Nye Firefox-browsere klar til pc og tablets: Her er de

Open source-browseren Firefox er netop frigivet i to nye udgaver, efter at den i de senere år har lidt under konkurrenternes fremmarch.

Artikel top billede

Læs også:

Googler provokerer: Chrome er verdens mest populære

Nu kommer der Firefox til din smartphone

Hurtigere og anderledes.

Det er budskaberne, der følger med nye udgaver af Firefox-browseren til Windows, Linux og Mac samt Android-tablets.

"Du vil bemærke, at alting er hurtigere, fra opstarten og indlæsnings-tider til bevægelser og zoom og ydeevne i web-applikationer," skriver organisationen bag Firefox, Mozilla, på sin hjemmeside om den nye Android-browser.

Mozilla forsøger med den opdaterede udgave at komme ind i varmen hos det voksende antal brugere af tablet-pc'er med Android.

Det kan Firefox på Android

Det er imidlertid ikke nogen nem opgave, da Chrome-browseren er det oplagte valg for det segment, mens Safari meget naturligt dominerer blandt iPad-brugerne.

Mozilla mener dog selv, at man har noget ekstra at byde på.

"Ved at være baseret på den samme, åbne teknologi-platform som desktop-versionen, så kommer Firefox til Android med det højeste niveau af privacy og sikkerhed-features inden for mobile browsing."

Blandt de nye funktioner er, at man nu skifte nemt mellem mobil- og desktop-versionen af en hjemmeside, ligesom Mozilla gør en del ud af, at browseren understøtter Flash.

Firefox til Windows, Linux og Mac

Den nye udgave til Windows, Linux og Mac, version 15, kommer også med en række nyheder.

Blandt andet understøtter Firefox "silent updates," ligesom der er bedre understøttelse af grafik-teknologien WebGL.

For udviklerne er der blandt andet blevet plads til en ny JavaScript-debugger og til et nyt værktøj til responsive webdesign, der gør det lettere at skifte mellem mobil- og desktop-versionen af en side.

Firefox er ifølge Net Applications fortsat verdens næstmest anvendte desktop-browser med en markedsandel på 20 procent. Ifølge statistikfirmaet ligger Internet Explorer på 54 procent og Chrome på 19 procent.

Statcounter tegner dog et noget mere dystert billede af situationen for både Firefox og Internet Explorer, idet de begge er overhalet af Chrome:

Læs også:

Googler provokerer: Chrome er verdens mest populære

Nu kommer der Firefox til din smartphone

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S