Tusindvis af Skyline-kunder strømmer til konkurrent

Et vestjysk bredbåndsfirma nyder i disse dage godt af konkursen hos Skyline og har måttet ansætte ekstra folk.

Artikel top billede

Læs også:

Hårdt ramt: Skyline-kunder ramt af to konkurser.

Dansk bredbåndsfirma lukker og slukker

Telefonerne har de sidste dage kimet hos bredbåndsfirmaet Airnet i Nørre Nebel, der har specialiseret sig i bredbåndsforbindelser til sommerhusområder og feriecentre især i det vestjyske, men også på Bornholm.

"Vi er gået fra normalt at modtage 10-20 henvendelser om dagen til at modtage omkring 100 henvendelser i timen siden Skylines konkurs i torsdags," fortæller AirNets direktør Søren Jørgensen.

Han tilføjer, at firmaet derfor har hyret tre ekstra folk siden konkurrentens konkurs i sidste uge.

Omkring 2000 henvendelser har AirNet modtaget siden torsdag, blandt andet fra et feriecenter, der har bedt AirNet overtage internet til 400 feriehuse.

Han fortæller, at henvendelserne både kommer fra private sommerhusejere og fra de bureauer, der lejer sommerhuse ud til turister.

Økonomisk kindhest

For med turisthøjsæsonen faretruende tæt på risikerer bureauerne nemlig en større økonomisk ørefigen, hvis internetforbindelsen ikke er i orden, når turisterne strømmer til.

"Sommerhus-udlejerne er pressede, for de risikerer ifølge loven at skulle betale mellem 500-1000 kroner i kompensation om ugen til lejerne, hvis internetforbindelsen ikke virker," forklarer han.

I modsætning til Skylines Wimax-teknologi bruger AirNet en konkurrerende teknologi, hvor brugerne i stedet for data får tildelt en tidsmæssig del af båndbredden. Samtidig hører der gratis ip-telefoni med.

Det betyder, at AirNet skal ud og montere deres eget udstyr, før netforbindelsen fungerer.

"For Skyline-kunder tager det cirka 20 minutter at montere, for vi kan bruge de kabler, der allerede er fastmonterede. For andre tager monteringen cirka en time," lyder det fra direktøren.

Han tilføjer, at AirNets største problem lige nu er at skaffe nok udstyr.

"Det er ikke noget, der ligger på lager, så vi arbejder med at skaffe det udstyr, man bruger. Det er lige lykkedes mig at skaffe tusind modtagere mere, så det er nok til de næste par dage," siger han.

Han forventer ikke, at Skyline genopstår.

"Der er forsvundet omkring 2.000 kunder over til os på en uge, så det går meget hurtigt. Desuden er teknologien forældet, så det er nok svært at finde nogen, der vil overtage det," lyder det fra AirNet-direktøren.

Læs også:

Hårdt ramt: Skyline-kunder ramt af to konkurser.

Dansk bredbåndsfirma lukker og slukker

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job