Ledere mangler mobil adgang til virksomhedens it

Over halvdelen af virksomhedslederne har ikke mulighed for at arbejde uden for kontoret.

Artikel top billede

Læs også:

Pas på: Hjemmearbejde kan være farligt for dig

Mobile løsninger, der sætter chefen i kontakt med systemerne hjemme i virksomheden, er ikke særlig udbredt i vores tre nabolande Sverige, Tyskland og England.

Sammen med analysevirksomheden TNS Sifo har ERP-virksomheden IFS lavet en undersøgelse, der viser, at mange af virksomhedslederne ikke har løsninger, der tillader dem at arbejde mobilt.

54 procent af i alt 850 virksomhedsledere svarer i undersøgelsen, at de slet ikke har mulighed for at arbejde uden for kontoret.

47 procent af dem udtrykker et stort ønske om at kunne arbejde på en mere fleksibel måde.

Faktisk siger de spurgte chefer, at de hellere vil have øget mobilitet end højere løn.

Undersøgelsen viser en fundemental ændring i, hvordan folk prioriterer deres arbejdsliv, mener Alexander Sovré, chef i TNS Sifo.

"Undersøgelsen peger på en tydelig interesse for mobilitet i arbejdet. Fleksibilitet og mobilitet sammen med moderne teknologi er vigtigere for nutidens virksomhedsledere end mange traditionelle værdier som et stort kontor, en vigtig titel eller tilmed højere løn," siger han. 

Også i Danmark

Den samme tendens gør sig også gældende i Danmark, vurderer administrerende direktør i IFS Danmark, Jan A. Bengtsen.

"Undersøgelsen bekræfter min oplevelse, når jeg taler med danske virksomhedsledere om, at de ønsker frihed til at organisere deres arbejdsliv på samme måde, som de organiserer deres privatliv," siger han.

Undersøgelsen viser desuden, at virksomhedsledere bruger meget tid på opgaver, der ikke tilfører nogen forretningsværdi.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos