It-omlægning rammer kontrol af hemmelige PET-systemer

En omlægning af it-systemer hos PET, der har flere tophemmelige it-systemer, har truet retssikkerheden, afslører rapport.

Artikel top billede

Læs også:
Fejl i overvågningslog giver hullet kontrol med PET

Politiets Efterretningstjeneste er i færd med at udskifte myndighedens it-system, og det har muligvis konsekvenser for retssikkerheden.

I hvert fald påpeger det såkaldte Wamberg-udvalg, der skal holde efterretningstjenesterne i ørerne, at både udvalgets egen stikprøvekontrol og efterretningstjenstens egne interne kontroller er påvirket af en systemudskiftning.

Det sker i en afrapportering fra Wamberg-udvalget om kontrolvirksomheden af PET i 2011, som Computerworld har fået aktindsigt i.
 
"Udvalgets stikprøvekontrol har bl.a. været tilrettelagt under den forudsætning, at Politiets Efterretningstjenestes systemer og procedurer er under omlægning som følge af den igangværende indførelse af nye systemer til støtte af efterforskningen og behandling af persondata, og at dele af efterretningstjenestens interne kontroller som følge heraf ikke har været fuldt implementeret," står der deri.

Det er tidligere kommet frem, at Wamberg-udvalget i en periode på to en halv måned ikke har været i stand til at gennemføre tilsyn med PET's databaser, fordi logfilerne "som følge af en fejl har manglet i perioden 26. januar - 9. april 2011".

Den ukendte fejl bevirkede, at "den i retningslinjerne forudsatte kontrol med foretagne søgninger i Politiets Efterretningstjenestes registre ikke kunnet udføres fuldt ud," skriver Wamberg-udvalget.

Alle oplysninger er hemmelige

Wamberg-udvalget fortæller i rapporten, at udvalget ikke blot skal sikre, at PET overholder kontrolreglerne, men også at de gør det effektivt.

Computerworld har tidligere skrevet om flere af PET's it-systemer, der er så hemmelige, at end ikke Statens IT-Råd, der er sat i verden for at forhindre statslige it-skandaler, må beskrive dem.

Blandt andet er det hemmeligstemplet for offentligheden, hvilke leverandører, der står for at lave systemer. Ligesom budgettet for it-systemerne er hemmelige.

Læs mere om det her.

"PET har ingen kommentarer til din artikel udover, hvad vi skriver på vores hjemmeside om emnet," lyder det kortfattet fra kommunikationsrådgiver Lotte Holmstrup fra PET i en mail til Computerworld.

Læs også:

Fejl i overvågningslog giver hullet kontrol med PET

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Styrelsen For It og Læring

    Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

    Københavnsområdet

    BEC

    Implementation Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S