Telenor-boss opfordrer til våbenhvile i priskrigen

Endnu et stærkt blødende regnskab får Telenors nye danske direktør til at opfordre alle til at lægge prisvåbnet på hylden.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Søren SvendsenBilledet er reduceret i størrelse, en større fil kan bestilles. / Soren Svendsen)

Læs også:

TDC melder sig ud af priskrig: Slut med vilde prisfald

Masser af penge værd: Her er den nye front i telepriskrigen

Blot to måneder efter at TDCs direktør Carsten Dilling i hvert fald officielt tog afstand fra den intenst priskrig, følger Telenors nye direktør, Marek Slacik, trop med en officiel opfordring til våbenhvile.

Ordene falder i forbindelse med den norskejede operatørs fremlæggelse af tredjekvartalsregnskabet, der ser alt andet end opløftende ud.

"Vi ser en stadigt eskalerende konkurrence på erhvervs- og privatmarkedet, og dette bliver afspejlet i resultatet i forhold til samme periode sidste år. Priskonkurrencen er meget barsk lige nu, selv blandt de etablerede spillere på markedet, så det er mit håb, at kommende tiltag på markedet ikke kun handler om pris," lyder opfordringen fra Marek Slacik i en pressemeddelelse.

Han har dog også tidligere været fremme med udtalelser om, at branchen går for meget op i pris.

I forhold til samme kvartal sidste år er omsætningen faldet fra 1,645 til 1,343 milliarder kroner. Det svarer til et fald på mere end 18 procent.

Indtjeningen (EBITDA) er faldet fra 459 til 309 millioner kroner i forhold til samme kvartal året før. Det svarer til et fald på 33 procent.

Også indtjeningen per kunde, den såkaldte ARPU, fortsætter med at falde. 144 kroner tjente Telenor i tredje kvartal per kunde mod 147 kroner i andet kvartal og 177 kroner i tredje kvartal året før.

Dog kan Telenor glæde sig over at have fået 17.000 flere kunder i løbet af tredje kvartal.

For nylig meldte Telenor-koncernen ud, at der er milliard-besparelser på vej. Fem millarder kroner skal spares inden 2015.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec