SAP-chef: Omfattende ændring af ERP-system i år

SAP's ERP-løsning vil få en større overhaling med lynhurtig teknologi allerede i år.

Artikel top billede

Læs også:

SAP-topchef: Her er vores tre store satsninger

Bliv klogere: Sådan fungerer in-memory databaser

SAP's in-memory database-teknologi, HANA, kan være en realitet i selskabets ERP-løsning allerede her i 2012.

Selskabets teknologi-chef har ifølge vores søstermedie Infoworld udtalt, at selskabets vil have dets kerne ERP-software til at køre på HANA inden årets udgang.

Vishal Sikka fortæller, at arbejdet kører efter planen, og at det betyder, at en HANA-version af ERP-kernemodulerne i SAP Business Suite vil være klar senere i år.

Med tiltaget forsøger SAP at gå efter kunder, der i dag typisk kører Oracle, men Infoworld skriver, at det kan tage flere år for SAP at få opbygget en referencebase af kunder, der rent faktisk anvender HAHA-teknologien.

Ifølge Vishal Sikka er der dog allerede 350 kunder, der kører projekter med HANA, og flere end 2.000 personer har modtaget træning i anvendelsen af HANA.

Turbo på data-analyser

Målet med in-memory teknologier er at muliggøre langt hurtigere analyser af stadig større datamængder, og at brugerne adgang til realtids-data.

Behovet for in-memory-teknologier stiger voldsomt hos ikke mindst de helt store virksomheder med massive datamængder, og derfor har SAP HANA-udviklingshold seks forskellige steder rundt omkring i verden, der arbejder døgnet rundt, fortæller Vishal Sikka ifølge Infoworld.

Allerede sidste år begyndte SAP-topchef Jim Hagemann Snabe at tale om selskabets arbejde med in-memory computing.

Som vi tidligere har beskrevet, så er konceptet, at man i stedet for at have data liggende på diske og så lade databasesoftwaren læse og skrive til diskene, efterhånden som applikationerne beder om det, lader virksomhedens databaser køre i lynhurtig RAM.

Du kan se en video om HANA og in-memory her:

Læs også:

SAP-topchef: Her er vores tre store satsninger

Bliv klogere: Sådan fungerer in-memory databaser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision