Apple frigiver software-opdatering til iPhone og iPad

Den første opdatering til styresystemet iOS 6 er netop frigivet til iPhone, iPad og iPod Touch.

Artikel top billede

Læs også:

Apples iOS 6 frigivet til iPhone og iPad: Hent det her

Den første opdatering er nu klar til Apples iOS 6, der blev frigivet i september.

iOS 6.0.1 indeholder ifølge Apple diverse rettelser, herunder af en fejl, der kan få kamera-lyset til ikke at fungere ordentligt, en fejl, der kan hindre trådløs softwareopdatering, og en fejl, der kan medføre horisontale streger over det virtuelle keyboard.

Ifølge Apple-meddelelsen udbedrer 6.0.1 også et problem med WiFi WPA2-netværksforbindelser, ligesom der skal være taget hånd om et problem med aftaler, der er oprettet via Exchange.

iOS 6.0.1 fylder 43,3 MB og kan hentes ved at gå ind under menuen Instillinger, Generelt og Softwareopdatering på din iPhone, iPad eller iPad Touch.

Man kan også opdatere styresystemet via iTunes. 

Mange nyheder i OS 6

iOS 6 introducerede 200 nye funktioner. En af de største nyheder var Apples egen kort-tjeneste, der dog siden har vist sig at være af en noget tvivlsom kvalitet, hvilket har kostet den ansvarlige chef jobbet.

Der er dog også mere vellykkede nyheder i iOS 6.

Blandt andet har Apples mail-app har fået nye funktioner, så det nu er muligt at oprette VIP-kontakter, og det er også blevet lettere at vedhæfte billeder.

Også Safari er i den seneste version af iOS forbedret, så det blandt andet er muligt at starte med at tjekke en webside på iPad'en og derefter fortsætte, hvor man slap, på iPhonen.

Læs om alle nyhederne her og se vores dom over iOS 6 her.

Læs også:

Apples iOS 6 frigivet til iPhone og iPad: Hent det her

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S