Efter flere måneders søgning: Coop ansætter ny CIO

Supermarkedsgiganten Coop har i flere måneder stået uden it-styrmand, men nu er der endelig kommet navn på personen, der skal stå i spidsen for it-butikken.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan har Coop klaret to måneder uden CIO

Dansk top-CIO fyret på gråt papir

Fyret Coop-it-direktør: Jeg havde ingen anelse

Det bliver René Munk-Nissen, der skal tage hånd om it-beslutningerne i Coop.

Han tiltræder nemlig stillingen som ny it-direktør i Coop 1. oktober 2012. Han indtræder samtidig i dagligvarekoncernens ledelse.

Det oplyser Coops presseafdeling.

René Munk-Nisssen er 49 år og er i dag it-direktør i DSB.

Tidligere har han stået i spidsen for it-afdelinger i firmaer som Royal Unibrew og Fona.

René Munk-Nissen glæder sig til nye udfordringer:

"Jeg har været glad for fire år i DSB, og er ked af, at jeg nu må siger farvel til gode kolleger og samarbejdspartnere. Jeg ville gerne have gjort det, som jeg har været med til at sætte i gang, færdigt, men jeg har fået et godt tilbud, som jeg ikke kan sige nej til," siger han i forbindelse med sin afgang fra DSB.

Fyret forgænger

Han efterfølger Lars Frahm, der blev fyret fra posten i begyndelsen af maj.

Begrundelsen for den fyring lød således:

"(..) vi arbejder med en ny it-strategi, som er anderledes fokuseret end det, som vi hidtil har arbejdet på. Og Coop har vurderet, at det stiller nogle anderledes krav til ledelsen af it-afdelingen, hvilket altså har ført til, at Per Toelstang (CFO, red.) og Lars Frahm er blevet enige om at stoppe samarbejdet," sagde Coops informationsdirektør, Jens Juul Nielsen i forbindelse med fyringen af Lars Frahm.

Siden maj har der ikke været en person på posten i Coop.

Læs også:
Sådan har Coop klaret to måneder uden CIO

Dansk top-CIO fyret på gråt papir

Fyret Coop-it-direktør: Jeg havde ingen anelse

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse