Apples nye iPhone sprænger Europas telemarked

Den lave udbredelse i Europa af LTE ved 1.800 MHz betyder, at visse teleselskaber vinder på grund af iPhone 5, mens andre taber.

Artikel top billede

Læs også:

Ny iPhone 5 virker ikke på dansk 4G-netværk.

Det bedste og det værste ved den nye iPhone 5.

Så vild kan fremtidens iPhone blive.

Computerworld News Service: Deutsche Telekom i Tyskland og EE i Storbritannien står til at høste store gevinster fra Apples beslutning om at lade iPhone 5 understøtte kun et enkelt europæisk LTE-bånd, 1.800 megahertz, mens eksempelvis Vodafone har trukket det korteste strå i begge lande.

Sammen med en større skærm og en hurtigere processor er understøttelsen af LTE en af de vigtigste hardwareforbedringer i Apples iPhone 5, som blev introduceret onsdag aften dansk tid ved en pressebegivenhed i San Francisco.

Men som altid gør Apple tingene på sin egen måde.

I Europa anvendes der hovedsageligt tre frekvensbånd til LTE: 800 MHz, 1.800 MHz og 2.600 MHz.

Selvom Samsung har introduceret en Europa-venlig udgave af sin Galaxy S III - den nye iPhones stærkeste aktuelle konkurrent - som understøtter alle tre bånd, så har Apple besluttet kun at implementere 1.800 MHz og i stedet fokusere indsatsen på at understøtte adskillige af de bånd, der anvendes i USA og Asien.

Her rammes man hårdt

Den beslutning vil i hvert fald på kort sigt påvirke teleoperatørerne i hele Europa, især i Tyskland og Storbritannien.

I Tyskland er Deutsche Telekom den eneste operatør med et eksisterende LTE-netværk i 1.800 MHz-båndet.

Det er på nuværende tidspunkt udrullet i 50 byer, hvilket efter planen vil være udvidet til 100 ved årets afslutning, oplyser investeringsbanken J.P. Morgan Cazenove.

I Storbritannien vil EE - der er et joint venture mellem teleselskaberne Orange og T-Mobile, der tidligere hed Everything Everywhere - udrulle et LTE-netværk i 1.800 MHz-båndet i 16 byer før jul, oplyser operatøren tirsdag.

Andre teleoperatører i disse to lande heriblandt Vodafone og Telefonica O2 må nøjes med deres 3G-netværk, når de skal til at sælge den nye iPhone, som heldigvis for dem også understøtter HSPA+ med en hastighed på op til 42 megabit per sekund.

"Lad os nu ikke overdrive problemet. Alle disse operatører får adgang til iPhone 5, men EE og Deutsche Telekom i Storbritannien og Tyskland får mulighed for at markedsføre deres iPhone som den hurtigste iPhone på markedet," forklarer Ben Wood, der er analysechef hos CCS Insight.

Det er ikke lige så godt som at have eksklusiv adgang til iPhone, men det vil hjælpe dem til at skille sig ud i et ellers meget homogent marked, understreger Wood.

Her er den største udfordring

En udfordring for EE og Deutsche Telekom bliver dog at forklare brugerne om 4G og LTE og overbevise dem om, at det er noget, de har brug for.

46 procent af brugerne af iPhone 4 tror, de allerede har 4G, viser en undersøgelse fra markedsanalysefirmaet Analysys Mason.

Spørgsmålet er, hvordan man overbeviser disse kunder om at købe en LTE-kontrakt, fremhæver dette firma.

Når nu Apple har valgt kun at understøtte et enkelt bånd til de europæiske netværk, så skal det siges, at 1.800 MHz - i hvert fald teoretisk set - er et godt valg fra et ydelsesmæssigt perspektiv.

Væsentligt bedre dækning

Dette bånd giver væsentlig bedre dækning i forhold til vanskelige landskabsmæssige forhold og i bygninger end 2.600 MHz-båndet.

LTE ved 1.800 MHz giver dobbelt så stor dækning per basestation som LTE ved 2.600 MHz, viser test udført af den finske operatør Elisa, der refereres i en rapport af GSM Association.

Det er dog ikke alle LTE-netværk i 1.800 MHz-båndet, der er lige gode i praksis. Den reelle hastighed i et trådløst netværk afhænger af mange forskellige faktorer, men mest grundlæggende er spørgsmålet om, hvor stor en del af spektrummet der udnyttes.

Den nuværende version af LTE har brug for 20 MHz til download-trafik og 20 MHz til upload-trafik for at yde maksimalt.

EE og operatører i USA såsom Verizon Wireless udnytter dog kun halvt så stort et spektrum, så iPhone 5-brugerne på disse netværk får kun halvdelen af den aktuelle teknologis potentielle båndbredde. Det er sammenligneligt med 2.600 MHz-båndet, som godt nok ikke har den samme dækning indendørs, men som har spektrum nok til, at operatørerne virkelig kan lade LTE få luft under vingerne.

Der skal nok komme løsninger på disse båndbredde-problemer, vurderer Wood, som regner med, at den næste version af iPhone vil understøtte flere LTE-bånd.

Læs også:

Ny iPhone 5 virker ikke på dansk 4G-netværk.

Det bedste og det værste ved den nye iPhone 5.

Så vild kan fremtidens iPhone blive.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S