Apples nye iPhone sprænger Europas telemarked

Den lave udbredelse i Europa af LTE ved 1.800 MHz betyder, at visse teleselskaber vinder på grund af iPhone 5, mens andre taber.

Artikel top billede

Læs også:

Ny iPhone 5 virker ikke på dansk 4G-netværk.

Det bedste og det værste ved den nye iPhone 5.

Så vild kan fremtidens iPhone blive.

Computerworld News Service: Deutsche Telekom i Tyskland og EE i Storbritannien står til at høste store gevinster fra Apples beslutning om at lade iPhone 5 understøtte kun et enkelt europæisk LTE-bånd, 1.800 megahertz, mens eksempelvis Vodafone har trukket det korteste strå i begge lande.

Sammen med en større skærm og en hurtigere processor er understøttelsen af LTE en af de vigtigste hardwareforbedringer i Apples iPhone 5, som blev introduceret onsdag aften dansk tid ved en pressebegivenhed i San Francisco.

Men som altid gør Apple tingene på sin egen måde.

I Europa anvendes der hovedsageligt tre frekvensbånd til LTE: 800 MHz, 1.800 MHz og 2.600 MHz.

Selvom Samsung har introduceret en Europa-venlig udgave af sin Galaxy S III - den nye iPhones stærkeste aktuelle konkurrent - som understøtter alle tre bånd, så har Apple besluttet kun at implementere 1.800 MHz og i stedet fokusere indsatsen på at understøtte adskillige af de bånd, der anvendes i USA og Asien.

Her rammes man hårdt

Den beslutning vil i hvert fald på kort sigt påvirke teleoperatørerne i hele Europa, især i Tyskland og Storbritannien.

I Tyskland er Deutsche Telekom den eneste operatør med et eksisterende LTE-netværk i 1.800 MHz-båndet.

Det er på nuværende tidspunkt udrullet i 50 byer, hvilket efter planen vil være udvidet til 100 ved årets afslutning, oplyser investeringsbanken J.P. Morgan Cazenove.

I Storbritannien vil EE - der er et joint venture mellem teleselskaberne Orange og T-Mobile, der tidligere hed Everything Everywhere - udrulle et LTE-netværk i 1.800 MHz-båndet i 16 byer før jul, oplyser operatøren tirsdag.

Andre teleoperatører i disse to lande heriblandt Vodafone og Telefonica O2 må nøjes med deres 3G-netværk, når de skal til at sælge den nye iPhone, som heldigvis for dem også understøtter HSPA+ med en hastighed på op til 42 megabit per sekund.

"Lad os nu ikke overdrive problemet. Alle disse operatører får adgang til iPhone 5, men EE og Deutsche Telekom i Storbritannien og Tyskland får mulighed for at markedsføre deres iPhone som den hurtigste iPhone på markedet," forklarer Ben Wood, der er analysechef hos CCS Insight.

Det er ikke lige så godt som at have eksklusiv adgang til iPhone, men det vil hjælpe dem til at skille sig ud i et ellers meget homogent marked, understreger Wood.

Her er den største udfordring

En udfordring for EE og Deutsche Telekom bliver dog at forklare brugerne om 4G og LTE og overbevise dem om, at det er noget, de har brug for.

46 procent af brugerne af iPhone 4 tror, de allerede har 4G, viser en undersøgelse fra markedsanalysefirmaet Analysys Mason.

Spørgsmålet er, hvordan man overbeviser disse kunder om at købe en LTE-kontrakt, fremhæver dette firma.

Når nu Apple har valgt kun at understøtte et enkelt bånd til de europæiske netværk, så skal det siges, at 1.800 MHz - i hvert fald teoretisk set - er et godt valg fra et ydelsesmæssigt perspektiv.

Væsentligt bedre dækning

Dette bånd giver væsentlig bedre dækning i forhold til vanskelige landskabsmæssige forhold og i bygninger end 2.600 MHz-båndet.

LTE ved 1.800 MHz giver dobbelt så stor dækning per basestation som LTE ved 2.600 MHz, viser test udført af den finske operatør Elisa, der refereres i en rapport af GSM Association.

Det er dog ikke alle LTE-netværk i 1.800 MHz-båndet, der er lige gode i praksis. Den reelle hastighed i et trådløst netværk afhænger af mange forskellige faktorer, men mest grundlæggende er spørgsmålet om, hvor stor en del af spektrummet der udnyttes.

Den nuværende version af LTE har brug for 20 MHz til download-trafik og 20 MHz til upload-trafik for at yde maksimalt.

EE og operatører i USA såsom Verizon Wireless udnytter dog kun halvt så stort et spektrum, så iPhone 5-brugerne på disse netværk får kun halvdelen af den aktuelle teknologis potentielle båndbredde. Det er sammenligneligt med 2.600 MHz-båndet, som godt nok ikke har den samme dækning indendørs, men som har spektrum nok til, at operatørerne virkelig kan lade LTE få luft under vingerne.

Der skal nok komme løsninger på disse båndbredde-problemer, vurderer Wood, som regner med, at den næste version af iPhone vil understøtte flere LTE-bånd.

Læs også:

Ny iPhone 5 virker ikke på dansk 4G-netværk.

Det bedste og det værste ved den nye iPhone 5.

Så vild kan fremtidens iPhone blive.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS