Skat afviser total-kaos i nyt nummerplade-system

Et længe ventet digitalt motorregister hos Skat giver problemer, men ikke totalt kaos, fortæller fagdirektør bag kæmpe-projektet. Det går fremad time for time, selv om danskerne også stod i kø i dag.

Artikel top billede

Læs også:

CSC: Derfor er Skats motorsystem forsinket

Endelig: Slut med at stå i kø på motorkontoret

Skat erstatter forsinket CSC-system med nødløsning

"Jeg har meget, meget svært ved at få øje på, at der er tale om totalt kaos, sådan som Ekstra Bladet kalder det. Vi har haft nogle problemstillinger, men at kalde det totalt kaos kan jeg ikke genkende."

Det siger fagdirektør for it-projekter hos Skat, Kristian Vengsgaard, efter at formiddagsavisen i de seneste dage har rapporteret om massive køer og problemer som følge af et nyt digitalt motorregister hos Skat.

It-systemet er længe ventet efter forsinkelser på et underliggende system fra CSC, og systemet blev onsdag endelig sat i drift med et vikar-system til betalinger og opkrævninger.

Men de første dage har som ventet givet en del problemer, som blandt andet har resulteret i køer i de fysiske skattecentre, indrømmer han. 

"Alle de ting, vi har haft problemer med i systemet i de første par dage, har sådan set virket i andre sammenhænge," siger Kristian Vengsgaard.

"Der er forhandlere, der har indregistreret biler og sat nummerplader på. Og der er også forhandlere, som af forskellige årsager har haft problemer med at gøre det," siger han.

Dermed er der ifølge fagdirektøren tale om et vekslende billede af kunder og samarbejdspartneres oplevelser af det nye system.

Forskellige slags fejl

Han fortæller, at udfordringerne er en kombination af tekniske problemer, og at fysiske nummerplader skal nå frem til forhandlere og synshaller, hvilket der har været problemer med.

Samtidig er det både tekniske fejl, menneskelige misforståelser og knas i logistikken vedrørende de rundsendte nummerplader, som opstår som følge af den store it-implementering.

"Vi er selvfølgelig ydmyge og kede af, at fejlene har været der, og at folk har stået forgæves i kø på skattecentrene," siger Kristian Vengsgaard.

Men du er villig til at skrue nummerpladerne af din egen bil i dag og prøve at se, hvad der sker, når du skal have et sæt nye plader?

"Hehe, ja, hvis jeg havde tid til at skrue nummerpladerne af, så kunne jeg da godt gøre det. Jeg ved, at der er forhandlere og synshaller, som har indregistreret rigtig mange biler i går. Og dagen i går var bedre end første dag, hvad angår køer med videre. Det går fremad time for time."

Fejl fra forskellige steder

Kristian Vengsgaard fortæller, at ikke alle fejl er hjemmehørende hos Skat, men hos nogle af samarbejdspartnerne i det indviklede set-up, som it-systemet udgør.

"Der kan ske fejl på begge sider. Men vi har et rigtig godt samarbejde og har måttet udrede nogle ting undervejs i samarbejdet," siger han.

Det er sket ved konkret at sammenligne, hvad systemet viser hos Skat og i eksempelvis et forsikringsselskab.

"Og hvem der så må rette i hvilken kode, er ikke så interessant. Det vigtige er, at vi i fællesskab får identificeret og løst problemerne så hurtigt som muligt," siger Kristian Vengsgaard.

Fortsat køer

Han fortæller, at status fredag er, at der stadig er problemer rundt omkring motorregisteret, som Skat kæmper med.

Overordnet kører omregistrering sammen med afmelding af køretøjer ret effektivt, mens nyregistreringer er mere udfordret, undtagen hos forhandlerne, hvor det kører fint.

"Så der er desværre også en masse mennesker, som kommer til at stå i kø i dag for at vente på at få behandlet deres sag," siger han.

Kan du sige noget om, hvilket bilmærke man skal vælge, hvis man skal have ny bil på søndag og have pladerne på med det samme?

"Hahaha, nej, det kan jeg ikke. Men en masse forhandlere kan sætte nummerplader på uden problemer. Og når vi er nået lidt længere frem, så er det da min klare forventning, at det vil køre hos alle forhandlere. For når det kan køre hos nogen, hvorfor skulle det så ikke kunne køre hos alle?"

Læs også:

CSC: Derfor er Skats motorsystem forsinket

Endelig: Slut med at stå i kø på motorkontoret

Skat erstatter forsinket CSC-system med nødløsning

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub