Top-CIO: Derfor skifter jeg fra DSB til Coop

Interview: Coops nyudnævnte it-direktør var egentlig glad for sin CIO-stilling hos DSB, men valgte alligevel at skifte.

Artikel top billede

Læs også:

Efter flere måneders søgning: Coop ansætter ny CIO

Sådan har Coop klaret to måneder uden CIO

Dansk top-CIO fyret på gråt papir

"Det var en svær beslutning, og det krævede en del løbeture, før tingene var tænkt igennem, og jeg tog beslutningen om at skifte fra DSB til Coop," fortæller den nyudnævnte it-direktør, René Munk-Nissen.

Hvorfor har du valgt at skifte, hvis du var glad for at være i DSB?

"Det er da også med vemod, at jeg forlader DSB. Men det er nogle spændende udfordringer, som Coop står overfor. Coop har et meget forretningsorienteret syn på it, hvilket har været medvirkende til beslutningen."

Hvad kan du gøre for Coops it-afdeling?

"Overordnet skal jeg sørge for, at it understøtter forretningen. Men detaljerne vil jeg gerne vente lidt med at gå dybere ned i."

"Coop står overfor nogle opgaver, der skal løses med it, og jeg har selvfølgelig en skitse over, hvad der skal ske, men jeg vil gerne lige i gang med jobbet, før jeg åbner for posen."

Hvad bliver din første opgave, når du tiltræder i Coop?

"Det handler i første omgang om at skabe et overblik over situationen. Jeg har haft syv forskellige jobs, og hver gang har det vist sig, at når man får set tingene efter i sømmene, så er der brug for at korrigere lidt," lyder det fra den nye it-direktør i Coop.

René Munk-Nissen er i øjeblikket på ferie, og han tiltræder stillingen den 1. oktober.

Læs også:

Efter flere måneders søgning: Coop ansætter ny CIO

Sådan har Coop klaret to måneder uden CIO

Dansk top-CIO fyret på gråt papir

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS