Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Massevis af forskere i business intelligence på vej fra dansk universitet

Forskning i business intelligence på Aalborg Universitet skal øge konkurrenceevnen i Europa.

Aalborg Universitet er blandt initiativtagerne til et EU-støttet forskningssamarbejde mellem universiteter og erhvervsliv, der skal de europæiske virksomheder bedre i den internationale konkurrence.

Og hvordan gør man så det?

Jo, man uddanner 100 ph.d.'er i business intelligence, for det er ifølge de fem europæiske universiteter, der står bag forskningssamarbejdet, hvis Europa skal gøre sig håb om at blive mere konkurrencedygtige i forhold til den øvrige verden.

"De nye eliteforskere skal være med til at give europæiske virksomheder en konkurrencemæssig fordel ved at levere den nødvendige teknologi og viden om brugen af business intelligence, alt imens truslen mod deres konkurrenceevne vokser," lyder det fra Torben Bach Pedersen, leder af Aalborg Universitets Center for Data-Intensive Systemer (Daisy) og en af initiativtagerne til den nye internationale forskerskole:

"Moderne virksomheder er så komplekse, at man ikke bare kan styre dem via mavefornemmelser. Men hvis man forstår både sin egen og konkurrenternes forretning, har man mulighed for at udvikle sig," siger han.

50 millioner støttekroner

Forskningsprogrammet får 50 millioner kroner i støtte af EU Kommisionens Erasmus Mundus Joint Doctorate-eliteprogram, men der skal også hentes støtte fra erhvervslivet, og de danske BI-virksomheder er interesseret i samarbejdet, blandt andet Affecto og SAS Institute.

"Det er meget spændende, at vi nu får mulighed for at bidrage til forskning inden for vores eget kernekompetenceområde," siger Erasmus Holm, marketing manager fra Affecto Danmark.

Tanken er, at forskerne skal arbejde tæt sammen med virksomhederne om konkrete løsninger og projekter.

Og samtidig har virksomhedernes medarbejdere mulighed for selv at ansøge om en ph.d. i business intelligence.

Aalborg Universitet åbner for ansøgninger til ph.d.-programmet i business intelligence i begyndelsen af oktober 2012 her på hjemmesiden.

De fem tekniske universiteter der indgår i forskningsskolen er, udover Aalborg Universitet, det belgiske frie universitet i Bruxelles, det tyske tekniske universitet i Dresden, det spanske polytekniske universitet i Catalonien og det polske teknologiske universitet i Poznan.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis