Minister overvejer nye tele-regler efter Skyline-krak

En forsikringsordning er blandt de modeller, som erhvervsminister Ole Sohn (SF) kigger på for at undgå, at tusindvis af danskere rammes af kæmpekrak som Skyline-konkursen.

Artikel top billede

Læs også:

43.000 danskere reddet efter Skyline-krak

Overblik: Så galt er det gået for Skyline.

Vred telebranche: Disse firmaer burde rydde op efter Skyline.

Panikken spredte sig for nylig, da krakket i bredbåndsvirksomheden Skyline medførte, at 43.000 danskere pludselig stod uden bredbånd.

Men med erhvervsminister Ole Sohn (SF) for bordenden og med økonomisk støtte fra blandt andet telebranchen lykkedes det at holde liv i nettet indtil udgangen af juni.

I forbindelse med redningsplanen lovede Ole Sohn at "overveje, om der skal yderligere tiltag til for at sikre imod lignende situationer fremover."

Nu løfter erhvervsministeren lidt af sløret for, hvordan han vil forhindre lignende scenarier i fremtiden.

"Vi kan ikke have en situation, hvor så mange kunder pludselig får klippet forbindelsen til omverdenen. Vi må derfor finde en form, som giver større sikkerhed for, at en konkurs ikke opstår, ligesom vi skal have et beredskab, hvis det sker," lyder det fra Ole Sohn.

"Uanset hvor man køber sin forbindelse, skal der være sikkerhed for, at det fungerer," siger han.

Forsikringsordning i spil

På spørgsmålet om hvordan sådan et beredskab i praksis kan komme til at se ud, lyder svaret:

"Det kan være alt fra en forsikringsordning til, at dem, der køber retten til frekvenser har et kapitalgrundlag eller stiller et depositum som gør, at man ikke kommer i den situation.  Det har jeg bedt mine folk om at finde et forslag til," fortæller Ole Sohn til Computerworld.

Han forventer ikke, at der går lang tid, for forslaget ligger klar.

"Det gør det forhåbentlig snart. Vi vil i løbet af juni løse den konkrete sag, og hvis det kræver lovændring vil det kunne fremsættes i næste samling," lyder det fra erhvervsministeren.

Læs også:

43.000 danskere reddet efter Skyline-krak

Overblik: Så galt er det gået for Skyline.

Vred telebranche: Disse firmaer burde rydde op efter Skyline.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S