Falder bagud: Så dårligt går det for Nokias smartphones

Smartphone-salget buldrer frem. Men Nokia er droppet langt ned på listen over det globale smartphone-marked. Se de øvrige vindere og tabere her.

Artikel top billede

Steve Ballmer fra Microsoft og Stephen Elop fra Nokia har fortsat store forventninger til Windows Phone og de nye Lumia-telefoner fra Nokia, her Lumia 920.

Læs også:

Nokia-topchef: Derfor vil jeg stadig ikke vælge Android

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Android når ny milepæl: Løber fra de andre OS'er

Væksten i salget af smartphones fortsætter for fulde drøn.

Helt nye tal fra Gartner viser, at smartphone-salget steg med 46,9 procent fra tredje kvartal sidste år til tredje kvartal i år.

Til sammenligning faldt salget af mobiltelefoner med 3,1 procent. Smartphone-produkterne udgør nu 39,6 procent af det samlede antal solgte mobiltelfoner og smartphones. 

Specielt Nokia har dog svært ved at følge med på smartphone-bølgen.

Nokia nu kun nummer syv

Mens Samsung og Apple klarer sig godt og nu står får 46,5 procent af det samlede antal solgte smartphones, så faldt Nokia fra en tredjeplads i andet kvartal i år til en syvendeplads i det netop overståede kvartal.

Nokia solgte kvartalet ialt 7,2 millioner smartphones.

"De nye Lumia-devices med Windows Phone 8 bør kunne hjælpe med at standse faldet i markedsandel i fjerde kvartal 2012, selvom det først vil være i 2013, at vi vil se en betydningsfuld forbedring af Nokias position, skriver Gartner.

Det betyder, at canadiske RIM nu ligger på en tredjeplads, mens HTC fra Taiwan ligger på fjerdepladsen, skriver Gartner.

Analysefirmaet peger dog på, at begge de selskaber kan få svært ved at holde positionerne i de kommende kvartaler.

Disse styresystemer hitter

I sidste uge var IDC ude med sine tal for markedet i tredje kvartal. Her lå Android på 75 procent, iOS på 14,9 procent og Windows Phone på to procent.

Et noget lignende billede tegnes der i Gartners seneste opgørelse, hvor Windows Phone dog klarer sig en smule bedre, mens Android og iOS ligger en smule lavere rent markedsandelsmæssigt.

Gartner skriver, at man forventer, at iOS vil vokse en del i fjerne kvartal på grund af den nye iPhone 5.

Specielt Nokia har brug for, at Windows Phone snart begynder at få noget mere medvind. 

I sidste uge mødte Computerworld Nokias adminstrerende direktør, Stephen Elop, i København. Her spurgte vi ham blandt andet, om han, hvis han kunne hoppe et par år tilbage i tiden, stadig ville vælge Windows Phone frem for Android?

Stephen Elop svarede blandt andet:

"Grunden til, at vi ikke valgte Android for to år siden - og grunden til at vi selv ikke med bagklogskabens fordel ville havde valgt Android - er et ord: Differentiering."

"Vi mente, at vi ved at indgå et partnerskab med Microsoft kunne skabe en grundlæggende differentiering. At samtalen i en butik kunne være: 'Du har tre valg; Windows Phone på det her fantastiske produkt fra Nokia, Android, hvilket mest er Samsung, og så selvfølgelig Apple og dets produkter."

Læs også:

Nokia-topchef: Derfor vil jeg stadig ikke vælge Android

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Android når ny milepæl: Løber fra de andre OS'er

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS