It-gigant efter danske fyringer: Føler med de ramte

International it-gigant føler med de 84 fyrede medarbejdere i Danmark, lyder det fra direktøren.

Artikel top billede

Hos indiske Tata TCS fortæller direktør for Baltikum og Norden, Amit Bajaj, at virksomheden føler med de medarbejdere, som bliver berørt af dagens fyringer.

Virksomheden informerede på et møde i formiddag at Tata TCS gennemfører en masseafskedigelse af 84 ansatte, der for få måneder siden blev virksomhedsoverdraget fra CSC efter TDC's leverandørskifte på milliardkontrakter.

Direktøren fortæller, at Tata Consultancy Services (TCS) er fokuseret på at levere de bedste løsninger til TDC.

Selskabet ar indgået en række partnerskaber med førende danske it-virksomheder, der skal hjælpe virksomheden til at nå firmaets mål.

Reducerer for at nå mål

"I overensstemmelse med vores målsætninger er vi begyndt en proces omkring en eventuel reduktion i antallet af roller på projektet," siger Amit Bajaj.

Han fortæller, at TCS i øjeblikket er i forhandlinger med fagforening og medarbejdere.

Inden disse forhandlinger er afsluttet kan han ikke gå ind i yderligere detaljer omkring situationen, fortæller han.

"Vi føler selvfølgelig med de medarbejdere, der vil blive berørt af situationen, og vi vil gøre alt, hvad der står i vores magt for at hjælpe de berørte ordentligt videre," siger Amit Bajaj.

Ifølge Prosa, der har mange medlemmer blandt medarbejderne hos TCS, starter forhandlingerne allerede i morgen.

De kommer til at følge lov om masseafskedigelser, der skal forsøge at afbøde virkningerne af massefyringerne og forsøge at bringe antaller af reelle fyringer ned.

Derfor er de konkrete aftrædelsesvilkår og tidspunktet for sidste arbejdsdag blandt de 84 tidligere CSC-medarbejdere stadig ukendt.

Læs også:

It-gigant massefyrer blandt tidligere CSC-ansatte.

Atea fyrer folk efter overtagelse af opgaver fra CSC.

Her skal tidligere CSC-ansatte arbejde for Tata.

Her rammer fyringer hos TDC-leverandør hårdest.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S