It-omlægning rammer kontrol af hemmelige PET-systemer

En omlægning af it-systemer hos PET, der har flere tophemmelige it-systemer, har truet retssikkerheden, afslører rapport.

Artikel top billede

Læs også:
Fejl i overvågningslog giver hullet kontrol med PET

Politiets Efterretningstjeneste er i færd med at udskifte myndighedens it-system, og det har muligvis konsekvenser for retssikkerheden.

I hvert fald påpeger det såkaldte Wamberg-udvalg, der skal holde efterretningstjenesterne i ørerne, at både udvalgets egen stikprøvekontrol og efterretningstjenstens egne interne kontroller er påvirket af en systemudskiftning.

Det sker i en afrapportering fra Wamberg-udvalget om kontrolvirksomheden af PET i 2011, som Computerworld har fået aktindsigt i.
 
"Udvalgets stikprøvekontrol har bl.a. været tilrettelagt under den forudsætning, at Politiets Efterretningstjenestes systemer og procedurer er under omlægning som følge af den igangværende indførelse af nye systemer til støtte af efterforskningen og behandling af persondata, og at dele af efterretningstjenestens interne kontroller som følge heraf ikke har været fuldt implementeret," står der deri.

Det er tidligere kommet frem, at Wamberg-udvalget i en periode på to en halv måned ikke har været i stand til at gennemføre tilsyn med PET's databaser, fordi logfilerne "som følge af en fejl har manglet i perioden 26. januar - 9. april 2011".

Den ukendte fejl bevirkede, at "den i retningslinjerne forudsatte kontrol med foretagne søgninger i Politiets Efterretningstjenestes registre ikke kunnet udføres fuldt ud," skriver Wamberg-udvalget.

Alle oplysninger er hemmelige

Wamberg-udvalget fortæller i rapporten, at udvalget ikke blot skal sikre, at PET overholder kontrolreglerne, men også at de gør det effektivt.

Computerworld har tidligere skrevet om flere af PET's it-systemer, der er så hemmelige, at end ikke Statens IT-Råd, der er sat i verden for at forhindre statslige it-skandaler, må beskrive dem.

Blandt andet er det hemmeligstemplet for offentligheden, hvilke leverandører, der står for at lave systemer. Ligesom budgettet for it-systemerne er hemmelige.

Læs mere om det her.

"PET har ingen kommentarer til din artikel udover, hvad vi skriver på vores hjemmeside om emnet," lyder det kortfattet fra kommunikationsrådgiver Lotte Holmstrup fra PET i en mail til Computerworld.

Læs også:

Fejl i overvågningslog giver hullet kontrol med PET

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S