Google køber op: Satser på kontor-apps til din mobil

Kampen om de mobile erhvervskunder spidser til, efter at Google har købt stor-producent af mobile kontorpakke-apps.

Artikel top billede

Google køber Quickoffice.

Læs også:

Sådan kan du få Office til din smartphone

Stortest: Fire kontorpakker til din smartphone

Derfor findes Microsoft Office ikke til iOS og
Android

Der er kamp om de mobile erhvervskunder, og Google forsøger med et nyt opkøb at positionere sig bedre i konkurrencen mod Apples iOS og Microsofts Windows Phone.  

Google har købt softwarefirmaet Quickoffice, der producerer kontorpakke-apps til smartphones og tablet-pc'er.

"Quickoffice har hidtil præsteret at sikre gnidningsløs interoperabilitet mellem populære fil-formater, og vi vil arbejde på, at bringe deres kraftfulde teknologi ind i vores Apps produktsuite," skriver Alan Warren, Engineering Director hos Google om baggrunden for købet.

Det fremgår ikke direkte af Google-meddelelsen, om det så betyder, at Quickoffice som selvstændigt produkt skal ophøre, blot at "Quickoffice har en stærk kunde-base, og vi ser frem til at supportere dem, mens vi arbejder på en endnu mere gnidningsløs, intuitiv og integreret oplevelse."

Quickoffice-stifter Alan Masarek skriver i sin udtalelse:

"Ved at kombinere magien i Googles intuitive løsninger med Quickoffices gode produkter, kan vores fælles vision for produktivitet når som helst og hvor som helst kun vokse."

Vil være bedre til format-understøttelse

Quickoffice er en af flere kontorpakke-løsninger til de mobile platforme iOS, Android og Symbian, der har gjort det til en forretning at kunne levere den mobile kontorpakke-oplevelse til de forskellige platforme.

Quickoffice har blandt andet slået sig op på at kunne integrere med cloud-tjenester som Box.net, Dropbox, Google Dokumenter, Huddle, MobileMe og SugarSync.

Der er dog næppe tvivl om, at Googles hensigt med købet af Quickoffice i høj grad er at sikre Google Apps-kunderne optimal understøttelse af de populære fil-formater, hvilket er en af de ting, Quickoffice har haft som mærkesag.

Læs også:

Sådan kan du få Office til din smartphone

Stortest: Fire kontorpakker til din smartphone

Derfor findes Microsoft Office ikke til iOS og Android

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S