Danske CIO'er: Vi tør ikke købe brugte licenser

Selvom interessen er stor for det nye marked for brugte softwarelicenser, så er det ikke noget, som to mellemstore danske virksomheder vil benytte sig af.

Artikel top billede

Læs også:

EU: Jo, du må godt sælge brugte softwarelicenser.

Tysk firma vil sælge brugte softwarelicenser i Danmark.

Jagten på de danske it-licenser er gået ind

"Det er ikke noget, vi vil gå ind i".

Sådan lyder den noget beherskede tilbagemelding, når snakken falder på handel med brugte softwarelicenser fra et par CIO's, som Computerworld har talt med.

Problematisk marked

For selvom interessen da er stor; at det nu bliver muligt at købe licenser til spotpris eller modsat at tjene penge på sine henlagte licenser, så er det ikke noget to danske CIO'er ser som relevant for deres virksomhed.

"Jeg ville aldrig turde gå ind i markedet for brugte softwarelicenser. Hvis der opstår problemer, sidder du jo i en kattepine af rang - det har helt sikkert interesse, men jeg kan ikke se, hvordan det praktisk kan lade sig gøre," siger Morten Mertz, CIO for HR konsulenthuset Hartmanns A/S.

Han bakkes op af Erik Otto, der er CIO for konsulentvirksomheden Axcess A/S, som også erkender, at det er et spændende område, men dog heller ikke noget de vil gøre brug af.

"Det er ikke noget vi vil benytte os af, vi skal oparbejde et supersamarbejde med vores leverandører og går næsten altid efter at blive guld-partner. Samtidig er pengene alligevel heller ikke så store, når vi taler om en virksomhed i vores kaliber," fortæller Erik Otto.

Simple softwarelicenser foretrækkes

Der er dog nogle områder, hvor de to CIO'er godt kan se fordelene ved, at softwarelicenser nu kan købes billigt eller omsættes til penge.

"Jeg kunne godt se nogle produkter, hvor det kunne blive relevant; for eksempel kunne jeg godt gå med til at købe et Adobe-produkt som en aflagt licens et eller andet sted - der skal du jo bare have en nøgle," siger Morten Mertz.

Mange penge at spare

Og Erik Otto fra Axcess kan også gode se fordelene ved et brugtmarked for softwarelicenser.

"Hvis du kommer op i Enterprise-Danmark, så er det alligevel mange millioner kroner, du bruger på softwarelicenser - så det er da et spændende område, hvor der kan være rigtig mange penge at spare," fortæller Erik Otto.

Som vi tidligere har skrevet, vil de brugte softwarelicenser blandt andet blive solgt af det tyske firma Relicense AG med en rabat på mellem 50 til 70 procent.

Men selvom der kan være mange penge at spare ved at købe sine softwarelicenser brugt, så er det altså stadig ikke noget, de to it-chefer vil gå ind i.

Læs også:

EU: Jo, du må godt sælge brugte softwarelicenser.

Tysk firma vil sælge brugte softwarelicenser i Danmark.

Jagten på de danske it-licenser er gået ind

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S