Microsoft-topchef forlader selskabet - afløseren er klar

Opdateret: Microsofts Windows-topchef stopper. Det sker få uger efter, at det nye Windows 8 blev lanceret.

Artikel top billede

Læs også:

Fem dage med Windows 8: Hit eller flop?

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Microsofts Steven Sinofsky, der har ansvaret for Windows og Windows Live, stopper i selskabet.

Det meddeler Microsoft:

"Jeg er taknemmelig for de mange års arbejde, som Steven har bidraget med til virksomheden," udtaler administrerende direktør Steve Ballmer.

Direktør-skiftet kommer på et noget specielt tidspunkt, idet Microsoft for blot få uger siden lancerede sit nye Windows 8 og Windows Phone 8, der er yderst vigtige produkter for software-gigantens fremtid.

"De produkter og services, som vi har leveret til markedet i de seneste par måneder, markerer begyndelsen på en ny æra hos Microsoft," siger Steve Ballmer. 

"Vi har bygget et fantastisk fundament med nye frigivelser af Microsoft Office, Windows 8, Windows Phone 8, Microsoft Surface, Windows Server 2012 og Halo 4 og fantastisk integration til services som Bing, Skype og Xbox på tværs af alle vores produkter."

Derfor stopper Steven Sinofsky

Forklaringen på Steven Sinofskys exit skal findes i denne udmelding fra Ballmer:

"For at fortsætte denne success er det meget nødvendigt, at vi fortætter med at skabe et tilhørselsforhold på tværs af alle Microsofts-teams og har en mere integreret og hurtig udviklingscyklus for vores tilbud."

"Jeg er ydmyg over for den professionalisme og generøsitet fra alle, som jeg har haft mulighed for at arbejde sammen med i denne fantastiske virksomhed," fortæller Steven Sinofsky selv.

Her er den nye Windows-chef

Læs også:

Fem dage med Windows 8: Hit eller flop?

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

I stedet for Steven Sinofsky bliver det Julie Larson-Green, der får hovedansvaret for Windows software og hardware.

Tami Reller beholder sin stilling som økonomidirektør og marketingdirektør i Windows-divisionen. Begge Windows-topcheferne har Steve Ballmer som direkte chef.

Julie Larson Green har været ansat hos Microsoft siden 1993, og hun har blandt andet stået i spidsen for brugeroplevelsen i tidligere versioner af Internet Explorer.

I forbindelse med både Windows 7 og Windows 8 var hun blandt andet ansvarlig designet af brugergrænsefladen.

"Det var tydeligt for mig, at Julie er den bedste person til dette job, og jeg er glad for at have hende i denne nye rolle," lyder det fra Steve Ballmer.

Microsoft har redesignet Windows for bedre at kunne matche en ny it-æra med mange nye brugsscenarier - og hvor touch-baseret hardware og apps er det nye sort.

Analysefirmaet Gartner har imidlertid vurderet, 90 procent af virksomhederne frem til 2015 vil undgå udrulning af Windows 8 i stor skala. "Markedet vil være tid om at modnes, og de fleste virksomheder vil sidde på sidelinjen indtil videre," har Gartner udtalt.

Læs også:

Fem dage med Windows 8: Hit eller flop?

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect