Her er de ansvarlige for de største it-trusler lige nu

Finland: It-kriminelle er slet ikke den største trussel mod din it-sikkerhed lige nu. De farligste ting kommer et helt andet sted fra.

Artikel top billede

Læs også:
Sikkerhedsfirma: Vi har tabt til super-malware

Indsigt: Sådan fungerer super-malwaren Flame

Finland: Stuxnet og Flame er eksempler på sikkerhedsbranchens største hovedpiner.

Fælles for de to digitale trusler er, at de er spionprogrammer, som er udviklet af nationalstater.

De har taget sikkerhedsfirmaerne årevis, at finde frem til eksempelvis Flame, fordi den er udviklet og kodet langt mere professionelt, end hvad man ellers ser fra traditionelle it-kriminelle.

"Spionprogrammer, der er udviklet af regeringer, er en sikkerhedstrussel, der vokser markant," fortæller Christian Fredrikson, administrerende direktør i det finske sikkerhedsfirma F-secure.

"I USA er der hundredevis af stillingsopslag fra regeringen, der leder efter programmører til deres cyber-program. Men det er en tendens, som man diskuterer i rigtig mange lande, herunder Danmark."

En ny krig

F-Secure-bossen peger på, at regeringerne både er bekymrede for angreb, men mange arbejder samtidig på en aggressiv strategi.

"Derfor er der ingen tvivl om, at det er en trussel som hele sikkerhedsbranchen må tage stilling til og arbejde imod."

"Når regeringerne udvikler programmer som Flame, er de utrolig veludviklede og derfor meget svære at opdage. Flame dækker sig blandt andet under Microsoft-certifikater, som vi normalt accepterer, og derfor tog det lang tid, før vi opdagede, at der var tale om et spionprogram," fortæller han.

Samtidig arbejder denne type programmer meget stille.

"De ligger bare i baggrunden, og når de er sluppet igennem bliver de usynlige for firmaer som os," siger Christian Fredrikson

Os mod dem

Sikkerhedsbranchen kan ikke se gennem fingre med et regeringsangreb, selv om det kan give mening i en efterforskning eller lignende situation.

"Vi må beskytte os mod alt. Det er ligegyldigt, om det kommer fra en kriminel organisation eller fra en regering. Gør vi ikke det, mister branchen brugernes tillid, og så graver vi vores egen grav," lyder det fra Christian Fredrikson.

"It-sikkerhed skal være neutral."

Læs også:
Sikkerhedsfirma: Vi har tabt til super-malware

Indsigt: Sådan fungerer super-malwaren Flame

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS