Yahoo indgår milliardhandel med kinesisk it-firma

Søgeselskabet har fået handlet sig frem til 40 milliarder kroner i en handel med kinesisk it-gigant.

Artikel top billede

Læs også:

Kinesisk it-rigmand vil købe Yahoo

Før Facebook: Jordens 10 største it-børsnoteringer

Det amerikanske søgemaskine-selskab Yahoo har indgået en aftale om at tilbagesælge halvdelen af sin 40 procent aktieandel i den kineske business-to-business-handelsplatform Alibaba.

Det skriver BBC, efter den kinesiske it-virksomhed også har luftet tanker om at købe Yahoo.  

Handlen om tilbagesalg menes at indbringe Yahoo omkring 41,5 milliarder kroner, hvilket er tiltrængt for det trængte søgeselskab i kampen mod online-reklamegiganterne Google og Facebook.

Aftalen sker efter længere forhandlinger og få uger efter, at Yahoo har sendt sin chef og halvdelen af bestyrelsen ud i kulden. 

Handel giver Yahoo frihed

Med godt 40 milliarder på kontoen har Yahoo igen fået lidt albuerum til at foretage opkøb og købe sine egne aktier tilbage, som er blevet tilskyndet af selskabets aktionærer.

Samtidig giver handlen også Alibaba mulighed for at købe de resterende 20 procent af Yahoos ejerskab tilbage.

Indtil videre forventes det, at partnerskabet mellem Yahoo og Alibaba med godt 76 millioner registrerede brugere fortsætter lidt endnu, da Yahoo ser muligheder for vækst i Asien, mens Alibaba kigger på selskabets muligheder uden for det kinesiske hjemmemarked.

Udover Alibaba.com sidder Alibaba-koncernen blandt andet også på det populære consumer-to-consumer Taobao-site, som efter sigende har 370 millioner registrerede brugere - det vil sige, at selskabet har langt flere asiatiske brugere, end der er indbyggere i USA.

Læs også:

Kinesisk it-rigmand vil købe Yahoo

Før Facebook: Jordens 10 største it-børsnoteringer

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS