Ny regionsdirektør holder kortene tæt ind til kroppen

Den nyudnævnte it-direktør i Region Sjælland har en baggrund inden for sundheds-it, og det får betydning for borgerne. Resten er hemmeligt.

Artikel top billede

Foto: Michelle Morales

Læs også:
Kloge folk søges: Danske regioner på jagt efter it-topchefer

Frygtløs ny CIO: Sådan vil jeg ordne politiets it-bøvl

Dansk stor-region får ny it-direktør - får kæmpebudget

Interview: Den nyudnævnte it-direktør i Region Sjælland, Per Buchwaldt, ser frem til sit nye job, hvor sundheds-it vil være et naturligt fokusområde.

Langt hovedparten af regionens arbejde handler nemlig om bedre sundhed for borgerne.

Per Buchwaldt tiltræder først stillingen 1. januar 2013, og derfor holder han foreløbig kortene tæt ind til kroppen, men fortæller dog lidt om sundhedsplanen.

Tillyke med jobbet Per Buchwaldt, hvilke tanker gør du dig omkring dit nye job?

"Nu er jeg ikke tiltrådt stillingen endnu, så det er for tidligt, at jeg skal sige noget klogt om det. Det vil jeg gøre, når jeg har sat mig grundigt ind tingene."

"Jeg glæder mig naturligvis til de udfordringer, der er forbundet med stillingen og til at realisere den it-strategi, der allerede er lagt, og som jeg i øvrigt allerede har haft en lille andel i."

"Det er en region, der er veldrevet på it-området, og det er et godt udgangspunkt for mit kommende arbejde."

I dit job i konsulenthuset Deloitte, har du haft fokus på sundheds-it i mange år. Hvordan kommer det til udtryk i det nye job i Region Sjælland? 

"Region Sjælland er i gang med at skabe en ny sundhedsplatform sammen med Region Hovedstaden, og det er et meget spændende projekt. Så det er klart, at sundheds-it kommer til at fylde rigtig meget."

Vil du løfte lidt af sløret for, hvad der ellers kommer til at ske i regionen under din ledelse?

"Nej, det vil jeg vente med. Der er mange kompetente folk, som sidder i regionen, og dem skal jeg tale med først."

Læs også:
Kloge folk søges: Danske regioner på jagt efter it-topchefer

Frygtløs ny CIO: Sådan vil jeg ordne politiets it-bøvl

Dansk stor-region får ny it-direktør - får kæmpebudget

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS