KMD udbetaler folkepension 10 dage for tidligt

KMD har ved en fejl udbetalt folkepensionen for næste måned 10 dage for tidligt til tusinder af pensionister i en lang række kommuner.

Artikel top billede

Læs også:
Smart trick: Sådan lokker kommunerne de gamle online

Opkøb for syv milliarder vil få konsekvenser for KMD

En driftsfejl hos KMD betyder at 75.000 pensionister tirsdag ved en fejl fik deres kommende folkepension udbetalt 10 dage for tidligt.

Det fortæller Christoffer Hellmann, der er pressechef hos KMD.

"Der er sket en fejl fra vores side, som vi i øjeblikket er ved at kigge på for at sikre, at sådan en situation ikke opstår igen," siger han.

Det er pensionister i Høje-Taastrup, Næstved, Guldborgsund, Kerteminde, Hedensted, Aalborg, Nyborg og Fanø som har modtaget den uventede indbetaling på deres bankkonto.

Den forkerte udbetaling hos KMD betyder, at de otte kommuner går glip af renteindtægter af i omegnen af 450 millioner kroner i 10 dage. Hvem der skal betale det, ønsker Christoffer Hellman ikke at kommentere.

"Det berører kontraktmæssige forhold, som vi ikke kommenterer i pressen," siger han og fortsætter:

"Men vi er selvfølgelig rigtigt ærgerlige over fejlen, og beklager de gener den måtte medføre for kommuner og borgere."

Ifølge pressechefen foretog firmaet rutinemæssige batchkørsler af pensionerne på firmaets mainframe hen over weekenden som forberedelse af de kommende udbetalinger.

Men af endnu ukendte årsager er nogle af pensionerne altså fejlagtigt gået igennem KMD's udbetalingssystem i stedet for at vente i ti dage til den sidste i måneden.

"Vi er i gang med at kigge på, hvordan det her kunne ske," siger Christoffer Hellman.

Selvom pensionisterne altså kan glæde sig over et uventet tilskud på bankbogen, skal de ikke regne med, at der kommer penge igen den første.

Flere kommuner skriver nemlig på deres hjemmeside, at udbetalingen skal dække hele næste måned.

Fra Næstved kommunes hjemmeside:

Fejl i pensionsudbetalingen

21. august 2012
Der er sket en teknisk fejl i forbindelse med udbetaling af førtids- og folkepensionen den 31. august 2012, som vedrører de pensionister, der ikke er kunder i Danske Bank. Det oplyses, at pensionen er til disposition den 21. august 2012, og ikke den 31. august 2012. På udbetalingen står der, at det vedrører juli 2012. Dette er en fejl, og der skulle have stået august 2012. For de berørte pensionister kommer der ikke en udbetaling den 31. august som vanligt, her kommer næste udbetaling først fredag den 28. september 2012.

Opdateret, 10.25: Ved en fejl fremgik det af artikelen, at kommunerne går glip af renteindtægter for omkring 450 millioner kroner. I stedet er der tale om renteindtægterne af 450 millioner kroner. 

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College