Teleindustrien helt blank overfor politiske trusler

Telekommunikationsindustrien er uforstående overfor sanktionsforslag, der kan tilbagetrække sendetilladelser for televirksomheder, som sjusker med CPR-sikkerheden.

Artikel top billede

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit CPR-nummer

Hård kritik: Dansk telebranche tager for let på CPR-sikkerhed

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Telefirmaer taget med bukserne nede: Anede intet om CPR-huller

Direktøren for Telekommunikations-industrien, Jakob Willer, mener ikke, at det skal kunne lade sig gøre at få frataget sendetilladelsen, hvis man som tele-virksomhed sjusker med CPR-sikkerheden.

Udtalelsen falder efter, at Socialdemokraternes it-ordfører, Trine Bramsen, har foreslået, at det skal være muligt at sanktionere televirksomheder, der sjusker med sikkerheden for danskernes CPR-numre.

"Der er en lovgivning omkring CPR og datasikkerhed, som regulerer dette område, og der er sanktionsmuligheder i forhold til, om selskaberne lever op til de opstillede krav," siger Jakob Willer.

Lovgivningen sikre frekvenstilladelser

Telekommunikationsindustrien mener, at Trine Bramsens roder to forskellige lovgivninger sammen, hvilket ikke giver adgang til at fratage televirksomhederne deres sendetilladelser.

"De to ting har jo intet med hinanden at gøre. Der er en lovgivning omkring cpr og datasikkerhed, som regulerer dette område, og der er sanktionsmuligheder i forhold til, om selskaberne lever op til de opstillede krav," udtaler Jakob Willer.

Cpr-sikkerheden rækker samtidig udover teleindustrien, hvor også andre brancher benytter sig af cpr-nummeret som valideringsværktøj. Derfor mener Jakob Willer ikke, at sanktionsforslaget er gangbart.

"Det er jo ikke nødvendigvis selskaber, der også har en frekvenstilladelse. Så jeg synes, at man skal holde tingene adskilt, samt sikre sig forudsigelighed og proportionalitet i indgreb overfor virksomhederne," siger direktøren for Telekommunikationsindustrien

Nuværende konsekvens er fin

Jakob Willer fremhæver, at CPR-kontoret allerede i dag har mulighed for at lukke for adgangen til CPR-registeret, hvis virksomhederne ikke håndtere sikkerheden fornuftigt.

"Såfremt man ikke lever op til de stillede krav, så kan konsekvensen være, at man mister retten til at trække på registret. Og det er op til myndighederne at vurdere, om selskaberne lever op til de opstillede krav og behandler data på en forsvarlig måde."

Direktøren for Telekommunikationsindustrien erkender, at der har været problemer.

"Der er nok ikke nogen tvivl om, at der nogen steder har været problemer. Det er noget selskaberne er opmærksomme på, og der er så vidt jeg er orienteret også taget skridt til at udbedre fejlene," erkender Jakob Willer.

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit CPR-nummer

Hård kritik: Dansk telebranche tager for let på CPR-sikkerhed

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Telefirmaer taget med bukserne nede: Anede intet om CPR-huller

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job