Sådan vil Tata-topchef ændre din it-infrastruktur

Dramatisk forandringer har mærket infrastruktur-markedet, fortæller global teknologidirektør fra Tata TCS på besøg i Danmark. Det gør én bestemt service umulig at overse for tiden.

Artikel top billede

Infrastruktur-markedet er mærket af dramatiske forandringer. Det mener den globale teknologichef hos Tata TCS, Ananth Krishnan.

Han besøgte tirsdag Frederiksberg i København, hvor firmaet, der i foråret overtog it-kontrakter for milliarder hos telekæmpen TDC, har dansk hovedkvarter. En manøvre, der kostede konkurrenten CSC mange penge og ansatte jobbet.

"For tiden er det helt umuligt at tale infrastruktur uden at nævne ordet cloud," siger han til Computerworld.

Økonomisdrevet service

Han fortæller, at Tata TCS opfatter cloud som drevet ligeså meget af økonomi som af teknologi.

"Cloudressourcer er nødt til at være i stor målestok, ideelt set uendelige i størrelse. Og de skal være nemme at bruge, helst selvbetjente."

Og så skal de være gradvist prissat, sådan at der næsten sker et skifte mellem driftsomkostningerne og kapitalomkostningerne, siger han.

"Med udgangspunkt i dette vil effekten af cloud være temmelig kraftig hos virksomhederne."

Udbredelse tredobles

Han fortæller, at TCS har undersøgt brugen af cloud hos omkring 800 firmaer fordelt over hele verden, og at virksomheden fandt ud af noget interessant.

For det første vil brugen af cloud i en eller anden form fordobles i løbet af de næste tre år. I Europa er procentdelen ret lav, med omkring 20 procent anvendelse ligesom i USA, mens tallet er højere i Asien med 30 procent, fortæller han.

"Men i alle regioner i verden vil brugen af cloud næsten fordobles inden 2015," siger han.

"Hovedårsagen til denne stigning er den forenkling, som cloud muliggør. Det er overraskende nok ikke prisen, som kun er tredjevigtigst som årsag til clouds fremfart, Men evnen til at forenkle og konsolidere, som vil være den store faktor," siger han.

Men han peger på, at der også er faktorer som bremser udbredelsen af cloud. Først og fremmest bekymringer om sikkerheden og persondatabeskyttelsen.

"Og i nogen grad bekymringer om support fra leverandører af software, tjenester og platformsleverandører som os selv," siger han.

Slut med de kloge eksperter - sådan skal beslutningerne tages

Dermed er det altså tilliden til, at leverandørerne er i stand til at håndtere alle de forskellige delområder af it-servicen, der er med til at gøre potentielle kunder tilbageholdende.

"Hvad betyder det for TCS," spørger han og peger på der foregår en masse overvejelser om cloud-teknologien, fordi der er fordele og dermed efterspørgsel.

"Beslutningen bliver traditionelt taget af et par enkelte eksperter, som tegner på en tavle og laver en plan," siger han.

Talbårede afgørelser

Men Tata TCS ser i stedet en mulighed for at hjælpe it-organisationen med beslutningen for eller imod cloud-implementering ved at bruge analyser af det eksisterende infrastruktur-landskab hos den potentielle kunde.

Dermed bliver beslutningen om investeringen mere talbåret, og ikke et valg mellem meninger for eller imod, forklarer teknologodirektøren.

"Resultat kan blive, at du slet ikke har brug for cloud, eller at du har brug for de og de forretningsapplikationer baseret på cloud, men ikke andre," siger han.

Læs også:

Indisk gigant buldrer ind: Sådan ser vi det danske marked.

Indisk it-gigant i Danmark: Her skal vi tjene pengene.

Indisk it-gigant: Sådan vil de danske chefer have det.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S