Sådan fungerer Windows 8 med mus og keyboard

Windows 8 anvender Metro-grænsefladen, der er velegnet til touch, men understøtter samtidig pc'er med mus og keyboard. Se her, hvordan det fungerer i praksis.

Artikel top billede

Læs også:

Microsoft slår fast: Du kommer til at elske Windows 8

Anmeldere lunke: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt

Perfekt til touch.

Perfekt til mus og keyboard.

Det er ifølge Microsoft, hvad man vil opleve, når man begynder at anvende nye Windows 8.

I modsætning til tidligere versioner af Microsoft-styresystemet, er Windows 8 født med den såkaldte Metro-grænseflade med "fliser," som også anvendes i Windows Phone-styresystemet.

Selvom Microsoft har talt varmt for designet, har mange Windows-brugere og -anmeldere været skeptiske.

På Microsofts årlige TechEd-konference, der finder sted i denne uge i Florida, viste selskabet imidlertid de mange tusinde deltagere, hvordan Windows 8 konkret kommer til at fungere sammen med en traditionel pc med tastatur og mus.

"Windows-desktoppen fungerer stadig, som den hele tiden har gjort. Applikationerne virker stadig, og du kan gøre de ting, du altid har gjort," sagde Linda Averrett, der står i spidsen for Developer Experience i Windows, under demoen (findes her cirka 02:20:00)

Sådan ser Metro-grænsefladen ud i Windows 8. Bemærk navigationsbjælken til højre, der kan fremkaldes ved at pege med musen i øverste højre hjørne.

Meget er dog forandret. Udgangspunktet er i dag Metro-grænsefladen, og Microsoft har så sikret, at den også fungerer, selvom man ikke sidder ved en touch-skærm.

Eksempelvis kan man scrolle mellem de forskellige "flise-samlinger" med musen, ligesom man også kan zoome ud, så man får det fulde overblik.

Nå man bevæger musen op i højre hjørne af skærmen, får man en lille menu med hyppigt anvendte funktioner, og i venstre hjørne får man overblikket over de apps, der kører på maskinen.

Det er selvfølgelig også meningen, at man skal anvende touch-pad'en på den bærbare med de funktioner, den understøtter.

Det kan eksempelvis være at scrolle horisontalt eller vertikalt ved hjælp af to fingre.

"Det er en rigtig komfortabel måde at skifte mellem mus og touch på ... Jeg skifter faktisk frem og tilbage mellem de forskellige input-mekanismer til den mest belejlige form," sagde Linda Averrett.

Sådan ser det klassiske skrivebord ud i Windows 8 - nu uden den velkendte start-menu i nederste venstre hjørne.

Det klassiske Windows-skrivebord
Det er også muligt at skifte til det gamle Windows-skrivebord for dem, der ikke ønsker at anvende Metro hele tiden.

Hvis man imidlertid ønsker at benytte eksempelvis søge-funktionen fra dette skrivebord til at søge efter et bestemt dokument eller en bestemt app, så skiftes der til Metro-grænsefladen, som det ses herunder.

Sådan ser det ud, når man anvender søge-funktionen.

Det, mange vil nok bemærke på det traditionelle Windows-skrivebord, er, at start-menuen nederst i venstre hjørne er væk.

I stedet kan man højreklikke i det område i Windows 8 og så får man en menu op med funktioner, som it-administratorer typisk anvender - eksempelvis Kontrolpanelet, Strømindstillinger og Kør.

Denne menu kommer frem, hvis man højreklikker i venstre hjørne.

"Det er for brugere som du og jeg. Vi ved, at mange brugere ikke benytter de ting, der er på denne menu, men vi gør - og vi bruger dem en hel del. Så denne funktion er kun for os," sagde Linda Averrett under demonstrationen for de mange it-administratorer i salen.

Læs også:

Microsoft slår fast: Du kommer til at elske Windows 8

Anmeldere lunke: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S