store datamængder, lyder det fra IDC, der forventer en stigning på to procent i aktiviteten inden for netop dette felt.

De mere basale tjenester vil ifølge analysehuset falde med lige knap to procent.

Læs også:
Chefer: Danske it-projektledere er ikke særligt gode

Dansk it-firma søger 33 procent flere it-konsulenter

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Statens IT

Tekniske Sikkerhedsrådgivere

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network