It-kæmpe klager over stærkt udskældt ESDH-udbud

Stort dansk it-firma klager over et ESDH-udbud, som 94 myndigheder er med i.

Artikel top billede

Fujitsu har indsendt en klage over stort esdh-udbud, hvor 94 myndigheder er gået sammen.

"Vi har valgt at klage til Klagenævn for Udbud," fortæller markedsdirektør Christian Torp fra Fujitsu til Computerworld.

Blandt andet måden udbyderen, brugerklubben SBsys, har vurderet leverandørerne på, er stærkt kritisabel, mener it-giganten.

Billig løsning fravalgt

Fujitsu var markant billigere end vinderen af udbudet, Ditmer, og på organisatoriske kvalifikationer scorede Fujitsu helt i bund i forhold til det lille århusianske firma, på trods af at Fujitsu har leveringserfaring til et hav af danske kommuner. 

Håbet er nu hos Fujitsu, at klagen får opsættende virkning, så brugerklubben ikke må skrive kontrakt med Ditmer.

Udbuddet sker via en brugerklub, der i for vejen er stærkt udskældt og beskyldes for give ulovlig statsstøtte til Ditmer.

Dansk Industri har tidligere kaldt udbuddet en "skueproces", og leverandøren Traen valgte helt at trække sig fra udbuddet, fordi det var "spild af tid" at deltage i det.

Brugerklub: Trist
Hos Ditmer A/S, der vandt udbuddet, vil man ikke på nuværende tidspunkt kommentere klagen.

"Vi har fået at vide, at Fujitsu har klaget til Klagenævnet for Udbud, så nu venter vi på, at klagenævnet forholder sig til Fujitsus påstande," lyder det fra direktør Johan Bitsch Nielsen fra Ditmer A/S.

Hos brugerklubben udtaler formand Helle Berg fra Sbsys:

"Det virker da lidt trist, hvis målet med at klage ikke er selv at få noget ud af det, men udelukkende at forhindre andre i det."

"Men når det så er sagt, så er dem, der vil klage, naturligvis i sin ret til det og skal være velkomne," skriver hun i en mail til Computerworld.

"Bedømmelsen af kriterierne i udbudsmaterialet er naturligvis fulgt til punkt og prikke," udtaler hun videre.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job