Apple frigiver software-opdatering til iPhone og iPad

Den første opdatering til styresystemet iOS 6 er netop frigivet til iPhone, iPad og iPod Touch.

Artikel top billede

Læs også:

Apples iOS 6 frigivet til iPhone og iPad: Hent det her

Den første opdatering er nu klar til Apples iOS 6, der blev frigivet i september.

iOS 6.0.1 indeholder ifølge Apple diverse rettelser, herunder af en fejl, der kan få kamera-lyset til ikke at fungere ordentligt, en fejl, der kan hindre trådløs softwareopdatering, og en fejl, der kan medføre horisontale streger over det virtuelle keyboard.

Ifølge Apple-meddelelsen udbedrer 6.0.1 også et problem med WiFi WPA2-netværksforbindelser, ligesom der skal være taget hånd om et problem med aftaler, der er oprettet via Exchange.

iOS 6.0.1 fylder 43,3 MB og kan hentes ved at gå ind under menuen Instillinger, Generelt og Softwareopdatering på din iPhone, iPad eller iPad Touch.

Man kan også opdatere styresystemet via iTunes. 

Mange nyheder i OS 6

iOS 6 introducerede 200 nye funktioner. En af de største nyheder var Apples egen kort-tjeneste, der dog siden har vist sig at være af en noget tvivlsom kvalitet, hvilket har kostet den ansvarlige chef jobbet.

Der er dog også mere vellykkede nyheder i iOS 6.

Blandt andet har Apples mail-app har fået nye funktioner, så det nu er muligt at oprette VIP-kontakter, og det er også blevet lettere at vedhæfte billeder.

Også Safari er i den seneste version af iOS forbedret, så det blandt andet er muligt at starte med at tjekke en webside på iPad'en og derefter fortsætte, hvor man slap, på iPhonen.

Læs om alle nyhederne her og se vores dom over iOS 6 her.

Læs også:

Apples iOS 6 frigivet til iPhone og iPad: Hent det her

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS