Oracle taber vigtig sag mod HP om Itanium-support

HP har nu rettens ord for, at Oracle skal fortsætte med at udvikle software til den Intel Itanium chip, som HP anvender i mange af virksomhedens servere.

Artikel top billede

Læs også:

HP: Oracle er kundefjentlig i Itanium-sag

Vær venlig at fortsætte med at supportere den chip, som en af jeres store konkurrenter benytter i mange af sine produkter.

Det er kort fortalt indholdet af den afgørelse, som en domstol i Californien i går bekendtgjorde for databasegiganten Oracle og Hewlett-Packard, der i juni sidste år anlagde sagen.

Oracle meddelte sidste år, at man ville stoppe for udviklingen af software til den Intel-fremstillede Itanium-chip, som HP bruger i mange af virksomhedens serverprodukter.

HP og Oracle er konkurrenter, men deler mange kunder, og deres samarbejde har varet i mange år.

Stop for support til Itanium ville være et hårdt slag mod HP, som derfor anlagde sag mod Oracle med henvisning til, at Oracle er kontraktligt forpligtet til at blive ved.

Du kan læse mere om sagen her.

HP sagsøgte sin tidligere CEO, Mark Hurd, efter denne i september 2010 forlod HP til for en stilling som vice president i Oracle. Der var simpelthen for mange forretningshemmeligheder i fare, mente HP.

Oracle og HP indgik hurtigt et forlig i den sag, men siden dengang har stemningen mellem de to enorme it-virksomheder ikke været god, og det kulminerede med Oracles annoncering af stop for support til Itanium.

HP i god tro

Men uenigheder og konkurrencesituation til trods, er dommeren ikke i tvivl.

"Gennem tre årtier har de to virksomhedsgiganter plejet omgang med hinanden på en uformel facon. Selv når det gjaldt milliarder, har de to delt ressourcer, arbejdet sammen, supporteret fælles kunder og det har de med få undtagelser gjort uden at skrive en kontrakt," hedder det i dommer Kleinbergs begrundelse for sin afgørelse.

Dermed har HP haft al mulig grund til at tro, at alt ville fortsætte som 'business as usual', og det svarer i realiteten til, at have indgået en kontrakt. Derfor skal Oracle fortsætte med at supportere Italnium uden omkostninger for HP, mener Kleinberg.

"Og det skal Oracle blive ved med, lige indtil HP stopper med at sælge Itanium-baserede servere."

I en erklæring fra Oracle, der planlægger at anke dommen, hedder det, at Oracle var overbevist om, at Itanium-chippen sang på sit sidste vers, og at man derfor ikke ville blive ved med at udvikle til den. Den opfattelse ændrer dommen ikke ved, mener Oracle.

Læs også:

HP: Oracle er kundefjentlig i Itanium-sag

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics