Yahoo indgår milliardhandel med kinesisk it-firma

Søgeselskabet har fået handlet sig frem til 40 milliarder kroner i en handel med kinesisk it-gigant.

Artikel top billede

Læs også:

Kinesisk it-rigmand vil købe Yahoo

Før Facebook: Jordens 10 største it-børsnoteringer

Det amerikanske søgemaskine-selskab Yahoo har indgået en aftale om at tilbagesælge halvdelen af sin 40 procent aktieandel i den kineske business-to-business-handelsplatform Alibaba.

Det skriver BBC, efter den kinesiske it-virksomhed også har luftet tanker om at købe Yahoo.  

Handlen om tilbagesalg menes at indbringe Yahoo omkring 41,5 milliarder kroner, hvilket er tiltrængt for det trængte søgeselskab i kampen mod online-reklamegiganterne Google og Facebook.

Aftalen sker efter længere forhandlinger og få uger efter, at Yahoo har sendt sin chef og halvdelen af bestyrelsen ud i kulden. 

Handel giver Yahoo frihed

Med godt 40 milliarder på kontoen har Yahoo igen fået lidt albuerum til at foretage opkøb og købe sine egne aktier tilbage, som er blevet tilskyndet af selskabets aktionærer.

Samtidig giver handlen også Alibaba mulighed for at købe de resterende 20 procent af Yahoos ejerskab tilbage.

Indtil videre forventes det, at partnerskabet mellem Yahoo og Alibaba med godt 76 millioner registrerede brugere fortsætter lidt endnu, da Yahoo ser muligheder for vækst i Asien, mens Alibaba kigger på selskabets muligheder uden for det kinesiske hjemmemarked.

Udover Alibaba.com sidder Alibaba-koncernen blandt andet også på det populære consumer-to-consumer Taobao-site, som efter sigende har 370 millioner registrerede brugere - det vil sige, at selskabet har langt flere asiatiske brugere, end der er indbyggere i USA.

Læs også:

Kinesisk it-rigmand vil købe Yahoo

Før Facebook: Jordens 10 største it-børsnoteringer

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv applikationsspecialist hos PET og gør en forskel med IT

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S