SAP-chef: Omfattende ændring af ERP-system i år

SAP's ERP-løsning vil få en større overhaling med lynhurtig teknologi allerede i år.

Artikel top billede

Læs også:

SAP-topchef: Her er vores tre store satsninger

Bliv klogere: Sådan fungerer in-memory databaser

SAP's in-memory database-teknologi, HANA, kan være en realitet i selskabets ERP-løsning allerede her i 2012.

Selskabets teknologi-chef har ifølge vores søstermedie Infoworld udtalt, at selskabets vil have dets kerne ERP-software til at køre på HANA inden årets udgang.

Vishal Sikka fortæller, at arbejdet kører efter planen, og at det betyder, at en HANA-version af ERP-kernemodulerne i SAP Business Suite vil være klar senere i år.

Med tiltaget forsøger SAP at gå efter kunder, der i dag typisk kører Oracle, men Infoworld skriver, at det kan tage flere år for SAP at få opbygget en referencebase af kunder, der rent faktisk anvender HAHA-teknologien.

Ifølge Vishal Sikka er der dog allerede 350 kunder, der kører projekter med HANA, og flere end 2.000 personer har modtaget træning i anvendelsen af HANA.

Turbo på data-analyser

Målet med in-memory teknologier er at muliggøre langt hurtigere analyser af stadig større datamængder, og at brugerne adgang til realtids-data.

Behovet for in-memory-teknologier stiger voldsomt hos ikke mindst de helt store virksomheder med massive datamængder, og derfor har SAP HANA-udviklingshold seks forskellige steder rundt omkring i verden, der arbejder døgnet rundt, fortæller Vishal Sikka ifølge Infoworld.

Allerede sidste år begyndte SAP-topchef Jim Hagemann Snabe at tale om selskabets arbejde med in-memory computing.

Som vi tidligere har beskrevet, så er konceptet, at man i stedet for at have data liggende på diske og så lade databasesoftwaren læse og skrive til diskene, efterhånden som applikationerne beder om det, lader virksomhedens databaser køre i lynhurtig RAM.

Du kan se en video om HANA og in-memory her:

Læs også:

SAP-topchef: Her er vores tre store satsninger

Bliv klogere: Sådan fungerer in-memory databaser

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS