Google køber op: Satser på kontor-apps til din mobil

Kampen om de mobile erhvervskunder spidser til, efter at Google har købt stor-producent af mobile kontorpakke-apps.

Artikel top billede

Google køber Quickoffice.

Læs også:

Sådan kan du få Office til din smartphone

Stortest: Fire kontorpakker til din smartphone

Derfor findes Microsoft Office ikke til iOS og
Android

Der er kamp om de mobile erhvervskunder, og Google forsøger med et nyt opkøb at positionere sig bedre i konkurrencen mod Apples iOS og Microsofts Windows Phone.  

Google har købt softwarefirmaet Quickoffice, der producerer kontorpakke-apps til smartphones og tablet-pc'er.

"Quickoffice har hidtil præsteret at sikre gnidningsløs interoperabilitet mellem populære fil-formater, og vi vil arbejde på, at bringe deres kraftfulde teknologi ind i vores Apps produktsuite," skriver Alan Warren, Engineering Director hos Google om baggrunden for købet.

Det fremgår ikke direkte af Google-meddelelsen, om det så betyder, at Quickoffice som selvstændigt produkt skal ophøre, blot at "Quickoffice har en stærk kunde-base, og vi ser frem til at supportere dem, mens vi arbejder på en endnu mere gnidningsløs, intuitiv og integreret oplevelse."

Quickoffice-stifter Alan Masarek skriver i sin udtalelse:

"Ved at kombinere magien i Googles intuitive løsninger med Quickoffices gode produkter, kan vores fælles vision for produktivitet når som helst og hvor som helst kun vokse."

Vil være bedre til format-understøttelse

Quickoffice er en af flere kontorpakke-løsninger til de mobile platforme iOS, Android og Symbian, der har gjort det til en forretning at kunne levere den mobile kontorpakke-oplevelse til de forskellige platforme.

Quickoffice har blandt andet slået sig op på at kunne integrere med cloud-tjenester som Box.net, Dropbox, Google Dokumenter, Huddle, MobileMe og SugarSync.

Der er dog næppe tvivl om, at Googles hensigt med købet af Quickoffice i høj grad er at sikre Google Apps-kunderne optimal understøttelse af de populære fil-formater, hvilket er en af de ting, Quickoffice har haft som mærkesag.

Læs også:

Sådan kan du få Office til din smartphone

Stortest: Fire kontorpakker til din smartphone

Derfor findes Microsoft Office ikke til iOS og Android

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S