It-omlægning rammer kontrol af hemmelige PET-systemer

En omlægning af it-systemer hos PET, der har flere tophemmelige it-systemer, har truet retssikkerheden, afslører rapport.

Artikel top billede

Læs også:
Fejl i overvågningslog giver hullet kontrol med PET

Politiets Efterretningstjeneste er i færd med at udskifte myndighedens it-system, og det har muligvis konsekvenser for retssikkerheden.

I hvert fald påpeger det såkaldte Wamberg-udvalg, der skal holde efterretningstjenesterne i ørerne, at både udvalgets egen stikprøvekontrol og efterretningstjenstens egne interne kontroller er påvirket af en systemudskiftning.

Det sker i en afrapportering fra Wamberg-udvalget om kontrolvirksomheden af PET i 2011, som Computerworld har fået aktindsigt i.
 
"Udvalgets stikprøvekontrol har bl.a. været tilrettelagt under den forudsætning, at Politiets Efterretningstjenestes systemer og procedurer er under omlægning som følge af den igangværende indførelse af nye systemer til støtte af efterforskningen og behandling af persondata, og at dele af efterretningstjenestens interne kontroller som følge heraf ikke har været fuldt implementeret," står der deri.

Det er tidligere kommet frem, at Wamberg-udvalget i en periode på to en halv måned ikke har været i stand til at gennemføre tilsyn med PET's databaser, fordi logfilerne "som følge af en fejl har manglet i perioden 26. januar - 9. april 2011".

Den ukendte fejl bevirkede, at "den i retningslinjerne forudsatte kontrol med foretagne søgninger i Politiets Efterretningstjenestes registre ikke kunnet udføres fuldt ud," skriver Wamberg-udvalget.

Alle oplysninger er hemmelige

Wamberg-udvalget fortæller i rapporten, at udvalget ikke blot skal sikre, at PET overholder kontrolreglerne, men også at de gør det effektivt.

Computerworld har tidligere skrevet om flere af PET's it-systemer, der er så hemmelige, at end ikke Statens IT-Råd, der er sat i verden for at forhindre statslige it-skandaler, må beskrive dem.

Blandt andet er det hemmeligstemplet for offentligheden, hvilke leverandører, der står for at lave systemer. Ligesom budgettet for it-systemerne er hemmelige.

Læs mere om det her.

"PET har ingen kommentarer til din artikel udover, hvad vi skriver på vores hjemmeside om emnet," lyder det kortfattet fra kommunikationsrådgiver Lotte Holmstrup fra PET i en mail til Computerworld.

Læs også:

Fejl i overvågningslog giver hullet kontrol med PET

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job