Her er danske it-studerendes drømmearbejdsplads

Disse virksomheder vil it-studerende gerne arbejde for, når de har lagt studietiden bag sig.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også:

Google er verdens mest eftertragtede arbejdsgiver.

Google er verdens mest attraktive arbejdsplads.

Her er verdens mest attraktive arbejdspladser.

Google er endnu engang danske it-studerendes foretrukne arbejdsgiver.

Andre store, internationale giganter som Microsoft og IBM følger kort efter som nummer to og tre.

Det viser den rangliste, som konsulentfirmaet Universum, der beskæftiger sig med employer branding, netop har offentliggjort på Nationalmuseet i København.

Top 5 næsten uændret

I forhold til 2011 er der én enkelt ændring i top 5, hvor Bang & Olufsen har sneget sig fire pladser frem og ind på en fjerdeplads.

Dermed overhaler Struer-foretagendet en anden dansk virksomhed, spilproducenterne fra IO Interactive, der ligesom sidste år er med blandt de fem øverst placerede.

Også Saxo Bank og Systematic er blandt dette års højdespringere. De to virksomheder er hoppet henholdsvis 10 og 11 pladser frem på ranglisten i forhold til sidste år.

Udfordringer vigtigere end løn

Det er især udfordrende arbejdsopgaver og udviklingsmuligheder i et dynamisk arbejdsmiljø, som danske studerende vægter højt.

Her adskiller danske studerende sig fra de svenske studerende, der prioriterer jobsikkerhed og løn højere end udfordrende arbejdsopgaver.

Ranglisten er udarbejdet på baggrund af en spørgeskemaundersøgelse blandt mere end 6000 danske studerende inden for hovedsageligt økonomi, it og naturvidenskab.

Læs også:

Google er verdens mest eftertragtede arbejdsgiver.

Google er verdens mest attraktive arbejdsplads.

Her er verdens mest attraktive arbejdspladser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S