Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken

Danmarks ringeste netudbyder kan ikke forstå, at virksomheden boner ud som den internetudbyder, danskerne sætter mindst pris på. "Det ligner ikke de målinger, vi selv laver," siger direktør.

Artikel top billede

Læs også: Her er Danmarks bedste internetudbyder - og ringeste

"Jeg er faktisk meget overrasket over resultatet, for det harmonerer ikke med det, vi går og måler," siger Ken Helleskov Andersen, direktør for privatmarkedet i Telias bredbåndsforretning.

Han har netop læst den undersøgelse, som konsulenthuset Loyalty Group har begået om danskernes tilfredshed med deres internet-leverandør.

I undersøgelsen kommer Telia ud som klar taber på de fleste parametre.

Det kan du læse her.

Mange målinger

"Vi kører en lang række målinger af kundeoplevelse i alle landene, og her er vi gået fint frem i Danmark de seneste tre år. Vi har en ide om, at vi ligger godt, blandt andet når det gælder loyalitet og værdi for pengene," siger han.

I Loyalty Group-undersøgelsen har man spurgt 78 eksisterende Telia-kunder.

"Jeg er ikke statistiker, men i vores egne målinger plejer vi at være oppe på omkring 300, der udtaler sig. 78 er nok lidt lavt og jeg er i tvivl om, hvorvidt det er repræsentativt," siger Ken Helleskov Andersen.

Han er dog glad for alle de tal og undersøgelser, han kan få, som kan gøre ham klogere, siger han.

Trist, men glad for info

Hvad betyder sådan en undersøgelse for Telia?

"Det er rigtig irriterende at skulle læse det, for vi mener selv, vi er bedre, end det, der fremgår af den analyse. Jeg vil ikke sige, jeg ikke tror på tallene, men jeg kan ikke forstå, at de ikke ligger i tråd med de undersøgelser, vi får foretaget af eksterne partnere, og som vi kører på samme måde på internationalt plan."

Hvilke skridt tager I for at forbedre jeres kunders oplevelse af jer?

"Vi tager skridt hver dag. Vi taler dagligt med kunder, som vi ringer til, hvis de har givet os en dårlig score på et eller andet, for at finde ud af, hvad problemet er. Og så samler vi hver måned op og finder ud af, hvad vi skal fokusere på," siger Ken Helleskov Andersen.

"Og vi tager alle informationer, vi får om kundernes oplevelser, ad notam for at se, hvordan vi kan blive bedre," forsikrer Telia-direktøren.

Læs også: Her er Danmarks bedste internetudbyder - og ringeste

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S