Apples nye iPhone sprænger Europas telemarked

Den lave udbredelse i Europa af LTE ved 1.800 MHz betyder, at visse teleselskaber vinder på grund af iPhone 5, mens andre taber.

Artikel top billede

Læs også:

Ny iPhone 5 virker ikke på dansk 4G-netværk.

Det bedste og det værste ved den nye iPhone 5.

Så vild kan fremtidens iPhone blive.

Computerworld News Service: Deutsche Telekom i Tyskland og EE i Storbritannien står til at høste store gevinster fra Apples beslutning om at lade iPhone 5 understøtte kun et enkelt europæisk LTE-bånd, 1.800 megahertz, mens eksempelvis Vodafone har trukket det korteste strå i begge lande.

Sammen med en større skærm og en hurtigere processor er understøttelsen af LTE en af de vigtigste hardwareforbedringer i Apples iPhone 5, som blev introduceret onsdag aften dansk tid ved en pressebegivenhed i San Francisco.

Men som altid gør Apple tingene på sin egen måde.

I Europa anvendes der hovedsageligt tre frekvensbånd til LTE: 800 MHz, 1.800 MHz og 2.600 MHz.

Selvom Samsung har introduceret en Europa-venlig udgave af sin Galaxy S III - den nye iPhones stærkeste aktuelle konkurrent - som understøtter alle tre bånd, så har Apple besluttet kun at implementere 1.800 MHz og i stedet fokusere indsatsen på at understøtte adskillige af de bånd, der anvendes i USA og Asien.

Her rammes man hårdt

Den beslutning vil i hvert fald på kort sigt påvirke teleoperatørerne i hele Europa, især i Tyskland og Storbritannien.

I Tyskland er Deutsche Telekom den eneste operatør med et eksisterende LTE-netværk i 1.800 MHz-båndet.

Det er på nuværende tidspunkt udrullet i 50 byer, hvilket efter planen vil være udvidet til 100 ved årets afslutning, oplyser investeringsbanken J.P. Morgan Cazenove.

I Storbritannien vil EE - der er et joint venture mellem teleselskaberne Orange og T-Mobile, der tidligere hed Everything Everywhere - udrulle et LTE-netværk i 1.800 MHz-båndet i 16 byer før jul, oplyser operatøren tirsdag.

Andre teleoperatører i disse to lande heriblandt Vodafone og Telefonica O2 må nøjes med deres 3G-netværk, når de skal til at sælge den nye iPhone, som heldigvis for dem også understøtter HSPA+ med en hastighed på op til 42 megabit per sekund.

"Lad os nu ikke overdrive problemet. Alle disse operatører får adgang til iPhone 5, men EE og Deutsche Telekom i Storbritannien og Tyskland får mulighed for at markedsføre deres iPhone som den hurtigste iPhone på markedet," forklarer Ben Wood, der er analysechef hos CCS Insight.

Det er ikke lige så godt som at have eksklusiv adgang til iPhone, men det vil hjælpe dem til at skille sig ud i et ellers meget homogent marked, understreger Wood.

Her er den største udfordring

En udfordring for EE og Deutsche Telekom bliver dog at forklare brugerne om 4G og LTE og overbevise dem om, at det er noget, de har brug for.

46 procent af brugerne af iPhone 4 tror, de allerede har 4G, viser en undersøgelse fra markedsanalysefirmaet Analysys Mason.

Spørgsmålet er, hvordan man overbeviser disse kunder om at købe en LTE-kontrakt, fremhæver dette firma.

Når nu Apple har valgt kun at understøtte et enkelt bånd til de europæiske netværk, så skal det siges, at 1.800 MHz - i hvert fald teoretisk set - er et godt valg fra et ydelsesmæssigt perspektiv.

Væsentligt bedre dækning

Dette bånd giver væsentlig bedre dækning i forhold til vanskelige landskabsmæssige forhold og i bygninger end 2.600 MHz-båndet.

LTE ved 1.800 MHz giver dobbelt så stor dækning per basestation som LTE ved 2.600 MHz, viser test udført af den finske operatør Elisa, der refereres i en rapport af GSM Association.

Det er dog ikke alle LTE-netværk i 1.800 MHz-båndet, der er lige gode i praksis. Den reelle hastighed i et trådløst netværk afhænger af mange forskellige faktorer, men mest grundlæggende er spørgsmålet om, hvor stor en del af spektrummet der udnyttes.

Den nuværende version af LTE har brug for 20 MHz til download-trafik og 20 MHz til upload-trafik for at yde maksimalt.

EE og operatører i USA såsom Verizon Wireless udnytter dog kun halvt så stort et spektrum, så iPhone 5-brugerne på disse netværk får kun halvdelen af den aktuelle teknologis potentielle båndbredde. Det er sammenligneligt med 2.600 MHz-båndet, som godt nok ikke har den samme dækning indendørs, men som har spektrum nok til, at operatørerne virkelig kan lade LTE få luft under vingerne.

Der skal nok komme løsninger på disse båndbredde-problemer, vurderer Wood, som regner med, at den næste version af iPhone vil understøtte flere LTE-bånd.

Læs også:

Ny iPhone 5 virker ikke på dansk 4G-netværk.

Det bedste og det værste ved den nye iPhone 5.

Så vild kan fremtidens iPhone blive.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job