Microsoft-topchef forlader selskabet - afløseren er klar

Opdateret: Microsofts Windows-topchef stopper. Det sker få uger efter, at det nye Windows 8 blev lanceret.

Artikel top billede

Læs også:

Fem dage med Windows 8: Hit eller flop?

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Microsofts Steven Sinofsky, der har ansvaret for Windows og Windows Live, stopper i selskabet.

Det meddeler Microsoft:

"Jeg er taknemmelig for de mange års arbejde, som Steven har bidraget med til virksomheden," udtaler administrerende direktør Steve Ballmer.

Direktør-skiftet kommer på et noget specielt tidspunkt, idet Microsoft for blot få uger siden lancerede sit nye Windows 8 og Windows Phone 8, der er yderst vigtige produkter for software-gigantens fremtid.

"De produkter og services, som vi har leveret til markedet i de seneste par måneder, markerer begyndelsen på en ny æra hos Microsoft," siger Steve Ballmer. 

"Vi har bygget et fantastisk fundament med nye frigivelser af Microsoft Office, Windows 8, Windows Phone 8, Microsoft Surface, Windows Server 2012 og Halo 4 og fantastisk integration til services som Bing, Skype og Xbox på tværs af alle vores produkter."

Derfor stopper Steven Sinofsky

Forklaringen på Steven Sinofskys exit skal findes i denne udmelding fra Ballmer:

"For at fortsætte denne success er det meget nødvendigt, at vi fortætter med at skabe et tilhørselsforhold på tværs af alle Microsofts-teams og har en mere integreret og hurtig udviklingscyklus for vores tilbud."

"Jeg er ydmyg over for den professionalisme og generøsitet fra alle, som jeg har haft mulighed for at arbejde sammen med i denne fantastiske virksomhed," fortæller Steven Sinofsky selv.

Her er den nye Windows-chef

Læs også:

Fem dage med Windows 8: Hit eller flop?

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

I stedet for Steven Sinofsky bliver det Julie Larson-Green, der får hovedansvaret for Windows software og hardware.

Tami Reller beholder sin stilling som økonomidirektør og marketingdirektør i Windows-divisionen. Begge Windows-topcheferne har Steve Ballmer som direkte chef.

Julie Larson Green har været ansat hos Microsoft siden 1993, og hun har blandt andet stået i spidsen for brugeroplevelsen i tidligere versioner af Internet Explorer.

I forbindelse med både Windows 7 og Windows 8 var hun blandt andet ansvarlig designet af brugergrænsefladen.

"Det var tydeligt for mig, at Julie er den bedste person til dette job, og jeg er glad for at have hende i denne nye rolle," lyder det fra Steve Ballmer.

Microsoft har redesignet Windows for bedre at kunne matche en ny it-æra med mange nye brugsscenarier - og hvor touch-baseret hardware og apps er det nye sort.

Analysefirmaet Gartner har imidlertid vurderet, 90 procent af virksomhederne frem til 2015 vil undgå udrulning af Windows 8 i stor skala. "Markedet vil være tid om at modnes, og de fleste virksomheder vil sidde på sidelinjen indtil videre," har Gartner udtalt.

Læs også:

Fem dage med Windows 8: Hit eller flop?

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Annonceindlæg fra Deloitte

Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job