Kritik af Sohns bredbåndsplan: Ser skidt ud for Danmark

En særlig formulering i Erhvervsminister Ole Sohns nylige svar, om hvordan han vil løse bredbåndsproblemer i yderområder, får fiberbranchen op i det røde felt.

Artikel top billede

(Foto: SF /)

Læs også:

Minister varsler nye bredbåndsinitiativer meget snart

Skyline-kollaps: Regionerne går i kødet på ministeren

Da Erhvervs- og Vækstminister Ole Sohn for nylig blev udbedt svar om, hvad han vil gøre ved bredbåndsproblemerne i landets yderområder i kølvandet på Skyline-kollapset, bragte han en hidtil ikke særlig omtalt bredbåndsteknologi i fokus. Nærmere bestemt satellit-bredbånd.

"Jeg hæfter mig ved, at flere nye mindre bredbåndsudbydere har meldt sig på markedet og nu tilbyder alternativer. Det gælder for eksempel bredbånd via satellit, der som udgangspunkt er landsdækkende," skrev Ole Sohn i svaret til regionsformanden i Midtjylland, Bent Hansen (S).

Men den formulering vækker nu mere end almindeligt løftede øjenbryn hos Dansk Energi, der repræsenterer de danske fiberselskaber.

"Hvis satellit-bredbånd er det værktøj, man fra myndighedernes side vil trække frem af hatten og pege på, så ser det godt nok skidt ud for den danske bredbåndsudvikling og håbet om at gøre Danmark til en højhastighedsnation eller digital vinder,"  lyder det fra Thomas Woldiderich, chefkonsulent i Dansk Energi. 

"I de områder som sidder med dårlig bredbåndsadgang må det ikke blot betragtes som et hovedrystende forslag. Det er simpelthen en ommer," siger Thomas Woldiderich.

Moderne beduiner i Sahara

Han tilføjer desuden, at satellit-bredbånd ikke med ét eneste ord blev nævnt i Højhastighedskomiteens rapport fra 2010, og at en satellit-løsning ikke ligger lige til højrebenet i det danske kongerige, der har en markant større befolkningstæthed end for eksempel nabolandene Norge og Sverige.

"Satellit-bredbånd kan da benyttes og bliver det, men det er jo som regel noget, man forbinder med moderne beduiner i Sahara, flyture, sejlads og fjerntliggende og ufremkommelige egne af verden, hvor der er tale om sidste udvej," lyder svadaen fra Thomas Woldiderich.

Han peger på områder med bjergskråninger, udposter, golde egne, ensomme bygder i Nord-Norge, Sirius slædepatruljen eller senest Galathea-ekspedition.

"Men at det ligefrem skulle være et alternativ for de cirka 30.000 borgere i Region Midtjylland, mange tusinde borgere på øer som Læsø, Anholt, Langeland, Ærø, Djursland eller Lolland, som alle - år efter år - er udpeget som områder med den dårligste bredbåndsdækning i hele kongeriget, holder bare ikke," lyder det fra Thomas Woldiderich, chefkonsulent i Dansk Energi.

Han trøster sig dog med, at Erhvervsministeren har lovet at komme med et større digitalt vækstudspil i begyndelsen af næste år.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos