Telenor-boss opfordrer til våbenhvile i priskrigen

Endnu et stærkt blødende regnskab får Telenors nye danske direktør til at opfordre alle til at lægge prisvåbnet på hylden.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Søren SvendsenBilledet er reduceret i størrelse, en større fil kan bestilles. / Soren Svendsen)

Læs også:

TDC melder sig ud af priskrig: Slut med vilde prisfald

Masser af penge værd: Her er den nye front i telepriskrigen

Blot to måneder efter at TDCs direktør Carsten Dilling i hvert fald officielt tog afstand fra den intenst priskrig, følger Telenors nye direktør, Marek Slacik, trop med en officiel opfordring til våbenhvile.

Ordene falder i forbindelse med den norskejede operatørs fremlæggelse af tredjekvartalsregnskabet, der ser alt andet end opløftende ud.

"Vi ser en stadigt eskalerende konkurrence på erhvervs- og privatmarkedet, og dette bliver afspejlet i resultatet i forhold til samme periode sidste år. Priskonkurrencen er meget barsk lige nu, selv blandt de etablerede spillere på markedet, så det er mit håb, at kommende tiltag på markedet ikke kun handler om pris," lyder opfordringen fra Marek Slacik i en pressemeddelelse.

Han har dog også tidligere været fremme med udtalelser om, at branchen går for meget op i pris.

I forhold til samme kvartal sidste år er omsætningen faldet fra 1,645 til 1,343 milliarder kroner. Det svarer til et fald på mere end 18 procent.

Indtjeningen (EBITDA) er faldet fra 459 til 309 millioner kroner i forhold til samme kvartal året før. Det svarer til et fald på 33 procent.

Også indtjeningen per kunde, den såkaldte ARPU, fortsætter med at falde. 144 kroner tjente Telenor i tredje kvartal per kunde mod 147 kroner i andet kvartal og 177 kroner i tredje kvartal året før.

Dog kan Telenor glæde sig over at have fået 17.000 flere kunder i løbet af tredje kvartal.

For nylig meldte Telenor-koncernen ud, at der er milliard-besparelser på vej. Fem millarder kroner skal spares inden 2015.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S