Så alvorlig er situationen for CSC Danmark efter underskud

CSC i Danmark har fået nogle gevaldige ridser i lakken, der i sidste ende kan koste kunder, vurderer ekspert.

Artikel top billede

(Foto: Rune Pedersen)

Læs også:

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

CSC har dystre planer: Overvejer total exit

CSC efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Et underskud på næsten en milliard og en reduktion i omsætning på cirka 25 procent over få år.

Sådan ser situationen ud for CSC i Danmark, hvilket får senioranalytiker, Anders Elbak fra IDC til at betegne selskabets situation som "alvorlig".

"CSC er i en alvorlig situation, men der er ingen tvivl om, at de selv er klar over det, og er i fuld gang med at ændre virksomheden, og ændre fokus fra traditionel outsourcing til cloud og relaterede services," udtaler han.

Han tror ikke umiddelbart selskabet står over for at lukke aktiviteter i Danmark, som der er gået rygter måske kunne blive tilfældet i Italien.

"Jeg tror ikke, at CSC er i overhængende fare for at lukke, men det afhænger i sidste ende af, hvad CSC beslutter internationalt.," lyder det fra Anders Elbak.

Kan koste kunder

Som CSC selv gør opmærksom på, skyldes det dårlige resultat blandt andet tab af enkelte store kontrakter og udgifter relateret til afskedigelser, forklarer han.

"CSC er trods alt stadig blandt de største outsourcing leverandører herhjemme, men der er selvfølgelig risiko for, at der er flere, der vælger ny leverandør, når kontrakterne udløber."

"Brandet CSC har desuden fået nogle gevaldige ridser i lakken, hvilket kan gøre det vanskeligere at vinde nye kunder," vurderer IDC-analytikeren.

Læs også:

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

CSC har dystre planer: Overvejer total exit

CSC efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS