Folketings-politiker: SKI holder it-branchen for nar

SKI holder it-branchen for nar, lyder den hårde kritik fra V-politiker. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: SKI-direktør: Den rigtige beslutning at annullere udbud

Den offentlige indkøbscentral, SKI, har netop afblæst et kæmpe it-udbud, som mange it-virksomheder ellers allerede var blevet prækvalificeret til.

Annulleringen, der blev en realitet grundet kritik, har siden affødt bunker af mere kritik.

Og nu melder it-ordfører Michael Aastrup Jensen fra Venstre sig på banen.

"Det er simpelthen ikke i orden, at SKI holder it-branchen for nar på denne måde," udtaler han.

"Der er en lang række virksomheder, som har brugt tid og penge på at blive prækvalificeret. De er nu slået tilbage til start, og det er simpelthen ikke holdbart."

Taber tålmodigheden

Også tidligere har SKI måtte afblæse it-udbudsforløb midt i processen, hvilket bekymrer ordføreren.

"Det er ikke første gang, at SKI må trække et it-udbud tilbage. Hvis den tendens fortsætter, risikerer vi, at de danske it-virksomheder taber tålmodigheden," udtaler han.

Ifølge ordføreren vil det "være enormt ærgerligt", fordi der er et stort vækstpotentiale i at benytte udbud på it-området, mener han.

Michael Aastrup-Jensen er tilfreds med at SKI vil optimere konkurrencen, men det burde den være opmærksom på tidligere i processen.

"Det er tankevækkende, at man først meget sent i processen når frem til, at prækvalifikationen skal gå om."

"Selvfølgelig skal SKI arbejde for at optimere konkurrencen, og derfor burde de fejl man har begået også være undgået eller i hvert faldt rettet langt tidligere," udtaler han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS