TDC indfører daglig kontrol af kritisk it

TDC indfører daglig kontrol med it-fejlretninger på kritiske systemer. Det sker, efter massive it-problemer som følge af leverandørskifte til Tata TCS.

Artikel top billede

Læs også:
Massive it-fejl hos TDC efter leverandørskifte

TDC stopper udrulning af opdateringer efter store it-problemer

TDC sætter tilsyneladende massivt ind for at dæmme op for de it-problemer, der efter overgangen til leverandøren Tata TCS har ramt stort set hvert et hjørne af virksomhedens mere end 400 it-systemer.

Det fremgår af en intern artikel om firmaets it-problemer på TDC's intranet, hvor it-direktør Morten Bangsgaard beklager de mange fejl overfor medarbejderne.

Blandt andet skal en slags råd nu hver morgen klokken halv ni gennemgå status på fremdriften af fejlafhjælpninger på TDC's kritiske systemer. Meningen er dagligt at have en operationel status på de kritiske systemer.

Rådet består af TDC's TPM (Technical Product Management), der er en enhed, som overvåger og optimerer alle nye produktudviklingsprojekter, it-ledelse, service delivery-vagten og leverandøren, TCS', driftsledelse.

Mange systemer ramt af fejl

Morgenkontrollen bliver indført som følge af massive it-problemer hos TDC, der blandt andet har betydet, at kunder ventede forgæves på teknikerbesøg, fordi ordrerne til teknikerne ikke nåede frem. 

Læs også: Mailsystem hos TDC helt i sort i flere timer

Men også it-systemer rettet mod kunderne har været ramt af de fejlene, der ifølge it-direktør Morten Bangsgaard har været alt for mange af, og som det tager lang tid at rette.

Problemerne efter leverandørskiftet har blandt andet ramt ordre- og regningssystemet for mobilkunderne, det såkaldte NABS, fremgår det.

"Der er fortsat it-problemer med blandt andet selvbetjening til erhvervskunderne, og vi har nu nedsat daglige task force-møder på tværs af it, leverandører og forretningen, hvor der samles op på fremdrift og fejlretning," siger Morten Bangsgaard i den interne artikel.

Skal lære systemerne at kende

Han beklager over for de tusinder af TDC-medarbejdere de mange it-problemer, som han forstår kan være frustrerende. Men desværre er han ikke er i stand at sætte en slutdato for problemerne.

"De store fejl bliver samtidig udfordret af længere fejlretningstider, fordi vores nye partner her i indkøringsperioden er ved at lære systemerne at kende i praksis."

Han fortæller, at der er tale om mange komplekse it-systemer, som TDC på kort tid har overdraget fra en leverandør til en anden.

"Men indlæringskurven er heldigvis stejl hos TCS, og jeg håber, vi snart har lagt de værste fejl bag os og får fejlretningstiderne ned igen," siger Morten Bangsgaard i artiklen.

Informerer åbent og ærligt

Computerworld har forsøgt at få en kommentar til sagen hos TDC, men her oplyser kommunikationsrådgiver Povl Damstedt Rasmussen, at Morten Bangsgaard er på ferie.  

"Vi ønsker at informere vores medarbejdere om skiftet til TCS, og det gør vi både åbent og ærligt. Vi er lige nu i en indkøringsperiode. Det er en proces, som vi ønsker at informere om internt og ikke i pressen," siger Povl Damstedt Rasmussen.

Leverandøren, Tata TSC, har gennem firmaets danske PR-bureau meddelt, at virksomheden ikke kan kommentere sagen på nuværende tidspunkt på grund af en tavshedsperiode op til frigivelsen af et regnskab senere på ugen.

Læs også:
Massive it-fejl hos TDC efter leverandørskifte

TDC stopper udrulning af opdateringer efter store it-problemer

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub