SAP-chef: Omfattende ændring af ERP-system i år

SAP's ERP-løsning vil få en større overhaling med lynhurtig teknologi allerede i år.

Artikel top billede

Læs også:

SAP-topchef: Her er vores tre store satsninger

Bliv klogere: Sådan fungerer in-memory databaser

SAP's in-memory database-teknologi, HANA, kan være en realitet i selskabets ERP-løsning allerede her i 2012.

Selskabets teknologi-chef har ifølge vores søstermedie Infoworld udtalt, at selskabets vil have dets kerne ERP-software til at køre på HANA inden årets udgang.

Vishal Sikka fortæller, at arbejdet kører efter planen, og at det betyder, at en HANA-version af ERP-kernemodulerne i SAP Business Suite vil være klar senere i år.

Med tiltaget forsøger SAP at gå efter kunder, der i dag typisk kører Oracle, men Infoworld skriver, at det kan tage flere år for SAP at få opbygget en referencebase af kunder, der rent faktisk anvender HAHA-teknologien.

Ifølge Vishal Sikka er der dog allerede 350 kunder, der kører projekter med HANA, og flere end 2.000 personer har modtaget træning i anvendelsen af HANA.

Turbo på data-analyser

Målet med in-memory teknologier er at muliggøre langt hurtigere analyser af stadig større datamængder, og at brugerne adgang til realtids-data.

Behovet for in-memory-teknologier stiger voldsomt hos ikke mindst de helt store virksomheder med massive datamængder, og derfor har SAP HANA-udviklingshold seks forskellige steder rundt omkring i verden, der arbejder døgnet rundt, fortæller Vishal Sikka ifølge Infoworld.

Allerede sidste år begyndte SAP-topchef Jim Hagemann Snabe at tale om selskabets arbejde med in-memory computing.

Som vi tidligere har beskrevet, så er konceptet, at man i stedet for at have data liggende på diske og så lade databasesoftwaren læse og skrive til diskene, efterhånden som applikationerne beder om det, lader virksomhedens databaser køre i lynhurtig RAM.

Du kan se en video om HANA og in-memory her:

Læs også:

SAP-topchef: Her er vores tre store satsninger

Bliv klogere: Sådan fungerer in-memory databaser

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Ingeniørforeningen, IDA

Platform Engineer i IDA

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune