Yahoo indgår milliardhandel med kinesisk it-firma

Søgeselskabet har fået handlet sig frem til 40 milliarder kroner i en handel med kinesisk it-gigant.

Artikel top billede

Læs også:

Kinesisk it-rigmand vil købe Yahoo

Før Facebook: Jordens 10 største it-børsnoteringer

Det amerikanske søgemaskine-selskab Yahoo har indgået en aftale om at tilbagesælge halvdelen af sin 40 procent aktieandel i den kineske business-to-business-handelsplatform Alibaba.

Det skriver BBC, efter den kinesiske it-virksomhed også har luftet tanker om at købe Yahoo.  

Handlen om tilbagesalg menes at indbringe Yahoo omkring 41,5 milliarder kroner, hvilket er tiltrængt for det trængte søgeselskab i kampen mod online-reklamegiganterne Google og Facebook.

Aftalen sker efter længere forhandlinger og få uger efter, at Yahoo har sendt sin chef og halvdelen af bestyrelsen ud i kulden. 

Handel giver Yahoo frihed

Med godt 40 milliarder på kontoen har Yahoo igen fået lidt albuerum til at foretage opkøb og købe sine egne aktier tilbage, som er blevet tilskyndet af selskabets aktionærer.

Samtidig giver handlen også Alibaba mulighed for at købe de resterende 20 procent af Yahoos ejerskab tilbage.

Indtil videre forventes det, at partnerskabet mellem Yahoo og Alibaba med godt 76 millioner registrerede brugere fortsætter lidt endnu, da Yahoo ser muligheder for vækst i Asien, mens Alibaba kigger på selskabets muligheder uden for det kinesiske hjemmemarked.

Udover Alibaba.com sidder Alibaba-koncernen blandt andet også på det populære consumer-to-consumer Taobao-site, som efter sigende har 370 millioner registrerede brugere - det vil sige, at selskabet har langt flere asiatiske brugere, end der er indbyggere i USA.

Læs også:

Kinesisk it-rigmand vil købe Yahoo

Før Facebook: Jordens 10 største it-børsnoteringer

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S