KMD udbetaler folkepension 10 dage for tidligt

KMD har ved en fejl udbetalt folkepensionen for næste måned 10 dage for tidligt til tusinder af pensionister i en lang række kommuner.

Artikel top billede

Læs også:
Smart trick: Sådan lokker kommunerne de gamle online

Opkøb for syv milliarder vil få konsekvenser for KMD

En driftsfejl hos KMD betyder at 75.000 pensionister tirsdag ved en fejl fik deres kommende folkepension udbetalt 10 dage for tidligt.

Det fortæller Christoffer Hellmann, der er pressechef hos KMD.

"Der er sket en fejl fra vores side, som vi i øjeblikket er ved at kigge på for at sikre, at sådan en situation ikke opstår igen," siger han.

Det er pensionister i Høje-Taastrup, Næstved, Guldborgsund, Kerteminde, Hedensted, Aalborg, Nyborg og Fanø som har modtaget den uventede indbetaling på deres bankkonto.

Den forkerte udbetaling hos KMD betyder, at de otte kommuner går glip af renteindtægter af i omegnen af 450 millioner kroner i 10 dage. Hvem der skal betale det, ønsker Christoffer Hellman ikke at kommentere.

"Det berører kontraktmæssige forhold, som vi ikke kommenterer i pressen," siger han og fortsætter:

"Men vi er selvfølgelig rigtigt ærgerlige over fejlen, og beklager de gener den måtte medføre for kommuner og borgere."

Ifølge pressechefen foretog firmaet rutinemæssige batchkørsler af pensionerne på firmaets mainframe hen over weekenden som forberedelse af de kommende udbetalinger.

Men af endnu ukendte årsager er nogle af pensionerne altså fejlagtigt gået igennem KMD's udbetalingssystem i stedet for at vente i ti dage til den sidste i måneden.

"Vi er i gang med at kigge på, hvordan det her kunne ske," siger Christoffer Hellman.

Selvom pensionisterne altså kan glæde sig over et uventet tilskud på bankbogen, skal de ikke regne med, at der kommer penge igen den første.

Flere kommuner skriver nemlig på deres hjemmeside, at udbetalingen skal dække hele næste måned.

Fra Næstved kommunes hjemmeside:

Fejl i pensionsudbetalingen

21. august 2012
Der er sket en teknisk fejl i forbindelse med udbetaling af førtids- og folkepensionen den 31. august 2012, som vedrører de pensionister, der ikke er kunder i Danske Bank. Det oplyses, at pensionen er til disposition den 21. august 2012, og ikke den 31. august 2012. På udbetalingen står der, at det vedrører juli 2012. Dette er en fejl, og der skulle have stået august 2012. For de berørte pensionister kommer der ikke en udbetaling den 31. august som vanligt, her kommer næste udbetaling først fredag den 28. september 2012.

Opdateret, 10.25: Ved en fejl fremgik det af artikelen, at kommunerne går glip af renteindtægter for omkring 450 millioner kroner. I stedet er der tale om renteindtægterne af 450 millioner kroner. 

Læses lige nu

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS