Minister overvejer nye tele-regler efter Skyline-krak

En forsikringsordning er blandt de modeller, som erhvervsminister Ole Sohn (SF) kigger på for at undgå, at tusindvis af danskere rammes af kæmpekrak som Skyline-konkursen.

Artikel top billede

Læs også:

43.000 danskere reddet efter Skyline-krak

Overblik: Så galt er det gået for Skyline.

Vred telebranche: Disse firmaer burde rydde op efter Skyline.

Panikken spredte sig for nylig, da krakket i bredbåndsvirksomheden Skyline medførte, at 43.000 danskere pludselig stod uden bredbånd.

Men med erhvervsminister Ole Sohn (SF) for bordenden og med økonomisk støtte fra blandt andet telebranchen lykkedes det at holde liv i nettet indtil udgangen af juni.

I forbindelse med redningsplanen lovede Ole Sohn at "overveje, om der skal yderligere tiltag til for at sikre imod lignende situationer fremover."

Nu løfter erhvervsministeren lidt af sløret for, hvordan han vil forhindre lignende scenarier i fremtiden.

"Vi kan ikke have en situation, hvor så mange kunder pludselig får klippet forbindelsen til omverdenen. Vi må derfor finde en form, som giver større sikkerhed for, at en konkurs ikke opstår, ligesom vi skal have et beredskab, hvis det sker," lyder det fra Ole Sohn.

"Uanset hvor man køber sin forbindelse, skal der være sikkerhed for, at det fungerer," siger han.

Forsikringsordning i spil

På spørgsmålet om hvordan sådan et beredskab i praksis kan komme til at se ud, lyder svaret:

"Det kan være alt fra en forsikringsordning til, at dem, der køber retten til frekvenser har et kapitalgrundlag eller stiller et depositum som gør, at man ikke kommer i den situation.  Det har jeg bedt mine folk om at finde et forslag til," fortæller Ole Sohn til Computerworld.

Han forventer ikke, at der går lang tid, for forslaget ligger klar.

"Det gør det forhåbentlig snart. Vi vil i løbet af juni løse den konkrete sag, og hvis det kræver lovændring vil det kunne fremsættes i næste samling," lyder det fra erhvervsministeren.

Læs også:

43.000 danskere reddet efter Skyline-krak

Overblik: Så galt er det gået for Skyline.

Vred telebranche: Disse firmaer burde rydde op efter Skyline.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse