Så alvorlig er situationen for CSC Danmark efter underskud

CSC i Danmark har fået nogle gevaldige ridser i lakken, der i sidste ende kan koste kunder, vurderer ekspert.

Artikel top billede

(Foto: Rune Pedersen)

Læs også:

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

CSC har dystre planer: Overvejer total exit

CSC efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Et underskud på næsten en milliard og en reduktion i omsætning på cirka 25 procent over få år.

Sådan ser situationen ud for CSC i Danmark, hvilket får senioranalytiker, Anders Elbak fra IDC til at betegne selskabets situation som "alvorlig".

"CSC er i en alvorlig situation, men der er ingen tvivl om, at de selv er klar over det, og er i fuld gang med at ændre virksomheden, og ændre fokus fra traditionel outsourcing til cloud og relaterede services," udtaler han.

Han tror ikke umiddelbart selskabet står over for at lukke aktiviteter i Danmark, som der er gået rygter måske kunne blive tilfældet i Italien.

"Jeg tror ikke, at CSC er i overhængende fare for at lukke, men det afhænger i sidste ende af, hvad CSC beslutter internationalt.," lyder det fra Anders Elbak.

Kan koste kunder

Som CSC selv gør opmærksom på, skyldes det dårlige resultat blandt andet tab af enkelte store kontrakter og udgifter relateret til afskedigelser, forklarer han.

"CSC er trods alt stadig blandt de største outsourcing leverandører herhjemme, men der er selvfølgelig risiko for, at der er flere, der vælger ny leverandør, når kontrakterne udløber."

"Brandet CSC har desuden fået nogle gevaldige ridser i lakken, hvilket kan gøre det vanskeligere at vinde nye kunder," vurderer IDC-analytikeren.

Læs også:

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

CSC har dystre planer: Overvejer total exit

CSC efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

KMD A/S

BI Consultant

Midtjylland

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest