It-koks hos Skat: Ekstra bilregning til kvart mio danskere

En it-fejl er skyld i, at Skat har sendt 270.000 opkrævninger for vægtafgift pr. brev til bilejere, som allerede betaler via betalingsservice.

Artikel top billede

Bilejere er vant til regninger. Men den fra sidste uge kan de roligt krølle sammen og lade betalingsservice om resten, siger Skat.

Læs også:
Skat erstatter forsinket CSC-system med nødløsning
Skat afviser total-kaos i nyt nummerpladesystem

"Øv."

Sådan siger kontorchef Orla Kristensen hos Skat om en it-fejl , som betyder, at mere end en kvart million danske bilejende borgere og virksomheder har fået et helt unødvendigt brev i løbet af den sidste uges tid.

Papirbrevet er en regning på grøn ejerafgift og vægtafgift for juli måned og frem. På grund af fejlen er opkrævningen sendt ud til folk og firmaer, der i forvejen er tilmeldt Nets betalingsservice, og som måske i årevis har fået betalt afgiften automatisk.

"Baggrunden er, at der er lavet et forkert filformat til Nets, som de har tolket som papir. Vi sender nu de rigtige betalingsaftaler ud via bankerne i stedet for," siger Orla Kristensen.

En kvart million forgæves breve

Han fortæller, at Nets er ved at opgøre, hvor mange unødige breve, der er røget ud til danskerne på baggrund af fejlen.

"Vi forventer, at det bliver mellem 250.000 og 270.000, der er berørt," siger han.

Kontorchefen fortæller, at Skat fandt fejlen fredag, efter at papirrobotterne for længst var færdige med at poste den kvarte million breve.

Planen er nu at sende den sædvanlige betalingsserviceaftale til bilejerne.

"Og så skriver vi en note på den om, at de bare kan se bort fra det her papirindbetalingskort, de har fået," siger Orla Kristensen.

Koster mindst 200.000 kroner

Han vurderer, at udsendelsen af de 270.000 unødvendige breve kommer til at koste Skat er par hundrede tusinde kroner. Til trods for, at Skat med en gennemsnitspris på en femmer per pairbrev egentlig skulle have en regning på over en million.

"Vi er storkunde hos Nets, så jeg går ud fra at vi får en aftale. Vi regner med et par hundrede tusinde kroner. Det forhandler vi om," siger han.

Orla Kristensen fortæller, at folk der allerede skulle have indbetalt opkrævningen, naturligvis får deres penge tilbage. Det sker dog først i løbet af august.

Læs også:
Skat erstatter forsinket CSC-system med nødløsning Skat afviser total-kaos i nyt nummerpladesystem

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS