Efter manges års nedtur: It-firma scorer pludselig kassen

En tidligere dominerende it-spiller har lige aflagt regnskab, og selskabet har formået at bremse sin kæmpe nedtur. Nu gælder det om at se fremad.

Artikel top billede

Engang var søgemaskinen Yahoo lig med porten til internettet for en del amerikanere og andre på den tidlige version af world wide web.

I dag er søgeselskabet indhentet både inden om af søge-partneren Microsoft og klart uden om af Google, der i dag står for over 80 procent af alle internet-søgninger ifølge analysesitet Stateowl

Trods sin nuværende status som taber i søgekampen med en nuværende markedsandel på 6,86 procent af netsøgningerne har Yahoo netop leveret et kvartalsregnskab, der nok kan fremkalde et smil eller to på Yahoos direktørgange.

Selskabets nye direktør, Marissa Mayer, kan således præsentere en omsætning på knap syv milliarder kroner i selskabets tredje kvartal af sit 2011-regnskab, hvor indtjeningen også steg til 1,7 milliarder kroner.

"Vi har haft et aktivt og solidt kvartal med nogle dejlige resultater," siger Marissa Mayer ifølge Computerworlds modersite, efter hun i juli overtog styrpinden i den hensygnede søgemaskine-gigant. 

Faktisk løber indtjeningen helt op i 18 milliarder kroner, hvis man medregner salget af Yahoos Alibaba-aktier, efter Yahoo har solgt sine aktier tilbage til de kinesiske ejere. 

Oprejsning vil tage flere år

Selvom Marissa Mayer med sit første Yahoo-resultat nogensinde lever op til forventningerne fra blandt andre analytikerne hos Thomson Financial, er der stadig lang vej tilbage mod eliten for Yahoo.

Derfor gjorde den nye administrerende direktør det også klart, at hun agter at stramme op på især selskabets søgemarked, selv om det vil tage "flere år" at nå op over vækstraterne på markedet.

Eksempelvis udgør det amerikanske online-reklamemarked en værdi på knap 100 milliarder kroner med en vækst på 19 procent på søgemarkedet.

I den sammenhæng understregede Marissa Mayer, at Yahoo vil kæmpe benhårdt på mobilmarkedet.

"Vi har gjort fremskridt, men vi har endnu ikke formået at kapitalisere på de mobile muligheder. Derfor er vores fokus på at udforme en ordentlige mobilstrategi," forklarer hun i forbindelse med kvartalsregnskabet.

Annonce

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S