KMD udbetaler folkepension 10 dage for tidligt

KMD har ved en fejl udbetalt folkepensionen for næste måned 10 dage for tidligt til tusinder af pensionister i en lang række kommuner.

Artikel top billede

Læs også:
Smart trick: Sådan lokker kommunerne de gamle online

Opkøb for syv milliarder vil få konsekvenser for KMD

En driftsfejl hos KMD betyder at 75.000 pensionister tirsdag ved en fejl fik deres kommende folkepension udbetalt 10 dage for tidligt.

Det fortæller Christoffer Hellmann, der er pressechef hos KMD.

"Der er sket en fejl fra vores side, som vi i øjeblikket er ved at kigge på for at sikre, at sådan en situation ikke opstår igen," siger han.

Det er pensionister i Høje-Taastrup, Næstved, Guldborgsund, Kerteminde, Hedensted, Aalborg, Nyborg og Fanø som har modtaget den uventede indbetaling på deres bankkonto.

Den forkerte udbetaling hos KMD betyder, at de otte kommuner går glip af renteindtægter af i omegnen af 450 millioner kroner i 10 dage. Hvem der skal betale det, ønsker Christoffer Hellman ikke at kommentere.

"Det berører kontraktmæssige forhold, som vi ikke kommenterer i pressen," siger han og fortsætter:

"Men vi er selvfølgelig rigtigt ærgerlige over fejlen, og beklager de gener den måtte medføre for kommuner og borgere."

Ifølge pressechefen foretog firmaet rutinemæssige batchkørsler af pensionerne på firmaets mainframe hen over weekenden som forberedelse af de kommende udbetalinger.

Men af endnu ukendte årsager er nogle af pensionerne altså fejlagtigt gået igennem KMD's udbetalingssystem i stedet for at vente i ti dage til den sidste i måneden.

"Vi er i gang med at kigge på, hvordan det her kunne ske," siger Christoffer Hellman.

Selvom pensionisterne altså kan glæde sig over et uventet tilskud på bankbogen, skal de ikke regne med, at der kommer penge igen den første.

Flere kommuner skriver nemlig på deres hjemmeside, at udbetalingen skal dække hele næste måned.

Fra Næstved kommunes hjemmeside:

Fejl i pensionsudbetalingen

21. august 2012
Der er sket en teknisk fejl i forbindelse med udbetaling af førtids- og folkepensionen den 31. august 2012, som vedrører de pensionister, der ikke er kunder i Danske Bank. Det oplyses, at pensionen er til disposition den 21. august 2012, og ikke den 31. august 2012. På udbetalingen står der, at det vedrører juli 2012. Dette er en fejl, og der skulle have stået august 2012. For de berørte pensionister kommer der ikke en udbetaling den 31. august som vanligt, her kommer næste udbetaling først fredag den 28. september 2012.

Opdateret, 10.25: Ved en fejl fremgik det af artikelen, at kommunerne går glip af renteindtægter for omkring 450 millioner kroner. I stedet er der tale om renteindtægterne af 450 millioner kroner. 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS