Dansk gigant-projekt udpeger system-leverandør

Leverandører udpeget til systemlevering i et af Danmarkshistoriens største offentlige it-projekter nogensinde.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan er teknologien i et projekt til 18 milliarder

BaneDanmark kaster milliarder efter omstridt it-firma

Det bliver den franske multinationale virksomhed Alstom med omkring 85.000 medarbejdere, der skal levere de såkaldte ERTMS-systemer til danske tog.

Det bliver togene på fjernbanen - det vil sige alt på skinner uden for den københavnske S-bane - der får glæde af implementeringen af den europæiske ERTMS 2-standard (European Rail Traffic Management System) fra Alstom.

Dermed vil synlige trafiksignaler på togstationer og langs strækningerne blive overflødiggjorte og fjernet i løbet af de næste 10 år. 

ERTMS-systemerne virker nemlig ved, at de får deres trafik-informationer fra akseltællere langs jernbanerne, og derfra sendes signalerne til et centralt it-center, der derefter kan sende trafikinformationer direkte ud til togene via radiokommunikation leveret fra Nokia Siemens Networks.

Udover Alstom og Eltel er selskaberne Balfour Beatty og Thales også med til at levere hardware, software og knowhow til banestrækningerne i det danske landskab og inde i den københavnske S-bane. 

Scorer en god milliard

Tildelingen af den 10-årige ERTMS-kontrakt til Alstom betyder samtidig, at franskmændene kan hive en check ned i lommen på mellem en milliard og 1,3 milliarder kroner for ulejligheden med at udskifte signalsystemerne i de næste 10 år.

I alt forventes det, at udskiftningen af alle togsignalerne på fjern- og S-bane løber op i godt 18 milliarder kroner, som BaneDanmark tidligere har sammenlignet med et projekt af storebæltske proportioner.

Hele udskiftningen af signalsystemerne langs 3.200 kilometer sporstrækning forventes at stå færdig inden udgangen af 2021.

Du kan læse mere om det store it-projekt langs og på de danske jernbaneskinner her.

Læs også:
Sådan er teknologien i et projekt til 18 milliarder

BaneDanmark kaster milliarder efter omstridt it-firma

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car