Her er danske it-studerendes drømmearbejdsplads

Disse virksomheder vil it-studerende gerne arbejde for, når de har lagt studietiden bag sig.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også:

Google er verdens mest eftertragtede arbejdsgiver.

Google er verdens mest attraktive arbejdsplads.

Her er verdens mest attraktive arbejdspladser.

Google er endnu engang danske it-studerendes foretrukne arbejdsgiver.

Andre store, internationale giganter som Microsoft og IBM følger kort efter som nummer to og tre.

Det viser den rangliste, som konsulentfirmaet Universum, der beskæftiger sig med employer branding, netop har offentliggjort på Nationalmuseet i København.

Top 5 næsten uændret

I forhold til 2011 er der én enkelt ændring i top 5, hvor Bang & Olufsen har sneget sig fire pladser frem og ind på en fjerdeplads.

Dermed overhaler Struer-foretagendet en anden dansk virksomhed, spilproducenterne fra IO Interactive, der ligesom sidste år er med blandt de fem øverst placerede.

Også Saxo Bank og Systematic er blandt dette års højdespringere. De to virksomheder er hoppet henholdsvis 10 og 11 pladser frem på ranglisten i forhold til sidste år.

Udfordringer vigtigere end løn

Det er især udfordrende arbejdsopgaver og udviklingsmuligheder i et dynamisk arbejdsmiljø, som danske studerende vægter højt.

Her adskiller danske studerende sig fra de svenske studerende, der prioriterer jobsikkerhed og løn højere end udfordrende arbejdsopgaver.

Ranglisten er udarbejdet på baggrund af en spørgeskemaundersøgelse blandt mere end 6000 danske studerende inden for hovedsageligt økonomi, it og naturvidenskab.

Læs også:

Google er verdens mest eftertragtede arbejdsgiver.

Google er verdens mest attraktive arbejdsplads.

Her er verdens mest attraktive arbejdspladser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job