Apple frigiver software-opdatering til iPhone og iPad

Den første opdatering til styresystemet iOS 6 er netop frigivet til iPhone, iPad og iPod Touch.

Artikel top billede

Læs også:

Apples iOS 6 frigivet til iPhone og iPad: Hent det her

Den første opdatering er nu klar til Apples iOS 6, der blev frigivet i september.

iOS 6.0.1 indeholder ifølge Apple diverse rettelser, herunder af en fejl, der kan få kamera-lyset til ikke at fungere ordentligt, en fejl, der kan hindre trådløs softwareopdatering, og en fejl, der kan medføre horisontale streger over det virtuelle keyboard.

Ifølge Apple-meddelelsen udbedrer 6.0.1 også et problem med WiFi WPA2-netværksforbindelser, ligesom der skal være taget hånd om et problem med aftaler, der er oprettet via Exchange.

iOS 6.0.1 fylder 43,3 MB og kan hentes ved at gå ind under menuen Instillinger, Generelt og Softwareopdatering på din iPhone, iPad eller iPad Touch.

Man kan også opdatere styresystemet via iTunes. 

Mange nyheder i OS 6

iOS 6 introducerede 200 nye funktioner. En af de største nyheder var Apples egen kort-tjeneste, der dog siden har vist sig at være af en noget tvivlsom kvalitet, hvilket har kostet den ansvarlige chef jobbet.

Der er dog også mere vellykkede nyheder i iOS 6.

Blandt andet har Apples mail-app har fået nye funktioner, så det nu er muligt at oprette VIP-kontakter, og det er også blevet lettere at vedhæfte billeder.

Også Safari er i den seneste version af iOS forbedret, så det blandt andet er muligt at starte med at tjekke en webside på iPad'en og derefter fortsætte, hvor man slap, på iPhonen.

Læs om alle nyhederne her og se vores dom over iOS 6 her.

Læs også:

Apples iOS 6 frigivet til iPhone og iPad: Hent det her

Læses lige nu

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S