Så hårdt har krisen ramt danske it-konsulenter

I Danmark har it-konsulenterne det hårdere end i resten af Norden. Se her, hvad der plager branchen.

Artikel top billede

Læs også:
Chefer: Danske it-projektledere er ikke særligt gode

Dansk it-firma søger 33 procent flere it-konsulenter

Den europæiske finanskrise har ramt konsulenthusene i Norden meget forskelligt, og det er gået hårdest ud over de danske it-konsulenter.

Det er en af konklusionerne i en undersøgelse, der er foretaget af analysehuset IDC. Den er foretaget blandt 170 forhandlere og 330 udbydere i konsulentbranchen.

IDC har spurgt til konsulentpriser inden for basistjenester, specialister, systemarkitekter og senior it/business konsulenter.

Og det altså er danskerne, der har fået flest hug.

Big Data vokser

Analysen fortæller, at den danske konsulentbranche ikke er kommet sig over krisen i samme grad som i eksempelvis Norge eller Sverige.

I de øvrige nordiske lande har man oplevet to stærke kvartaler i 2011, og mange konsulenthuse er begyndt at vokse igen efter afmatningen i 2010. Dette på trods af den megen turmult i Sydeuropa.

Et af problemerne i Danmark er den eksportafhængige økonomi, der altså er blevet ramt hårdere end forventet.

Samlet set er de basale konsulentydelser faldet 1,5 procent i pris siden 2010, mens de mere hardcore-områder med erfarne konsulenter er steget med 2,2 procent i perioden.

Et af de områder, der tegner lysest, er udviklingen inden for business intelligence og det, man kalder Big Data.

Mange efterspørger eksempelvis realtids analyseværktøjer til de store datamængder, lyder det fra IDC, der forventer en stigning på to procent i aktiviteten inden for netop dette felt.

De mere basale tjenester vil ifølge analysehuset falde med lige knap to procent.

Læs også:
Chefer: Danske it-projektledere er ikke særligt gode

Dansk it-firma søger 33 procent flere it-konsulenter

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S