Nye Firefox-browsere klar til pc og tablets: Her er de

Open source-browseren Firefox er netop frigivet i to nye udgaver, efter at den i de senere år har lidt under konkurrenternes fremmarch.

Artikel top billede

Læs også:

Googler provokerer: Chrome er verdens mest populære

Nu kommer der Firefox til din smartphone

Hurtigere og anderledes.

Det er budskaberne, der følger med nye udgaver af Firefox-browseren til Windows, Linux og Mac samt Android-tablets.

"Du vil bemærke, at alting er hurtigere, fra opstarten og indlæsnings-tider til bevægelser og zoom og ydeevne i web-applikationer," skriver organisationen bag Firefox, Mozilla, på sin hjemmeside om den nye Android-browser.

Mozilla forsøger med den opdaterede udgave at komme ind i varmen hos det voksende antal brugere af tablet-pc'er med Android.

Det kan Firefox på Android

Det er imidlertid ikke nogen nem opgave, da Chrome-browseren er det oplagte valg for det segment, mens Safari meget naturligt dominerer blandt iPad-brugerne.

Mozilla mener dog selv, at man har noget ekstra at byde på.

"Ved at være baseret på den samme, åbne teknologi-platform som desktop-versionen, så kommer Firefox til Android med det højeste niveau af privacy og sikkerhed-features inden for mobile browsing."

Blandt de nye funktioner er, at man nu skifte nemt mellem mobil- og desktop-versionen af en hjemmeside, ligesom Mozilla gør en del ud af, at browseren understøtter Flash.

Firefox til Windows, Linux og Mac

Den nye udgave til Windows, Linux og Mac, version 15, kommer også med en række nyheder.

Blandt andet understøtter Firefox "silent updates," ligesom der er bedre understøttelse af grafik-teknologien WebGL.

For udviklerne er der blandt andet blevet plads til en ny JavaScript-debugger og til et nyt værktøj til responsive webdesign, der gør det lettere at skifte mellem mobil- og desktop-versionen af en side.

Firefox er ifølge Net Applications fortsat verdens næstmest anvendte desktop-browser med en markedsandel på 20 procent. Ifølge statistikfirmaet ligger Internet Explorer på 54 procent og Chrome på 19 procent.

Statcounter tegner dog et noget mere dystert billede af situationen for både Firefox og Internet Explorer, idet de begge er overhalet af Chrome:

Læs også:

Googler provokerer: Chrome er verdens mest populære

Nu kommer der Firefox til din smartphone

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    BEC

    Information Architect

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S