Så hårdt har krisen ramt danske it-konsulenter

I Danmark har it-konsulenterne det hårdere end i resten af Norden. Se her, hvad der plager branchen.

Artikel top billede

Læs også:
Chefer: Danske it-projektledere er ikke særligt gode

Dansk it-firma søger 33 procent flere it-konsulenter

Den europæiske finanskrise har ramt konsulenthusene i Norden meget forskelligt, og det er gået hårdest ud over de danske it-konsulenter.

Det er en af konklusionerne i en undersøgelse, der er foretaget af analysehuset IDC. Den er foretaget blandt 170 forhandlere og 330 udbydere i konsulentbranchen.

IDC har spurgt til konsulentpriser inden for basistjenester, specialister, systemarkitekter og senior it/business konsulenter.

Og det altså er danskerne, der har fået flest hug.

Big Data vokser

Analysen fortæller, at den danske konsulentbranche ikke er kommet sig over krisen i samme grad som i eksempelvis Norge eller Sverige.

I de øvrige nordiske lande har man oplevet to stærke kvartaler i 2011, og mange konsulenthuse er begyndt at vokse igen efter afmatningen i 2010. Dette på trods af den megen turmult i Sydeuropa.

Et af problemerne i Danmark er den eksportafhængige økonomi, der altså er blevet ramt hårdere end forventet.

Samlet set er de basale konsulentydelser faldet 1,5 procent i pris siden 2010, mens de mere hardcore-områder med erfarne konsulenter er steget med 2,2 procent i perioden.

Et af de områder, der tegner lysest, er udviklingen inden for business intelligence og det, man kalder Big Data.

Mange efterspørger eksempelvis realtids analyseværktøjer til de store datamængder, lyder det fra IDC, der forventer en stigning på to procent i aktiviteten inden for netop dette felt.

De mere basale tjenester vil ifølge analysehuset falde med lige knap to procent.

Læs også:
Chefer: Danske it-projektledere er ikke særligt gode

Dansk it-firma søger 33 procent flere it-konsulenter

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S