Yahoo indgår milliardhandel med kinesisk it-firma

Søgeselskabet har fået handlet sig frem til 40 milliarder kroner i en handel med kinesisk it-gigant.

Artikel top billede

Læs også:

Kinesisk it-rigmand vil købe Yahoo

Før Facebook: Jordens 10 største it-børsnoteringer

Det amerikanske søgemaskine-selskab Yahoo har indgået en aftale om at tilbagesælge halvdelen af sin 40 procent aktieandel i den kineske business-to-business-handelsplatform Alibaba.

Det skriver BBC, efter den kinesiske it-virksomhed også har luftet tanker om at købe Yahoo.  

Handlen om tilbagesalg menes at indbringe Yahoo omkring 41,5 milliarder kroner, hvilket er tiltrængt for det trængte søgeselskab i kampen mod online-reklamegiganterne Google og Facebook.

Aftalen sker efter længere forhandlinger og få uger efter, at Yahoo har sendt sin chef og halvdelen af bestyrelsen ud i kulden. 

Handel giver Yahoo frihed

Med godt 40 milliarder på kontoen har Yahoo igen fået lidt albuerum til at foretage opkøb og købe sine egne aktier tilbage, som er blevet tilskyndet af selskabets aktionærer.

Samtidig giver handlen også Alibaba mulighed for at købe de resterende 20 procent af Yahoos ejerskab tilbage.

Indtil videre forventes det, at partnerskabet mellem Yahoo og Alibaba med godt 76 millioner registrerede brugere fortsætter lidt endnu, da Yahoo ser muligheder for vækst i Asien, mens Alibaba kigger på selskabets muligheder uden for det kinesiske hjemmemarked.

Udover Alibaba.com sidder Alibaba-koncernen blandt andet også på det populære consumer-to-consumer Taobao-site, som efter sigende har 370 millioner registrerede brugere - det vil sige, at selskabet har langt flere asiatiske brugere, end der er indbyggere i USA.

Læs også:

Kinesisk it-rigmand vil købe Yahoo

Før Facebook: Jordens 10 største it-børsnoteringer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S