Minister overvejer nye tele-regler efter Skyline-krak

En forsikringsordning er blandt de modeller, som erhvervsminister Ole Sohn (SF) kigger på for at undgå, at tusindvis af danskere rammes af kæmpekrak som Skyline-konkursen.

Artikel top billede

Læs også:

43.000 danskere reddet efter Skyline-krak

Overblik: Så galt er det gået for Skyline.

Vred telebranche: Disse firmaer burde rydde op efter Skyline.

Panikken spredte sig for nylig, da krakket i bredbåndsvirksomheden Skyline medførte, at 43.000 danskere pludselig stod uden bredbånd.

Men med erhvervsminister Ole Sohn (SF) for bordenden og med økonomisk støtte fra blandt andet telebranchen lykkedes det at holde liv i nettet indtil udgangen af juni.

I forbindelse med redningsplanen lovede Ole Sohn at "overveje, om der skal yderligere tiltag til for at sikre imod lignende situationer fremover."

Nu løfter erhvervsministeren lidt af sløret for, hvordan han vil forhindre lignende scenarier i fremtiden.

"Vi kan ikke have en situation, hvor så mange kunder pludselig får klippet forbindelsen til omverdenen. Vi må derfor finde en form, som giver større sikkerhed for, at en konkurs ikke opstår, ligesom vi skal have et beredskab, hvis det sker," lyder det fra Ole Sohn.

"Uanset hvor man køber sin forbindelse, skal der være sikkerhed for, at det fungerer," siger han.

Forsikringsordning i spil

På spørgsmålet om hvordan sådan et beredskab i praksis kan komme til at se ud, lyder svaret:

"Det kan være alt fra en forsikringsordning til, at dem, der køber retten til frekvenser har et kapitalgrundlag eller stiller et depositum som gør, at man ikke kommer i den situation.  Det har jeg bedt mine folk om at finde et forslag til," fortæller Ole Sohn til Computerworld.

Han forventer ikke, at der går lang tid, for forslaget ligger klar.

"Det gør det forhåbentlig snart. Vi vil i løbet af juni løse den konkrete sag, og hvis det kræver lovændring vil det kunne fremsættes i næste samling," lyder det fra erhvervsministeren.

Læs også:

43.000 danskere reddet efter Skyline-krak

Overblik: Så galt er det gået for Skyline.

Vred telebranche: Disse firmaer burde rydde op efter Skyline.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect