Ekspert: Derfor giver omstridt fiber-udbud god mening

Selv om TDC kalder Ringkøbing-Skjerns udbud ulovligt, giver EU's retningslinjer masser af rationale til det omdiskuterede fiber-udbud. Det fortæller ekspert i udbudsret.

Artikel top billede

Læs også:
TDC raser: Dristigt fiber-udbud er ulovligt

Minister: Grønt lys til kontroversielt fiber-udbud

EnergiMidt og TDC er de to eneste spillere, der har valgt at byde ind på Ringkøbing-Skjerns fiber-udbud, der dog får vrede ord med på vejen fra TDC.

For selv om TDC selv har budt, kalder teleoperatøren udbuddet for ulovligt og planlægger at sende sagen videre til Klagenævnet for Udbud og til de kommunale tilsynsmyndigheder.

Spørger man Grith Ølykke, der er ekspert i udbudsret på Copenhagen Business School, er der fra et EU-perspektiv intet overordnet problem i udbuddet.

"Fra den EU-retlige vinkel ser jeg ikke som sådan noget problem med, at man køber højhastighedsinternet til hele kommunens befolkning, idet der er et velidentificeret behov, som kommunen rent politisk er pålagt at indfri, og som markedet indtil nu ikke har formået at levere af sig selv," lyder det fra Grith Ølykke, ekspert i udbudsret fra CBS.

Hun hentyder til regeringens målsætning om, at alle borgere og virksomheder i 2020 skal have adgang til 100 mbit download på bredbåndsforbindelser. En målsætning, Ringkøbing-Skjern kommune halter bagefter med at nå.

EU har dagsorden på området

Hun tilføjer, at EU faktisk selv har en dagsorden på området, hvilket blandt andet fremgår af en EU-skrivelse om "retningslinjer for statsstøttereglernes anvendelse i forbindelse med hurtig etablering af bredbåndsnet."

Her står der for eksempel, at bredbåndsstrategien er en vigtig del af genopretningsplanen fra 2008, der skal få Europa ud af den økonomiske krise.

"Kommissionen støtter aktivt, at bredbåndstjenester gøres bredt tilgængelige for alle europæiske borgere," står der i dokumentet.

Her fremgår det også, at EU-Kommissionen i forbindelse med genopretningsplanen afsatte 1,02 milliarder euro  "med henblik på at opnå en 100 procent dækning med højhastighedsinternet for alle borgere inden 2010."

Grith Ølykke gør dog opmærksom på, at EU, i lighed med den danske telelovgivning, lægger stor vægt på teknologineutralitet.

"Min samlede vurdering på denne baggrund er, at man godt som kommune kan købe bredbåndsadgang til sine borgere, men at der skal være teknologineutralitet, således at forskellige teknologiske løsninger sidestilles, det vil sige, der skal være funktionskrav," siger hun.

Hun tilføjer dog, at hun i sin vurdering ikke tager højde for særlige danske regler, som for eksempel kommunalfuldmagtsreglerne, der udover problemet med manglende teknologineutralitet også bliver nævnt som et af problemerne i udbuddet af TDC.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

It-vest

Sekretariatschef

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS