Sådan fungerer Windows 8 med mus og keyboard

Windows 8 anvender Metro-grænsefladen, der er velegnet til touch, men understøtter samtidig pc'er med mus og keyboard. Se her, hvordan det fungerer i praksis.

Artikel top billede

Læs også:

Microsoft slår fast: Du kommer til at elske Windows 8

Anmeldere lunke: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt

Perfekt til touch.

Perfekt til mus og keyboard.

Det er ifølge Microsoft, hvad man vil opleve, når man begynder at anvende nye Windows 8.

I modsætning til tidligere versioner af Microsoft-styresystemet, er Windows 8 født med den såkaldte Metro-grænseflade med "fliser," som også anvendes i Windows Phone-styresystemet.

Selvom Microsoft har talt varmt for designet, har mange Windows-brugere og -anmeldere været skeptiske.

På Microsofts årlige TechEd-konference, der finder sted i denne uge i Florida, viste selskabet imidlertid de mange tusinde deltagere, hvordan Windows 8 konkret kommer til at fungere sammen med en traditionel pc med tastatur og mus.

"Windows-desktoppen fungerer stadig, som den hele tiden har gjort. Applikationerne virker stadig, og du kan gøre de ting, du altid har gjort," sagde Linda Averrett, der står i spidsen for Developer Experience i Windows, under demoen (findes her cirka 02:20:00)

Sådan ser Metro-grænsefladen ud i Windows 8. Bemærk navigationsbjælken til højre, der kan fremkaldes ved at pege med musen i øverste højre hjørne.

Meget er dog forandret. Udgangspunktet er i dag Metro-grænsefladen, og Microsoft har så sikret, at den også fungerer, selvom man ikke sidder ved en touch-skærm.

Eksempelvis kan man scrolle mellem de forskellige "flise-samlinger" med musen, ligesom man også kan zoome ud, så man får det fulde overblik.

Nå man bevæger musen op i højre hjørne af skærmen, får man en lille menu med hyppigt anvendte funktioner, og i venstre hjørne får man overblikket over de apps, der kører på maskinen.

Det er selvfølgelig også meningen, at man skal anvende touch-pad'en på den bærbare med de funktioner, den understøtter.

Det kan eksempelvis være at scrolle horisontalt eller vertikalt ved hjælp af to fingre.

"Det er en rigtig komfortabel måde at skifte mellem mus og touch på ... Jeg skifter faktisk frem og tilbage mellem de forskellige input-mekanismer til den mest belejlige form," sagde Linda Averrett.

Sådan ser det klassiske skrivebord ud i Windows 8 - nu uden den velkendte start-menu i nederste venstre hjørne.

Det klassiske Windows-skrivebord
Det er også muligt at skifte til det gamle Windows-skrivebord for dem, der ikke ønsker at anvende Metro hele tiden.

Hvis man imidlertid ønsker at benytte eksempelvis søge-funktionen fra dette skrivebord til at søge efter et bestemt dokument eller en bestemt app, så skiftes der til Metro-grænsefladen, som det ses herunder.

Sådan ser det ud, når man anvender søge-funktionen.

Det, mange vil nok bemærke på det traditionelle Windows-skrivebord, er, at start-menuen nederst i venstre hjørne er væk.

I stedet kan man højreklikke i det område i Windows 8 og så får man en menu op med funktioner, som it-administratorer typisk anvender - eksempelvis Kontrolpanelet, Strømindstillinger og Kør.

Denne menu kommer frem, hvis man højreklikker i venstre hjørne.

"Det er for brugere som du og jeg. Vi ved, at mange brugere ikke benytter de ting, der er på denne menu, men vi gør - og vi bruger dem en hel del. Så denne funktion er kun for os," sagde Linda Averrett under demonstrationen for de mange it-administratorer i salen.

Læs også:

Microsoft slår fast: Du kommer til at elske Windows 8

Anmeldere lunke: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job