Dansk gigant-projekt udpeger system-leverandør

Leverandører udpeget til systemlevering i et af Danmarkshistoriens største offentlige it-projekter nogensinde.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan er teknologien i et projekt til 18 milliarder

BaneDanmark kaster milliarder efter omstridt it-firma

Det bliver den franske multinationale virksomhed Alstom med omkring 85.000 medarbejdere, der skal levere de såkaldte ERTMS-systemer til danske tog.

Det bliver togene på fjernbanen - det vil sige alt på skinner uden for den københavnske S-bane - der får glæde af implementeringen af den europæiske ERTMS 2-standard (European Rail Traffic Management System) fra Alstom.

Dermed vil synlige trafiksignaler på togstationer og langs strækningerne blive overflødiggjorte og fjernet i løbet af de næste 10 år. 

ERTMS-systemerne virker nemlig ved, at de får deres trafik-informationer fra akseltællere langs jernbanerne, og derfra sendes signalerne til et centralt it-center, der derefter kan sende trafikinformationer direkte ud til togene via radiokommunikation leveret fra Nokia Siemens Networks.

Udover Alstom og Eltel er selskaberne Balfour Beatty og Thales også med til at levere hardware, software og knowhow til banestrækningerne i det danske landskab og inde i den københavnske S-bane. 

Scorer en god milliard

Tildelingen af den 10-årige ERTMS-kontrakt til Alstom betyder samtidig, at franskmændene kan hive en check ned i lommen på mellem en milliard og 1,3 milliarder kroner for ulejligheden med at udskifte signalsystemerne i de næste 10 år.

I alt forventes det, at udskiftningen af alle togsignalerne på fjern- og S-bane løber op i godt 18 milliarder kroner, som BaneDanmark tidligere har sammenlignet med et projekt af storebæltske proportioner.

Hele udskiftningen af signalsystemerne langs 3.200 kilometer sporstrækning forventes at stå færdig inden udgangen af 2021.

Du kan læse mere om det store it-projekt langs og på de danske jernbaneskinner her.

Læs også:
Sådan er teknologien i et projekt til 18 milliarder

BaneDanmark kaster milliarder efter omstridt it-firma

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse