Her er den helt store risiko ved at indføre e-valg

Et klik foran skærmen og så er køen ved stemmeboksen sendt på evig pension. E-valg er en fristende tanke. Men der er en alvorlig side af sagen, som står i vejen for e-valg.

Artikel top billede

Illu: Lene Sekjær

Læs også:
E-valg bliver en realitet i Danmark

Sådan testes e-stemmer ved folketingsvalget

Sådan kan du stemme digitalt til næste valg

Tanken om at have mulighed for at sætte sit kryds til næste folketingsvalg hjemme foran skærmen kan være tillokkende for mange.

Det er nemt, bekvemt og man kunne måske lokke sofavælgerne op af sofaen.

Og der er masser af politisk pres og vilje til at gennemføre de digitale afspemninger.

Men sporene fra forsøg i andre lande skræmmer.

Og hvis tilliden til fundamentet i den demokratiske proces smuldrer, kan det være katastrofalt, lyder analysen fra en it-forsker.

"Hvis det går galt, vil det blive svært at gøre skaden god igen ved at afholde et nyt valg. Tilliden til valgprocessen vil formentlig være svær at genoprette, og hvis vælgerne ikke har tillid til en fair valgproces, kunne man frygte, at det eksempelvis går ud over Danmarks høje valgdeltagelse," siger lektor ved IT-Universitetet, Carsten Schürmann til Mandag Morgen.

Carsten Schürmann er chef for Demtech, der undersøger, hvordan man kan afholde e-valg uden at gå på kompromis med sikkerheden og tilliden til demokratiet.

Valg-computer spiller skak

Og der er flere eksempler på, at der kan opstå problemer.

I Holland lykkedes det hackere at skaffe sig adgang til en stemmecomputer og få den til at spille skak, og i Tyskland er e-valg ligefrem blevet erklæret forfatningsstridige.

"En fællesnævner for de mere negative udenlandske erfaringer er, at introduktionen af e-valg ofte har været et anliggende mellem politikerne, administrationen, interesseorganisationerne og producenterne af teknologien. Alle har haft interesse i at introducere e-valg. De uafhængige eksperter, som kan stille de virkelig kritiske spørgsmål, har kun spillet en begrænset rolle i processen," siger Carsten Schürmann.

Norge viser (måske) vejen

Forsøg i Norge har dog vist, at der kan findes en vej til den digitale stemme.

Ved lokalvalgene i 2011 fik 10 norske kommuner lov til at gennemføre forsøg med valg over internettet.

En efterfølgende evaluering af det projekt har vist, at det ikke har kostet tillid til valgsystemet, fortæller forsker på den uafhængige forskningsinstitution Institutt for samfunnsforskning i Oslo, Signe Bock Segaard.

"90 procent af befolkningen i forsøgskommunerne mener i hvert fald, at internetvalg bør være muligt i fremtiden," siger hun til Mandag Morgen.

På IT-Universitetet i København er Carsten Schürmann dog stadig skeptisk.

Han vurderer, at der mangler flere undersøgelser, før han vil legitimere folkeafstemninger over nettet.

"Her hos Demtech har vi nu downloadet den computerkode, der ligger til grund for den norske løsning. Vi vil gerne analysere, hvor sikker den er," siger han.

Læs også:
E-valg bliver en realitet i Danmark

Sådan testes e-stemmer ved folketingsvalget

Sådan kan du stemme digitalt til næste valg

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S