TDC indfører daglig kontrol af kritisk it

TDC indfører daglig kontrol med it-fejlretninger på kritiske systemer. Det sker, efter massive it-problemer som følge af leverandørskifte til Tata TCS.

Artikel top billede

Læs også:
Massive it-fejl hos TDC efter leverandørskifte

TDC stopper udrulning af opdateringer efter store it-problemer

TDC sætter tilsyneladende massivt ind for at dæmme op for de it-problemer, der efter overgangen til leverandøren Tata TCS har ramt stort set hvert et hjørne af virksomhedens mere end 400 it-systemer.

Det fremgår af en intern artikel om firmaets it-problemer på TDC's intranet, hvor it-direktør Morten Bangsgaard beklager de mange fejl overfor medarbejderne.

Blandt andet skal en slags råd nu hver morgen klokken halv ni gennemgå status på fremdriften af fejlafhjælpninger på TDC's kritiske systemer. Meningen er dagligt at have en operationel status på de kritiske systemer.

Rådet består af TDC's TPM (Technical Product Management), der er en enhed, som overvåger og optimerer alle nye produktudviklingsprojekter, it-ledelse, service delivery-vagten og leverandøren, TCS', driftsledelse.

Mange systemer ramt af fejl

Morgenkontrollen bliver indført som følge af massive it-problemer hos TDC, der blandt andet har betydet, at kunder ventede forgæves på teknikerbesøg, fordi ordrerne til teknikerne ikke nåede frem. 

Læs også: Mailsystem hos TDC helt i sort i flere timer

Men også it-systemer rettet mod kunderne har været ramt af de fejlene, der ifølge it-direktør Morten Bangsgaard har været alt for mange af, og som det tager lang tid at rette.

Problemerne efter leverandørskiftet har blandt andet ramt ordre- og regningssystemet for mobilkunderne, det såkaldte NABS, fremgår det.

"Der er fortsat it-problemer med blandt andet selvbetjening til erhvervskunderne, og vi har nu nedsat daglige task force-møder på tværs af it, leverandører og forretningen, hvor der samles op på fremdrift og fejlretning," siger Morten Bangsgaard i den interne artikel.

Skal lære systemerne at kende

Han beklager over for de tusinder af TDC-medarbejdere de mange it-problemer, som han forstår kan være frustrerende. Men desværre er han ikke er i stand at sætte en slutdato for problemerne.

"De store fejl bliver samtidig udfordret af længere fejlretningstider, fordi vores nye partner her i indkøringsperioden er ved at lære systemerne at kende i praksis."

Han fortæller, at der er tale om mange komplekse it-systemer, som TDC på kort tid har overdraget fra en leverandør til en anden.

"Men indlæringskurven er heldigvis stejl hos TCS, og jeg håber, vi snart har lagt de værste fejl bag os og får fejlretningstiderne ned igen," siger Morten Bangsgaard i artiklen.

Informerer åbent og ærligt

Computerworld har forsøgt at få en kommentar til sagen hos TDC, men her oplyser kommunikationsrådgiver Povl Damstedt Rasmussen, at Morten Bangsgaard er på ferie.  

"Vi ønsker at informere vores medarbejdere om skiftet til TCS, og det gør vi både åbent og ærligt. Vi er lige nu i en indkøringsperiode. Det er en proces, som vi ønsker at informere om internt og ikke i pressen," siger Povl Damstedt Rasmussen.

Leverandøren, Tata TSC, har gennem firmaets danske PR-bureau meddelt, at virksomheden ikke kan kommentere sagen på nuværende tidspunkt på grund af en tavshedsperiode op til frigivelsen af et regnskab senere på ugen.

Læs også:
Massive it-fejl hos TDC efter leverandørskifte

TDC stopper udrulning af opdateringer efter store it-problemer

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS