Her er den helt store risiko ved at indføre e-valg

Et klik foran skærmen og så er køen ved stemmeboksen sendt på evig pension. E-valg er en fristende tanke. Men der er en alvorlig side af sagen, som står i vejen for e-valg.

Artikel top billede

Illu: Lene Sekjær

Læs også:
E-valg bliver en realitet i Danmark

Sådan testes e-stemmer ved folketingsvalget

Sådan kan du stemme digitalt til næste valg

Tanken om at have mulighed for at sætte sit kryds til næste folketingsvalg hjemme foran skærmen kan være tillokkende for mange.

Det er nemt, bekvemt og man kunne måske lokke sofavælgerne op af sofaen.

Og der er masser af politisk pres og vilje til at gennemføre de digitale afspemninger.

Men sporene fra forsøg i andre lande skræmmer.

Og hvis tilliden til fundamentet i den demokratiske proces smuldrer, kan det være katastrofalt, lyder analysen fra en it-forsker.

"Hvis det går galt, vil det blive svært at gøre skaden god igen ved at afholde et nyt valg. Tilliden til valgprocessen vil formentlig være svær at genoprette, og hvis vælgerne ikke har tillid til en fair valgproces, kunne man frygte, at det eksempelvis går ud over Danmarks høje valgdeltagelse," siger lektor ved IT-Universitetet, Carsten Schürmann til Mandag Morgen.

Carsten Schürmann er chef for Demtech, der undersøger, hvordan man kan afholde e-valg uden at gå på kompromis med sikkerheden og tilliden til demokratiet.

Valg-computer spiller skak

Og der er flere eksempler på, at der kan opstå problemer.

I Holland lykkedes det hackere at skaffe sig adgang til en stemmecomputer og få den til at spille skak, og i Tyskland er e-valg ligefrem blevet erklæret forfatningsstridige.

"En fællesnævner for de mere negative udenlandske erfaringer er, at introduktionen af e-valg ofte har været et anliggende mellem politikerne, administrationen, interesseorganisationerne og producenterne af teknologien. Alle har haft interesse i at introducere e-valg. De uafhængige eksperter, som kan stille de virkelig kritiske spørgsmål, har kun spillet en begrænset rolle i processen," siger Carsten Schürmann.

Norge viser (måske) vejen

Forsøg i Norge har dog vist, at der kan findes en vej til den digitale stemme.

Ved lokalvalgene i 2011 fik 10 norske kommuner lov til at gennemføre forsøg med valg over internettet.

En efterfølgende evaluering af det projekt har vist, at det ikke har kostet tillid til valgsystemet, fortæller forsker på den uafhængige forskningsinstitution Institutt for samfunnsforskning i Oslo, Signe Bock Segaard.

"90 procent af befolkningen i forsøgskommunerne mener i hvert fald, at internetvalg bør være muligt i fremtiden," siger hun til Mandag Morgen.

På IT-Universitetet i København er Carsten Schürmann dog stadig skeptisk.

Han vurderer, at der mangler flere undersøgelser, før han vil legitimere folkeafstemninger over nettet.

"Her hos Demtech har vi nu downloadet den computerkode, der ligger til grund for den norske løsning. Vi vil gerne analysere, hvor sikker den er," siger han.

Læs også:
E-valg bliver en realitet i Danmark

Sådan testes e-stemmer ved folketingsvalget

Sådan kan du stemme digitalt til næste valg

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    PensionDanmark

    Analyst til Equities and Credit i PensionDanmark

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Senior Forretningsudvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S