Mobilmastesag: Telebranchen kræver politisk handling nu

Efter at have set, hvordan Statens ejendomsselskab nåede frem til millionstor pris på mobilmastegrund, kræver telebranchen handling fra ministeren.

Artikel top billede

Læs også:
Afsløring: Derfor skulle Telenor betale millionbeløb for mobilmast

Et tydeligt eksempel på, at staten tog Telenor som gidsel og spekulerede i, at der allerede stod en mobilmast på grunden.

Sådan lyder meldingen fra telebranchen, efter at Computerworld har kunnet løfte sløret for, hvordan staten nåede frem til en pris på en million kroner for en mobilmastegrund i Assens.

"Det er det, vi har formodet hele tiden, at staten har prissat efter, hvad grunden skulle bruges til og efter, at der allerede stod en mast. Man har derved udnyttet den situation, at den, man opsiger, ikke kan gøre andet end at forlade grunden eller acceptere urimelige vilkår," siger Jakob Willer og fortsætter:

"Når man prissætter et areal tyve gange højere end den offentlige vurdering, så er der noget helt galt. Det er et klokkeklart bevis på, at der er behov for, at ministeren griber ind med initiativer, der kan sikre rimelige priser og vilkår på det her område. Det er et tydeligt bevis på markedsfejl, når en udlejer eller sælger kan udnytte en situation, hvor der allerede er en mast placeret, til at fastsætte nogle helt urimelige priser, siger han."

Kort fortalt mener han ikke, at grunde til tele-formål skal prissættes anderledes end grunde til andre erhvervsformål. Han tilføjer, at det typisk koster 1-1,5 million kroner at pille en mast ned og placere den et nyt sted.

"Man kan vel sige, at staten havde et de facto monopol på udlejning og salg af arealet til den pågældende mast, og det forsøgte man at udnytte til at kræve en helt urimelig høj pris fra teleselskabet."

Barriere for udbygning af mobilnet

Assens-masten er langt fra det eneste sted, hvor landets teleselskaber lige nu kæmper en kamp om lejepriser på mastegrunde.

For nylig valgte TDC at pille en mast ned i Guldborgssund i protest mod, at kommunen skruede lejeprisen i vejret, og Bagmandspolitiet undersøger lige nu en sag, hvor flere af landets kommuner mistænkes for ulovligt at have koordineret og opskruet lejepriserne.

Samtidig råber landets yderkommuner højt om behovet for bedre mobildækning. Men ifølge telebranchen er de opskruede lejepriser en reel forhindring for bedre mobildækning.

 "Sagen i Assens blev løst ved, at den kom i pressen, men det kan vi ikke gøre hver gang. Jeg håber meget, at ministeren i den handlingsplan, som branchen er stillet i udsigt på området vil have et initiativ, der sikrer dette. Prissætningen er en reel barriere for udbygningen af mobilnet i Danmark," lyder det fra Jakob Willer.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car