Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Kommune betaler 26 gange prisen for KMD-system

Der er enorm forskel på den pris, som kommunerne betaler for helt identiske it-systemer fra KMD.

Læs også:

KMD hårdt presset: Udleverer sine priser.

Så guldrandet en investering er KMD.

Pris-opgør: Sådan reagerer KMD på brok fra KL-boss.

Vrede kommuner: KMD holder sine priser skjult for os.

Kapitalfond tæt på at købe KMD for gigantisk beløb.

Der er enorme forskelle på den pris, som Danmarks kommuner betaler for fuldstændigt identiske it--systemer fra den kommunale stor-leverandør, KMD.

Nogle kommuner betaler faktisk op til 26 gange mere end andre kommuner for nøjagtigt samme it-system fra KMD, der har monopol på en række it-systemer til kommunerne, skriver Politiken.

Oplysningerne stammer fra tal fra kommunernes it-indkøbs-organisation, Kombit.

De viser blandt andet, at en kommune betaler 26 gange mere for systemet "KMD Udbetaling" end den kommune, der slipper billigst.

Erik Fabrin (V), formand i Kombit, siger til Politiken, at KMD med vilje har skabet en ugennemsigtig prisstruktur, så den enkelte kommune har svært ved at se, hvad den betaler for.

"Priserne er mere ugennemsigtige og forskellige, end vi i vores vildeste fantasti havde forestillet os," siger han til avisen.

Politiken skriver, at Odense Kommune er blandt de kommuner, der betaler overpris.

Kommunen vurderer, at den kunne spare et stort millionbeløb svarende til 50 stillinger, hvis den betalte samme pris som de kommuner, der slipper billigst.

Nu kræver kommunen genforhandling med KMD.

"Min fornemmelse er, at vi betaler en højere pris til KMD, fordi vi har valgt mange andre it-leverandører end KMD," siger kommunaldirektør Jørgen Clausen til avisen.

KMD mener ikke, at kommunerne bliver snydt.

Selskabets direktør for salg og marketing, Karen Nielsen, meddeler til Politiken, at prisforskellene er et levn fra gamle aftaler.

Ifølge hende har KMD harmoniseret priserne, så alle kommunerne kommer til at betale det samme i takt med, at de gamle aftaler udløber.

Læs også:

KMD hårdt presset: Udleverer sine priser.

Så guldrandet en investering er KMD.

Pris-opgør: Sådan reagerer KMD på brok fra KL-boss.

Vrede kommuner: KMD holder sine priser skjult for os.

Kapitalfond tæt på at købe KMD for gigantisk beløb.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere