KMD udbetaler folkepension 10 dage for tidligt

KMD har ved en fejl udbetalt folkepensionen for næste måned 10 dage for tidligt til tusinder af pensionister i en lang række kommuner.

Artikel top billede

Læs også:
Smart trick: Sådan lokker kommunerne de gamle online

Opkøb for syv milliarder vil få konsekvenser for KMD

En driftsfejl hos KMD betyder at 75.000 pensionister tirsdag ved en fejl fik deres kommende folkepension udbetalt 10 dage for tidligt.

Det fortæller Christoffer Hellmann, der er pressechef hos KMD.

"Der er sket en fejl fra vores side, som vi i øjeblikket er ved at kigge på for at sikre, at sådan en situation ikke opstår igen," siger han.

Det er pensionister i Høje-Taastrup, Næstved, Guldborgsund, Kerteminde, Hedensted, Aalborg, Nyborg og Fanø som har modtaget den uventede indbetaling på deres bankkonto.

Den forkerte udbetaling hos KMD betyder, at de otte kommuner går glip af renteindtægter af i omegnen af 450 millioner kroner i 10 dage. Hvem der skal betale det, ønsker Christoffer Hellman ikke at kommentere.

"Det berører kontraktmæssige forhold, som vi ikke kommenterer i pressen," siger han og fortsætter:

"Men vi er selvfølgelig rigtigt ærgerlige over fejlen, og beklager de gener den måtte medføre for kommuner og borgere."

Ifølge pressechefen foretog firmaet rutinemæssige batchkørsler af pensionerne på firmaets mainframe hen over weekenden som forberedelse af de kommende udbetalinger.

Men af endnu ukendte årsager er nogle af pensionerne altså fejlagtigt gået igennem KMD's udbetalingssystem i stedet for at vente i ti dage til den sidste i måneden.

"Vi er i gang med at kigge på, hvordan det her kunne ske," siger Christoffer Hellman.

Selvom pensionisterne altså kan glæde sig over et uventet tilskud på bankbogen, skal de ikke regne med, at der kommer penge igen den første.

Flere kommuner skriver nemlig på deres hjemmeside, at udbetalingen skal dække hele næste måned.

Fra Næstved kommunes hjemmeside:

Fejl i pensionsudbetalingen

21. august 2012
Der er sket en teknisk fejl i forbindelse med udbetaling af førtids- og folkepensionen den 31. august 2012, som vedrører de pensionister, der ikke er kunder i Danske Bank. Det oplyses, at pensionen er til disposition den 21. august 2012, og ikke den 31. august 2012. På udbetalingen står der, at det vedrører juli 2012. Dette er en fejl, og der skulle have stået august 2012. For de berørte pensionister kommer der ikke en udbetaling den 31. august som vanligt, her kommer næste udbetaling først fredag den 28. september 2012.

Opdateret, 10.25: Ved en fejl fremgik det af artikelen, at kommunerne går glip af renteindtægter for omkring 450 millioner kroner. I stedet er der tale om renteindtægterne af 450 millioner kroner. 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til Finans Systemer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics