Her er de ansvarlige for de største it-trusler lige nu

Finland: It-kriminelle er slet ikke den største trussel mod din it-sikkerhed lige nu. De farligste ting kommer et helt andet sted fra.

Artikel top billede

Læs også:
Sikkerhedsfirma: Vi har tabt til super-malware

Indsigt: Sådan fungerer super-malwaren Flame

Finland: Stuxnet og Flame er eksempler på sikkerhedsbranchens største hovedpiner.

Fælles for de to digitale trusler er, at de er spionprogrammer, som er udviklet af nationalstater.

De har taget sikkerhedsfirmaerne årevis, at finde frem til eksempelvis Flame, fordi den er udviklet og kodet langt mere professionelt, end hvad man ellers ser fra traditionelle it-kriminelle.

"Spionprogrammer, der er udviklet af regeringer, er en sikkerhedstrussel, der vokser markant," fortæller Christian Fredrikson, administrerende direktør i det finske sikkerhedsfirma F-secure.

"I USA er der hundredevis af stillingsopslag fra regeringen, der leder efter programmører til deres cyber-program. Men det er en tendens, som man diskuterer i rigtig mange lande, herunder Danmark."

En ny krig

F-Secure-bossen peger på, at regeringerne både er bekymrede for angreb, men mange arbejder samtidig på en aggressiv strategi.

"Derfor er der ingen tvivl om, at det er en trussel som hele sikkerhedsbranchen må tage stilling til og arbejde imod."

"Når regeringerne udvikler programmer som Flame, er de utrolig veludviklede og derfor meget svære at opdage. Flame dækker sig blandt andet under Microsoft-certifikater, som vi normalt accepterer, og derfor tog det lang tid, før vi opdagede, at der var tale om et spionprogram," fortæller han.

Samtidig arbejder denne type programmer meget stille.

"De ligger bare i baggrunden, og når de er sluppet igennem bliver de usynlige for firmaer som os," siger Christian Fredrikson

Os mod dem

Sikkerhedsbranchen kan ikke se gennem fingre med et regeringsangreb, selv om det kan give mening i en efterforskning eller lignende situation.

"Vi må beskytte os mod alt. Det er ligegyldigt, om det kommer fra en kriminel organisation eller fra en regering. Gør vi ikke det, mister branchen brugernes tillid, og så graver vi vores egen grav," lyder det fra Christian Fredrikson.

"It-sikkerhed skal være neutral."

Læs også:
Sikkerhedsfirma: Vi har tabt til super-malware

Indsigt: Sådan fungerer super-malwaren Flame

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Everllence

Senior Software Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Legal Specialist

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S