Ledere mangler mobil adgang til virksomhedens it

Over halvdelen af virksomhedslederne har ikke mulighed for at arbejde uden for kontoret.

Artikel top billede

Læs også:

Pas på: Hjemmearbejde kan være farligt for dig

Mobile løsninger, der sætter chefen i kontakt med systemerne hjemme i virksomheden, er ikke særlig udbredt i vores tre nabolande Sverige, Tyskland og England.

Sammen med analysevirksomheden TNS Sifo har ERP-virksomheden IFS lavet en undersøgelse, der viser, at mange af virksomhedslederne ikke har løsninger, der tillader dem at arbejde mobilt.

54 procent af i alt 850 virksomhedsledere svarer i undersøgelsen, at de slet ikke har mulighed for at arbejde uden for kontoret.

47 procent af dem udtrykker et stort ønske om at kunne arbejde på en mere fleksibel måde.

Faktisk siger de spurgte chefer, at de hellere vil have øget mobilitet end højere løn.

Undersøgelsen viser en fundemental ændring i, hvordan folk prioriterer deres arbejdsliv, mener Alexander Sovré, chef i TNS Sifo.

"Undersøgelsen peger på en tydelig interesse for mobilitet i arbejdet. Fleksibilitet og mobilitet sammen med moderne teknologi er vigtigere for nutidens virksomhedsledere end mange traditionelle værdier som et stort kontor, en vigtig titel eller tilmed højere løn," siger han. 

Også i Danmark

Den samme tendens gør sig også gældende i Danmark, vurderer administrerende direktør i IFS Danmark, Jan A. Bengtsen.

"Undersøgelsen bekræfter min oplevelse, når jeg taler med danske virksomhedsledere om, at de ønsker frihed til at organisere deres arbejdsliv på samme måde, som de organiserer deres privatliv," siger han.

Undersøgelsen viser desuden, at virksomhedsledere bruger meget tid på opgaver, der ikke tilfører nogen forretningsværdi.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglærer til teknisk efteruddannelse

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S