SAP-chef: Omfattende ændring af ERP-system i år

SAP's ERP-løsning vil få en større overhaling med lynhurtig teknologi allerede i år.

Artikel top billede

Læs også:

SAP-topchef: Her er vores tre store satsninger

Bliv klogere: Sådan fungerer in-memory databaser

SAP's in-memory database-teknologi, HANA, kan være en realitet i selskabets ERP-løsning allerede her i 2012.

Selskabets teknologi-chef har ifølge vores søstermedie Infoworld udtalt, at selskabets vil have dets kerne ERP-software til at køre på HANA inden årets udgang.

Vishal Sikka fortæller, at arbejdet kører efter planen, og at det betyder, at en HANA-version af ERP-kernemodulerne i SAP Business Suite vil være klar senere i år.

Med tiltaget forsøger SAP at gå efter kunder, der i dag typisk kører Oracle, men Infoworld skriver, at det kan tage flere år for SAP at få opbygget en referencebase af kunder, der rent faktisk anvender HAHA-teknologien.

Ifølge Vishal Sikka er der dog allerede 350 kunder, der kører projekter med HANA, og flere end 2.000 personer har modtaget træning i anvendelsen af HANA.

Turbo på data-analyser

Målet med in-memory teknologier er at muliggøre langt hurtigere analyser af stadig større datamængder, og at brugerne adgang til realtids-data.

Behovet for in-memory-teknologier stiger voldsomt hos ikke mindst de helt store virksomheder med massive datamængder, og derfor har SAP HANA-udviklingshold seks forskellige steder rundt omkring i verden, der arbejder døgnet rundt, fortæller Vishal Sikka ifølge Infoworld.

Allerede sidste år begyndte SAP-topchef Jim Hagemann Snabe at tale om selskabets arbejde med in-memory computing.

Som vi tidligere har beskrevet, så er konceptet, at man i stedet for at have data liggende på diske og så lade databasesoftwaren læse og skrive til diskene, efterhånden som applikationerne beder om det, lader virksomhedens databaser køre i lynhurtig RAM.

Du kan se en video om HANA og in-memory her:

Læs også:

SAP-topchef: Her er vores tre store satsninger

Bliv klogere: Sådan fungerer in-memory databaser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S