Ekspert: Derfor giver omstridt fiber-udbud god mening

Selv om TDC kalder Ringkøbing-Skjerns udbud ulovligt, giver EU's retningslinjer masser af rationale til det omdiskuterede fiber-udbud. Det fortæller ekspert i udbudsret.

Artikel top billede

Læs også:
TDC raser: Dristigt fiber-udbud er ulovligt

Minister: Grønt lys til kontroversielt fiber-udbud

EnergiMidt og TDC er de to eneste spillere, der har valgt at byde ind på Ringkøbing-Skjerns fiber-udbud, der dog får vrede ord med på vejen fra TDC.

For selv om TDC selv har budt, kalder teleoperatøren udbuddet for ulovligt og planlægger at sende sagen videre til Klagenævnet for Udbud og til de kommunale tilsynsmyndigheder.

Spørger man Grith Ølykke, der er ekspert i udbudsret på Copenhagen Business School, er der fra et EU-perspektiv intet overordnet problem i udbuddet.

"Fra den EU-retlige vinkel ser jeg ikke som sådan noget problem med, at man køber højhastighedsinternet til hele kommunens befolkning, idet der er et velidentificeret behov, som kommunen rent politisk er pålagt at indfri, og som markedet indtil nu ikke har formået at levere af sig selv," lyder det fra Grith Ølykke, ekspert i udbudsret fra CBS.

Hun hentyder til regeringens målsætning om, at alle borgere og virksomheder i 2020 skal have adgang til 100 mbit download på bredbåndsforbindelser. En målsætning, Ringkøbing-Skjern kommune halter bagefter med at nå.

EU har dagsorden på området

Hun tilføjer, at EU faktisk selv har en dagsorden på området, hvilket blandt andet fremgår af en EU-skrivelse om "retningslinjer for statsstøttereglernes anvendelse i forbindelse med hurtig etablering af bredbåndsnet."

Her står der for eksempel, at bredbåndsstrategien er en vigtig del af genopretningsplanen fra 2008, der skal få Europa ud af den økonomiske krise.

"Kommissionen støtter aktivt, at bredbåndstjenester gøres bredt tilgængelige for alle europæiske borgere," står der i dokumentet.

Her fremgår det også, at EU-Kommissionen i forbindelse med genopretningsplanen afsatte 1,02 milliarder euro  "med henblik på at opnå en 100 procent dækning med højhastighedsinternet for alle borgere inden 2010."

Grith Ølykke gør dog opmærksom på, at EU, i lighed med den danske telelovgivning, lægger stor vægt på teknologineutralitet.

"Min samlede vurdering på denne baggrund er, at man godt som kommune kan købe bredbåndsadgang til sine borgere, men at der skal være teknologineutralitet, således at forskellige teknologiske løsninger sidestilles, det vil sige, der skal være funktionskrav," siger hun.

Hun tilføjer dog, at hun i sin vurdering ikke tager højde for særlige danske regler, som for eksempel kommunalfuldmagtsreglerne, der udover problemet med manglende teknologineutralitet også bliver nævnt som et af problemerne i udbuddet af TDC.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S