Sådan fungerer Windows 8 med mus og keyboard

Windows 8 anvender Metro-grænsefladen, der er velegnet til touch, men understøtter samtidig pc'er med mus og keyboard. Se her, hvordan det fungerer i praksis.

Artikel top billede

Læs også:

Microsoft slår fast: Du kommer til at elske Windows 8

Anmeldere lunke: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt

Perfekt til touch.

Perfekt til mus og keyboard.

Det er ifølge Microsoft, hvad man vil opleve, når man begynder at anvende nye Windows 8.

I modsætning til tidligere versioner af Microsoft-styresystemet, er Windows 8 født med den såkaldte Metro-grænseflade med "fliser," som også anvendes i Windows Phone-styresystemet.

Selvom Microsoft har talt varmt for designet, har mange Windows-brugere og -anmeldere været skeptiske.

På Microsofts årlige TechEd-konference, der finder sted i denne uge i Florida, viste selskabet imidlertid de mange tusinde deltagere, hvordan Windows 8 konkret kommer til at fungere sammen med en traditionel pc med tastatur og mus.

"Windows-desktoppen fungerer stadig, som den hele tiden har gjort. Applikationerne virker stadig, og du kan gøre de ting, du altid har gjort," sagde Linda Averrett, der står i spidsen for Developer Experience i Windows, under demoen (findes her cirka 02:20:00)

Sådan ser Metro-grænsefladen ud i Windows 8. Bemærk navigationsbjælken til højre, der kan fremkaldes ved at pege med musen i øverste højre hjørne.

Meget er dog forandret. Udgangspunktet er i dag Metro-grænsefladen, og Microsoft har så sikret, at den også fungerer, selvom man ikke sidder ved en touch-skærm.

Eksempelvis kan man scrolle mellem de forskellige "flise-samlinger" med musen, ligesom man også kan zoome ud, så man får det fulde overblik.

Nå man bevæger musen op i højre hjørne af skærmen, får man en lille menu med hyppigt anvendte funktioner, og i venstre hjørne får man overblikket over de apps, der kører på maskinen.

Det er selvfølgelig også meningen, at man skal anvende touch-pad'en på den bærbare med de funktioner, den understøtter.

Det kan eksempelvis være at scrolle horisontalt eller vertikalt ved hjælp af to fingre.

"Det er en rigtig komfortabel måde at skifte mellem mus og touch på ... Jeg skifter faktisk frem og tilbage mellem de forskellige input-mekanismer til den mest belejlige form," sagde Linda Averrett.

Sådan ser det klassiske skrivebord ud i Windows 8 - nu uden den velkendte start-menu i nederste venstre hjørne.

Det klassiske Windows-skrivebord
Det er også muligt at skifte til det gamle Windows-skrivebord for dem, der ikke ønsker at anvende Metro hele tiden.

Hvis man imidlertid ønsker at benytte eksempelvis søge-funktionen fra dette skrivebord til at søge efter et bestemt dokument eller en bestemt app, så skiftes der til Metro-grænsefladen, som det ses herunder.

Sådan ser det ud, når man anvender søge-funktionen.

Det, mange vil nok bemærke på det traditionelle Windows-skrivebord, er, at start-menuen nederst i venstre hjørne er væk.

I stedet kan man højreklikke i det område i Windows 8 og så får man en menu op med funktioner, som it-administratorer typisk anvender - eksempelvis Kontrolpanelet, Strømindstillinger og Kør.

Denne menu kommer frem, hvis man højreklikker i venstre hjørne.

"Det er for brugere som du og jeg. Vi ved, at mange brugere ikke benytter de ting, der er på denne menu, men vi gør - og vi bruger dem en hel del. Så denne funktion er kun for os," sagde Linda Averrett under demonstrationen for de mange it-administratorer i salen.

Læs også:

Microsoft slår fast: Du kommer til at elske Windows 8

Anmeldere lunke: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S