It-gigant efter danske fyringer: Føler med de ramte

International it-gigant føler med de 84 fyrede medarbejdere i Danmark, lyder det fra direktøren.

Artikel top billede

Hos indiske Tata TCS fortæller direktør for Baltikum og Norden, Amit Bajaj, at virksomheden føler med de medarbejdere, som bliver berørt af dagens fyringer.

Virksomheden informerede på et møde i formiddag at Tata TCS gennemfører en masseafskedigelse af 84 ansatte, der for få måneder siden blev virksomhedsoverdraget fra CSC efter TDC's leverandørskifte på milliardkontrakter.

Direktøren fortæller, at Tata Consultancy Services (TCS) er fokuseret på at levere de bedste løsninger til TDC.

Selskabet ar indgået en række partnerskaber med førende danske it-virksomheder, der skal hjælpe virksomheden til at nå firmaets mål.

Reducerer for at nå mål

"I overensstemmelse med vores målsætninger er vi begyndt en proces omkring en eventuel reduktion i antallet af roller på projektet," siger Amit Bajaj.

Han fortæller, at TCS i øjeblikket er i forhandlinger med fagforening og medarbejdere.

Inden disse forhandlinger er afsluttet kan han ikke gå ind i yderligere detaljer omkring situationen, fortæller han.

"Vi føler selvfølgelig med de medarbejdere, der vil blive berørt af situationen, og vi vil gøre alt, hvad der står i vores magt for at hjælpe de berørte ordentligt videre," siger Amit Bajaj.

Ifølge Prosa, der har mange medlemmer blandt medarbejderne hos TCS, starter forhandlingerne allerede i morgen.

De kommer til at følge lov om masseafskedigelser, der skal forsøge at afbøde virkningerne af massefyringerne og forsøge at bringe antaller af reelle fyringer ned.

Derfor er de konkrete aftrædelsesvilkår og tidspunktet for sidste arbejdsdag blandt de 84 tidligere CSC-medarbejdere stadig ukendt.

Læs også:

It-gigant massefyrer blandt tidligere CSC-ansatte.

Atea fyrer folk efter overtagelse af opgaver fra CSC.

Her skal tidligere CSC-ansatte arbejde for Tata.

Her rammer fyringer hos TDC-leverandør hårdest.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job