Europa vil øge indsatsen mod cyberkriminalitet

Europa-Kommissionen vil styrke samarbejdet mellem politiet og de private virksomheder, ligesom den vil forhøje bøderne for cyberkriminalitet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Lande som Estland og Litauen har været udsat for mange cyberangreb, og landenes kommissærer har påpeget, at de ikke mener, at de har fået støtte nok fra andre lande, fortæller Radomir Jansky, som er talsmand for Europa-Kommissionens direktorat for 'Justice, Freedom and Security'.

"Vi ser flere store angreb, og det må vi forholde os til," fastslog han på det arbejdsgruppemøde, der fandt sted i Amsterdam.

Flere internetudbydere og andre ansatte i industrien deltog desuden i konferencen, hvor der blandt andet blev diskuteret spam, e-mail-marketing og botnet.

I april og maj 2007 gik denial-of-service angreb ud over etiske skoler og bankers hjemmesider, ligesom også regeringshjemmesider blev angrebet. Dette skete i forbindelse med flytningen af et krigsminde til ære for soldaterne fra anden verdenskrig. Georgien oplevede flere cyberangreb i august 2008, da Rusland invaderede de georgiske regioner Sydossetien og Abkhazia.

Kommissionen er i gang med at opdatere rådets rammeaftale om angreb på informationssystemer, som blev sat i kraft i 2005, fortæller Radomir Jansky. EU-landene er ikke tvunget til at følge retningslinjerne i rammeaftalen, men det anbefales, at de gør det.

Ifølge Radomir Jansky vil opdateringen, som ikke endnu er offentliggjort, højst sandsynligt indeholde en anbefaling om, at de europæiske lande øger straffen for cyberkriminalitet, da de nuværende straffe tilsyneladende ikke virker afskrækkende.

Jansky tilføjer, at strafferammen i dag typisk er mellem et og tre år, men lande som Estland, Frankrig Tyskland og Storbritannien udgør undtagelser og dømmer hårdere.

Hjælp inden for otte timer

Den opdaterede rammeaftale vil måske også komme til at indeholde en anbefaling om, at landene skal blive bedre til at reagere hurtigt, når andre anmoder om hjælp til at undersøge cyberkriminalitet, og at hjælpen helst skal komme inden for otte timer. I dag findes der ingen tidsgrænse, oplyser Radomir Jansky.

Der er desuden behov for en fælles system, der kan sætte EU-landene i stand til at oplyse hinanden om cyberangreb, retssager og andre relevante emner. Denne form for data vil hjælpe til at skabe et mere komplet billede af udbredelsen af cyberkriminalitet, tilføjer han. Landene skal desuden blive enige om et acceptabelt format for rapporteringen af data.

"Vi har behov for mere data," siger Radomir Jansky.

Kommissionen offentliggjorde i marts en foreløbig udgave af en anden rammeaftale, der handler om seksuel udnyttelse af børn og børnepornografi.

Denne rammeaftale søger at forholde sig til de nye udfordringer, der er opstået i forbindelse med internet-relateret misbrug af børn. Rammeaftalen vil sandsynligvis indeholde en anbefaling af, at det skal være ulovligt at kigge på børnepornografi, også selv om man ikke downloader billederne, ligesom det skal være ulovligt at manipulere børn seksuelt (det, der også kaldes 'grooming').

Derudover vil rammeaftalen nok også anbefale, at det skal være lovligt at bruge forskellige undercover-metoder i efterforskningen.

Rådet arbejder stadig med de enkelte detaljer, men rammeaftalen vil sandsynligvis blive offentliggjort i slutningen af året, fortæller Radomir Jansky.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S