Google køber op: Satser på kontor-apps til din mobil

Kampen om de mobile erhvervskunder spidser til, efter at Google har købt stor-producent af mobile kontorpakke-apps.

Artikel top billede

Google køber Quickoffice.

Læs også:

Sådan kan du få Office til din smartphone

Stortest: Fire kontorpakker til din smartphone

Derfor findes Microsoft Office ikke til iOS og
Android

Der er kamp om de mobile erhvervskunder, og Google forsøger med et nyt opkøb at positionere sig bedre i konkurrencen mod Apples iOS og Microsofts Windows Phone.  

Google har købt softwarefirmaet Quickoffice, der producerer kontorpakke-apps til smartphones og tablet-pc'er.

"Quickoffice har hidtil præsteret at sikre gnidningsløs interoperabilitet mellem populære fil-formater, og vi vil arbejde på, at bringe deres kraftfulde teknologi ind i vores Apps produktsuite," skriver Alan Warren, Engineering Director hos Google om baggrunden for købet.

Det fremgår ikke direkte af Google-meddelelsen, om det så betyder, at Quickoffice som selvstændigt produkt skal ophøre, blot at "Quickoffice har en stærk kunde-base, og vi ser frem til at supportere dem, mens vi arbejder på en endnu mere gnidningsløs, intuitiv og integreret oplevelse."

Quickoffice-stifter Alan Masarek skriver i sin udtalelse:

"Ved at kombinere magien i Googles intuitive løsninger med Quickoffices gode produkter, kan vores fælles vision for produktivitet når som helst og hvor som helst kun vokse."

Vil være bedre til format-understøttelse

Quickoffice er en af flere kontorpakke-løsninger til de mobile platforme iOS, Android og Symbian, der har gjort det til en forretning at kunne levere den mobile kontorpakke-oplevelse til de forskellige platforme.

Quickoffice har blandt andet slået sig op på at kunne integrere med cloud-tjenester som Box.net, Dropbox, Google Dokumenter, Huddle, MobileMe og SugarSync.

Der er dog næppe tvivl om, at Googles hensigt med købet af Quickoffice i høj grad er at sikre Google Apps-kunderne optimal understøttelse af de populære fil-formater, hvilket er en af de ting, Quickoffice har haft som mærkesag.

Læs også:

Sådan kan du få Office til din smartphone

Stortest: Fire kontorpakker til din smartphone

Derfor findes Microsoft Office ikke til iOS og Android

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job