Microsoft-topchef forlader selskabet - afløseren er klar

Opdateret: Microsofts Windows-topchef stopper. Det sker få uger efter, at det nye Windows 8 blev lanceret.

Artikel top billede

Læs også:

Fem dage med Windows 8: Hit eller flop?

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Microsofts Steven Sinofsky, der har ansvaret for Windows og Windows Live, stopper i selskabet.

Det meddeler Microsoft:

"Jeg er taknemmelig for de mange års arbejde, som Steven har bidraget med til virksomheden," udtaler administrerende direktør Steve Ballmer.

Direktør-skiftet kommer på et noget specielt tidspunkt, idet Microsoft for blot få uger siden lancerede sit nye Windows 8 og Windows Phone 8, der er yderst vigtige produkter for software-gigantens fremtid.

"De produkter og services, som vi har leveret til markedet i de seneste par måneder, markerer begyndelsen på en ny æra hos Microsoft," siger Steve Ballmer. 

"Vi har bygget et fantastisk fundament med nye frigivelser af Microsoft Office, Windows 8, Windows Phone 8, Microsoft Surface, Windows Server 2012 og Halo 4 og fantastisk integration til services som Bing, Skype og Xbox på tværs af alle vores produkter."

Derfor stopper Steven Sinofsky

Forklaringen på Steven Sinofskys exit skal findes i denne udmelding fra Ballmer:

"For at fortsætte denne success er det meget nødvendigt, at vi fortætter med at skabe et tilhørselsforhold på tværs af alle Microsofts-teams og har en mere integreret og hurtig udviklingscyklus for vores tilbud."

"Jeg er ydmyg over for den professionalisme og generøsitet fra alle, som jeg har haft mulighed for at arbejde sammen med i denne fantastiske virksomhed," fortæller Steven Sinofsky selv.

Her er den nye Windows-chef

Læs også:

Fem dage med Windows 8: Hit eller flop?

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

I stedet for Steven Sinofsky bliver det Julie Larson-Green, der får hovedansvaret for Windows software og hardware.

Tami Reller beholder sin stilling som økonomidirektør og marketingdirektør i Windows-divisionen. Begge Windows-topcheferne har Steve Ballmer som direkte chef.

Julie Larson Green har været ansat hos Microsoft siden 1993, og hun har blandt andet stået i spidsen for brugeroplevelsen i tidligere versioner af Internet Explorer.

I forbindelse med både Windows 7 og Windows 8 var hun blandt andet ansvarlig designet af brugergrænsefladen.

"Det var tydeligt for mig, at Julie er den bedste person til dette job, og jeg er glad for at have hende i denne nye rolle," lyder det fra Steve Ballmer.

Microsoft har redesignet Windows for bedre at kunne matche en ny it-æra med mange nye brugsscenarier - og hvor touch-baseret hardware og apps er det nye sort.

Analysefirmaet Gartner har imidlertid vurderet, 90 procent af virksomhederne frem til 2015 vil undgå udrulning af Windows 8 i stor skala. "Markedet vil være tid om at modnes, og de fleste virksomheder vil sidde på sidelinjen indtil videre," har Gartner udtalt.

Læs også:

Fem dage med Windows 8: Hit eller flop?

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos