Så mange milliarder pumper Apple i innovation

Innovation er vejen til yderligere vækst for Apple, som i år har brugt flere milliarder på udvikling end nogensinde før.

Artikel top billede

Læs også:
Apple fyrer software-chef efter fiasko-produkt

Apple skovler penge ind trods krisen: Så vildt er det

Det amerikanske it-selskab Apple har i det seneste årti fået en del appelsiner i turbanen med produkter som iPod, iPhone og iPad.

En ny rapport fra Apple til de amerikanske handelsmyndigheder viser, at succeserne skal fastholdes og udbygges igennem innovation. For rapporten til de amerikanske myndigheder afslører, at æble-selskabet i 2012 optrappede kraftigt på innovationsfronten.

Fra at have et årligt innovationsbudget på knap 14 milliarder kroner, så har Apple i 2012 investeret yderligere en milliard dollar i nye teknologier, så de samlede innovationsinvesteringer i finansåret ryger op på knap 20 milliarder kroner.

Det skriver Techcrunch.

Nye chips og skærme

Tidligere har Apples investeringer i innovation aldrig været hævet så meget på ét år.

Mellem 2010 og 2011 udgjorde forskellen på de to år blot 3,4 millioner kroner i øgede innovationsinvesteringer, og mellem 2009 og 2010 steg investeringen i ny teknologi med knap tre millioner kroner.

I 2012 bliver Apples nye A6-processer og Retina-skærme til blandt andet MacBook Pro fremhævet som de to største investeringsobjekter på trods af, at udviklingen af disse teknologier formentlig tog sin begyndelse før dette finansår.

At der er blevet spenderet langt flere innovationsmilliarder i 2012 end nogensinde før, kunne samtidig tyde på, at Apple gør klar til at fremvise et væld af nye teknologier i de kommende år.

Hyrer folk i tusindvis

Apples rapport til de amerikanske handelsmyndigheder afslører også, at it-giganten har massehyret i det seneste år.

Selskabet har således budt velkommen til omkring 12.400 nye medarbejdere, så der nu er i alt godt 70.000 æble-medarbejdere.

Dermed overhaler Apple den amerikanske arbejdsmarkedsudvikling med mange hestemuler på trods af, at antallet af USA's arbejdsløse er droppet 1,2 procentpoint fra september 2011 frem til september 2012, så der i dag er i alt 155 millioner amerikanere i arbejde.

Læs også:
Apple fyrer software-chef efter fiasko-produkt

Apple skovler penge ind trods krisen: Så vildt er det

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    PensionDanmark

    AI Automation Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S