Kunde midt i bredbånds-konkurs: Hvad med mig?

En kunde aner ikke, hvordan han er stillet efter Skyline-konkursen, hvor op imod halvanden milliard kroner lader til at være gået tabt.

Artikel top billede

Niels Oesten har intet hørt fra Skyline efter selskabets konkurs.

Læs også:

Dansk bredbåndsfirma lukker og slukker

Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs

Ekspert om bredbåndskonkurs: Derfor gik det galt

På Fanø finder en Skyline-kunde sig en smule glemt.

I hvert fald fortæller Niels Oesten, at han intet har hørt fra Skyline i kølvandet på den store konkurs, der ramte selskabet for nylig.

"Da jeg indtil nu har fået IP-telefoni gennem det afdøde Skyline, er jeg noget forbavset over, at der kun i forbindelse med konkursen har været tale om mobilkunder."

"Jeg kan da ikke være den eneste, der er i den situation. Foreligger der slet ikke noget om, hvilken skæbne, der måtte kunne overgå mig?," spørger Fanø-beboeren.

Niels Oesten er webmaster på portalen om Sønderho med 340 helårsbeboere og har desuden en fortid som svagstrømsingeniør.

Privat blev Niels Oesten først kunde hos Telsome, der siden blev overtaget af Skyline. I dag har Niels Oesten end ikke adgang til at se sit forbrug på to telefonnumre.

Intet hørt

Især undrer han sig over, at han intet har hørt fra selskabet.

Du har ikke modtaget mail eller brev efter konkursen?

"Jeg har absolut intet hørt fra de involverede parter," udtaler Niels Oesten, der ikke synes at de meldinger, der findes på skyline.dk, svarer på, hvordan hans IP-skæbne reelt ender.

Eksempelvis står, at IP-kunder er uberørt af konkursen, men som Niels Oesten noterer sig, så har han ikke adgang til mitskyline.dk, hvor han kan følge med i blandt andet sit forbrug.

"Så helt uberørt er jeg ikke," fortæller han.

Ifølge Elro, der ejer Skyline, er der blevet brugt op imod halvanden milliard kroner på at opbygge det netværk, som selskabet brugte.

Det er efter gentagne henvendelser ikke lykkes Computerworld at få en kommentar fra Skyline.

Læs også:

Dansk bredbåndsfirma lukker og slukker

Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs

Ekspert om bredbåndskonkurs: Derfor gik det galt

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

Leder af serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car