Danskerne tænker på sikkerhed, når de surfer

Mere end halvdelen af danskerne mener, at risikoen for at blive udsat for cyberkriminalitet er steget inden for det seneste år. Alligevel har kun få af os ændret vores kodeord i samme periode.

Artikel top billede

Læs også:
Nyt center skal bekæmpe de it-kriminelle

Nu skal der slås hårdt ned på net-kriminalitet

Europa vil øge indsatsen mod cyberkriminalitet

Danskere og svenskere surfer oftere på nettet end for eksempel briter og tyskere.

Og når danskerne surfer rundt på nettet, føler næsten tre ud af fire sig velinformerede om risikoen for ubudne gæster.

Samtidig mener over halvdelen, at risikoen for at blive udsat for netsvindel er taget til inden for det seneste år.

Det viser en undersøgelse, som Europa-Kommissionen har foretaget i EU's 27 medlemslande, og ifølge undersøgelsen, der  omfatter næsten 27.000 personer i alt, er danskerne generelt mindre bekymrede end den gennemsnitlige EU-borger.

Tillid til det offentlige

90 procent af de adspurgte danskere mener, at de er fortrolige med for eksempel brug af netbank eller netbutikker mod 69 procent af i alle EU-landene. 

Næsten ni ud af 10 danskere bruger netbank og shopper, når de er på nettet, og ifølge Europa-Kommissionens forskning er det primært i hjemmet og på jobbet, at de adspurgte er på nettet. 

Undersøgelsen viser desuden, at danskerne i langt højere grad stoler på offentlige myndigheder, end man generelt gør i EU.

Cirka en tredjedel svarer i undersøgelsen, at de er bekymrede for deres personoplysninger hos offentlige myndigheder.

Det tal udgør 66 procent af de næsten 27.000 adspurgte i alle landene, og i Storbritannien og Tyskland deler de den skepsis.

Ændrer sjældent kodeord herhjemme

Selvom vi i Danmark føler os oplyste om truslen fra cyberkriminelle, er vi ikke så gode som briterne til at skifte kodeord ofte.

Kun omkring 20 procent af de adspurgte danskere har således skiftet kodeord til deres Facebook-profil eller netbank. I Storbritannien ligger tallet på over 30 procent.

Undersøgelsen giver et generelt billede af, at de adspurgte ikke er ret flittige til at skifte kodeord, og kun godt en fjerdedel af alle de adspurgte bruger forskellige kodeord til forskellige tjenester.

Danskerne er til gengæld flittige til at installere et antivirusprogram.

Europa-Kommissionens undersøgelse viser, at tre ud af fire danskere har installeret et program til at bekæmpe virus, mens det tal kun udgør knap 50 procent i hele EU.

Du kan læse den danske undersøgelse her (PDF-fil).

Læs også:
Nyt center skal bekæmpe de it-kriminelle

Nu skal der slås hårdt ned på net-kriminalitet

Europa vil øge indsatsen mod cyberkriminalitet

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job