Apple frigiver software-opdatering til iPhone og iPad

Den første opdatering til styresystemet iOS 6 er netop frigivet til iPhone, iPad og iPod Touch.

Artikel top billede

Læs også:

Apples iOS 6 frigivet til iPhone og iPad: Hent det her

Den første opdatering er nu klar til Apples iOS 6, der blev frigivet i september.

iOS 6.0.1 indeholder ifølge Apple diverse rettelser, herunder af en fejl, der kan få kamera-lyset til ikke at fungere ordentligt, en fejl, der kan hindre trådløs softwareopdatering, og en fejl, der kan medføre horisontale streger over det virtuelle keyboard.

Ifølge Apple-meddelelsen udbedrer 6.0.1 også et problem med WiFi WPA2-netværksforbindelser, ligesom der skal være taget hånd om et problem med aftaler, der er oprettet via Exchange.

iOS 6.0.1 fylder 43,3 MB og kan hentes ved at gå ind under menuen Instillinger, Generelt og Softwareopdatering på din iPhone, iPad eller iPad Touch.

Man kan også opdatere styresystemet via iTunes. 

Mange nyheder i OS 6

iOS 6 introducerede 200 nye funktioner. En af de største nyheder var Apples egen kort-tjeneste, der dog siden har vist sig at være af en noget tvivlsom kvalitet, hvilket har kostet den ansvarlige chef jobbet.

Der er dog også mere vellykkede nyheder i iOS 6.

Blandt andet har Apples mail-app har fået nye funktioner, så det nu er muligt at oprette VIP-kontakter, og det er også blevet lettere at vedhæfte billeder.

Også Safari er i den seneste version af iOS forbedret, så det blandt andet er muligt at starte med at tjekke en webside på iPad'en og derefter fortsætte, hvor man slap, på iPhonen.

Læs om alle nyhederne her og se vores dom over iOS 6 her.

Læs også:

Apples iOS 6 frigivet til iPhone og iPad: Hent det her

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S