It-kæmpe klager over stærkt udskældt ESDH-udbud

Stort dansk it-firma klager over et ESDH-udbud, som 94 myndigheder er med i.

Artikel top billede

Fujitsu har indsendt en klage over stort esdh-udbud, hvor 94 myndigheder er gået sammen.

"Vi har valgt at klage til Klagenævn for Udbud," fortæller markedsdirektør Christian Torp fra Fujitsu til Computerworld.

Blandt andet måden udbyderen, brugerklubben SBsys, har vurderet leverandørerne på, er stærkt kritisabel, mener it-giganten.

Billig løsning fravalgt

Fujitsu var markant billigere end vinderen af udbudet, Ditmer, og på organisatoriske kvalifikationer scorede Fujitsu helt i bund i forhold til det lille århusianske firma, på trods af at Fujitsu har leveringserfaring til et hav af danske kommuner. 

Håbet er nu hos Fujitsu, at klagen får opsættende virkning, så brugerklubben ikke må skrive kontrakt med Ditmer.

Udbuddet sker via en brugerklub, der i for vejen er stærkt udskældt og beskyldes for give ulovlig statsstøtte til Ditmer.

Dansk Industri har tidligere kaldt udbuddet en "skueproces", og leverandøren Traen valgte helt at trække sig fra udbuddet, fordi det var "spild af tid" at deltage i det.

Brugerklub: Trist
Hos Ditmer A/S, der vandt udbuddet, vil man ikke på nuværende tidspunkt kommentere klagen.

"Vi har fået at vide, at Fujitsu har klaget til Klagenævnet for Udbud, så nu venter vi på, at klagenævnet forholder sig til Fujitsus påstande," lyder det fra direktør Johan Bitsch Nielsen fra Ditmer A/S.

Hos brugerklubben udtaler formand Helle Berg fra Sbsys:

"Det virker da lidt trist, hvis målet med at klage ikke er selv at få noget ud af det, men udelukkende at forhindre andre i det."

"Men når det så er sagt, så er dem, der vil klage, naturligvis i sin ret til det og skal være velkomne," skriver hun i en mail til Computerworld.

"Bedømmelsen af kriterierne i udbudsmaterialet er naturligvis fulgt til punkt og prikke," udtaler hun videre.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job