It-koks hos Skat: Ekstra bilregning til kvart mio danskere

En it-fejl er skyld i, at Skat har sendt 270.000 opkrævninger for vægtafgift pr. brev til bilejere, som allerede betaler via betalingsservice.

Artikel top billede

Bilejere er vant til regninger. Men den fra sidste uge kan de roligt krølle sammen og lade betalingsservice om resten, siger Skat.

Læs også:
Skat erstatter forsinket CSC-system med nødløsning
Skat afviser total-kaos i nyt nummerpladesystem

"Øv."

Sådan siger kontorchef Orla Kristensen hos Skat om en it-fejl , som betyder, at mere end en kvart million danske bilejende borgere og virksomheder har fået et helt unødvendigt brev i løbet af den sidste uges tid.

Papirbrevet er en regning på grøn ejerafgift og vægtafgift for juli måned og frem. På grund af fejlen er opkrævningen sendt ud til folk og firmaer, der i forvejen er tilmeldt Nets betalingsservice, og som måske i årevis har fået betalt afgiften automatisk.

"Baggrunden er, at der er lavet et forkert filformat til Nets, som de har tolket som papir. Vi sender nu de rigtige betalingsaftaler ud via bankerne i stedet for," siger Orla Kristensen.

En kvart million forgæves breve

Han fortæller, at Nets er ved at opgøre, hvor mange unødige breve, der er røget ud til danskerne på baggrund af fejlen.

"Vi forventer, at det bliver mellem 250.000 og 270.000, der er berørt," siger han.

Kontorchefen fortæller, at Skat fandt fejlen fredag, efter at papirrobotterne for længst var færdige med at poste den kvarte million breve.

Planen er nu at sende den sædvanlige betalingsserviceaftale til bilejerne.

"Og så skriver vi en note på den om, at de bare kan se bort fra det her papirindbetalingskort, de har fået," siger Orla Kristensen.

Koster mindst 200.000 kroner

Han vurderer, at udsendelsen af de 270.000 unødvendige breve kommer til at koste Skat er par hundrede tusinde kroner. Til trods for, at Skat med en gennemsnitspris på en femmer per pairbrev egentlig skulle have en regning på over en million.

"Vi er storkunde hos Nets, så jeg går ud fra at vi får en aftale. Vi regner med et par hundrede tusinde kroner. Det forhandler vi om," siger han.

Orla Kristensen fortæller, at folk der allerede skulle have indbetalt opkrævningen, naturligvis får deres penge tilbage. Det sker dog først i løbet af august.

Læs også:
Skat erstatter forsinket CSC-system med nødløsning Skat afviser total-kaos i nyt nummerpladesystem

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S