It-omlægning rammer kontrol af hemmelige PET-systemer

En omlægning af it-systemer hos PET, der har flere tophemmelige it-systemer, har truet retssikkerheden, afslører rapport.

Artikel top billede

Læs også:
Fejl i overvågningslog giver hullet kontrol med PET

Politiets Efterretningstjeneste er i færd med at udskifte myndighedens it-system, og det har muligvis konsekvenser for retssikkerheden.

I hvert fald påpeger det såkaldte Wamberg-udvalg, der skal holde efterretningstjenesterne i ørerne, at både udvalgets egen stikprøvekontrol og efterretningstjenstens egne interne kontroller er påvirket af en systemudskiftning.

Det sker i en afrapportering fra Wamberg-udvalget om kontrolvirksomheden af PET i 2011, som Computerworld har fået aktindsigt i.
 
"Udvalgets stikprøvekontrol har bl.a. været tilrettelagt under den forudsætning, at Politiets Efterretningstjenestes systemer og procedurer er under omlægning som følge af den igangværende indførelse af nye systemer til støtte af efterforskningen og behandling af persondata, og at dele af efterretningstjenestens interne kontroller som følge heraf ikke har været fuldt implementeret," står der deri.

Det er tidligere kommet frem, at Wamberg-udvalget i en periode på to en halv måned ikke har været i stand til at gennemføre tilsyn med PET's databaser, fordi logfilerne "som følge af en fejl har manglet i perioden 26. januar - 9. april 2011".

Den ukendte fejl bevirkede, at "den i retningslinjerne forudsatte kontrol med foretagne søgninger i Politiets Efterretningstjenestes registre ikke kunnet udføres fuldt ud," skriver Wamberg-udvalget.

Alle oplysninger er hemmelige

Wamberg-udvalget fortæller i rapporten, at udvalget ikke blot skal sikre, at PET overholder kontrolreglerne, men også at de gør det effektivt.

Computerworld har tidligere skrevet om flere af PET's it-systemer, der er så hemmelige, at end ikke Statens IT-Råd, der er sat i verden for at forhindre statslige it-skandaler, må beskrive dem.

Blandt andet er det hemmeligstemplet for offentligheden, hvilke leverandører, der står for at lave systemer. Ligesom budgettet for it-systemerne er hemmelige.

Læs mere om det her.

"PET har ingen kommentarer til din artikel udover, hvad vi skriver på vores hjemmeside om emnet," lyder det kortfattet fra kommunikationsrådgiver Lotte Holmstrup fra PET i en mail til Computerworld.

Læs også:

Fejl i overvågningslog giver hullet kontrol med PET

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest