Vred telebranche: Disse firmaer burde rydde op efter Skyline

Den danske telebranche er godt sur over, at en anden relevant branche stort set undgik at tage ansvar for oprydningen efter Skylines gigant-krak.

Artikel top billede

Læs også:
Telefirmaer skal tvinges til nødløsning efter Skyline-krak

43.000 danskere reddet efter Skyline-krak

Minister indkalder til krisemøde om Skyline-kunder

Det var elselskabet Elro fra Randers, der stod bag det krakkede bredbåndsselskab Skyline.

Alligevel var det primært telebranchen, der blev bedt om at møde op hos Erhvervsminister Ole Sohn (SF) for at lægge penge på bordet og finde en midlertidig løsning for de omkring 40.000 berørte bredbåndskunder.

Det vækker undren flere steder i telesektoren.

"Det undrer mig, at energisektoren ikke har været mere aktiv i den redningsplan, der er blevet udarbejdet i forbindelse med konkursen i Skyline. Energisektoren burde have budt meget stærkere ind," lyder det fra Telias bredbåndschef, Peter Arke.

"Det er ikke teleselskaberne, der skal redde energiselskaberne, når de laver fejl. Slet ikke, når man samtidig holder energiselskaberne fri for regulering. Men vi vil selvfølgelig gøre, hvad vi kan for at leve op til det, vi har lovet," siger Telia bredbåndschefen.

Et skråplan

Hans holdning bakkes op af Jakob Willer, direktør i brancheforeningen Telekommunikationsindustrien i Danmark, der repræsenterer de store teleselskaber, på nær 3.

"Principielt set er det et skråplan, at telebranchen skal rydde op efter noget, der er foregået i en anden branche," lyder det fra Jakob Willer.

Han tilføjer, at det, når det så alligevel sker, understreger vigtigheden af vandtætte skotter mellem elselskabernes energi- og bredbåndsforretning.

Deltagerne i redningsplanen, der holder liv i Skylines netværk indtil 1. juli, var Erhvervsstyrelsen, Dansk Energi, TDC, Telenor, Telia, Global Connect og 3.

I alt har deltagerne lagt lidt over tre millioner kroner på bordet, hvoraf Dansk Energi har bidraget med 800.000 kroner. Det samme beløb har TDC lagt, mens Telenor og Telia hver har betalt 400.000 kroner.

Også hos fiberleverandøren GlobalConnect, der leverede backbone til Skyline, mener man, at energibranchen burde have taget større ansvar.

"Selvfølgelig er branchen ikke begejstret for at tage ansvar for teknologi og investeringer foretaget af et selskab fra en anden branche. Det er ikke rimeligt. Selvom andre elselskaber ikke kan kontrollere, hvad der sker i Skyline, burde elbranchen måske have stået skulder ved skulder i den her sag," siger Niels Zibrandtsen og tilføjer:

"Vi føler lidt, at vi er med til at rydde op efter spekulative investeringer foretaget af et selskab med en begrænset forståelse af markedet. Man kan ikke sige andet end, at når et elselskab går konkurs med så store investeringer, så har man enten haft en begrænset forståelse af markedet eller baseret sin forretning på spekulative forretningsprincipper," lyder det fra Niels Zibrandtsen.

Læs Dansk Energis kommentar til kritikken på næste side.

Læs også: Overblik: Så galt er det gået for Skyline.

Hos Dansk Energi lyder følgende svar på kritikken.

"Den ansvarlige minister og en samlet telebranche var enige om at skulle håndtere denne udfordring. Alternativt vil en stor gruppe bredbåndskunder blive ladt i stikken, hvilket ville være til skade for alle," skriver chefkonsulent hos Dansk Energi, Thomas Woldiderich i et svar til Computerworld. 

Han fortsætter sit svar:  

"Det der skal fokus på nu, er at få samlet så mange af de tidligere Skyline-kunder op, så de kan kobles på en ordentlig bredbåndsforbindelse, og her spiller hele telesektoren - både de gamle og energiselskaberne - en central rolle," skriver chefkonsulent hos Dansk Energi, Thomas Woldiderich i et svar til Computerworld.

Han mener heller ikke, der er problemer i forhold til reguleringen af energibranchen på bredbåndsområdet.

"Alle selskaber der udbyder telefoni eller bredbåndsprodukter er omfattet af telelovgivningen, så der er ingen, der friholdes noget," skriver Thomas Woldiderich.

Læs også: Overblik: Så galt er det gået for Skyline.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | København

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job