Vred telebranche: Disse firmaer burde rydde op efter Skyline

Den danske telebranche er godt sur over, at en anden relevant branche stort set undgik at tage ansvar for oprydningen efter Skylines gigant-krak.

Artikel top billede

Læs også:
Telefirmaer skal tvinges til nødløsning efter Skyline-krak

43.000 danskere reddet efter Skyline-krak

Minister indkalder til krisemøde om Skyline-kunder

Det var elselskabet Elro fra Randers, der stod bag det krakkede bredbåndsselskab Skyline.

Alligevel var det primært telebranchen, der blev bedt om at møde op hos Erhvervsminister Ole Sohn (SF) for at lægge penge på bordet og finde en midlertidig løsning for de omkring 40.000 berørte bredbåndskunder.

Det vækker undren flere steder i telesektoren.

"Det undrer mig, at energisektoren ikke har været mere aktiv i den redningsplan, der er blevet udarbejdet i forbindelse med konkursen i Skyline. Energisektoren burde have budt meget stærkere ind," lyder det fra Telias bredbåndschef, Peter Arke.

"Det er ikke teleselskaberne, der skal redde energiselskaberne, når de laver fejl. Slet ikke, når man samtidig holder energiselskaberne fri for regulering. Men vi vil selvfølgelig gøre, hvad vi kan for at leve op til det, vi har lovet," siger Telia bredbåndschefen.

Et skråplan

Hans holdning bakkes op af Jakob Willer, direktør i brancheforeningen Telekommunikationsindustrien i Danmark, der repræsenterer de store teleselskaber, på nær 3.

"Principielt set er det et skråplan, at telebranchen skal rydde op efter noget, der er foregået i en anden branche," lyder det fra Jakob Willer.

Han tilføjer, at det, når det så alligevel sker, understreger vigtigheden af vandtætte skotter mellem elselskabernes energi- og bredbåndsforretning.

Deltagerne i redningsplanen, der holder liv i Skylines netværk indtil 1. juli, var Erhvervsstyrelsen, Dansk Energi, TDC, Telenor, Telia, Global Connect og 3.

I alt har deltagerne lagt lidt over tre millioner kroner på bordet, hvoraf Dansk Energi har bidraget med 800.000 kroner. Det samme beløb har TDC lagt, mens Telenor og Telia hver har betalt 400.000 kroner.

Også hos fiberleverandøren GlobalConnect, der leverede backbone til Skyline, mener man, at energibranchen burde have taget større ansvar.

"Selvfølgelig er branchen ikke begejstret for at tage ansvar for teknologi og investeringer foretaget af et selskab fra en anden branche. Det er ikke rimeligt. Selvom andre elselskaber ikke kan kontrollere, hvad der sker i Skyline, burde elbranchen måske have stået skulder ved skulder i den her sag," siger Niels Zibrandtsen og tilføjer:

"Vi føler lidt, at vi er med til at rydde op efter spekulative investeringer foretaget af et selskab med en begrænset forståelse af markedet. Man kan ikke sige andet end, at når et elselskab går konkurs med så store investeringer, så har man enten haft en begrænset forståelse af markedet eller baseret sin forretning på spekulative forretningsprincipper," lyder det fra Niels Zibrandtsen.

Læs Dansk Energis kommentar til kritikken på næste side.

Læs også: Overblik: Så galt er det gået for Skyline.

Hos Dansk Energi lyder følgende svar på kritikken.

"Den ansvarlige minister og en samlet telebranche var enige om at skulle håndtere denne udfordring. Alternativt vil en stor gruppe bredbåndskunder blive ladt i stikken, hvilket ville være til skade for alle," skriver chefkonsulent hos Dansk Energi, Thomas Woldiderich i et svar til Computerworld. 

Han fortsætter sit svar:  

"Det der skal fokus på nu, er at få samlet så mange af de tidligere Skyline-kunder op, så de kan kobles på en ordentlig bredbåndsforbindelse, og her spiller hele telesektoren - både de gamle og energiselskaberne - en central rolle," skriver chefkonsulent hos Dansk Energi, Thomas Woldiderich i et svar til Computerworld.

Han mener heller ikke, der er problemer i forhold til reguleringen af energibranchen på bredbåndsområdet.

"Alle selskaber der udbyder telefoni eller bredbåndsprodukter er omfattet af telelovgivningen, så der er ingen, der friholdes noget," skriver Thomas Woldiderich.

Læs også: Overblik: Så galt er det gået for Skyline.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension