It-kæmpe klager over stærkt udskældt ESDH-udbud

Stort dansk it-firma klager over et ESDH-udbud, som 94 myndigheder er med i.

Artikel top billede

Fujitsu har indsendt en klage over stort esdh-udbud, hvor 94 myndigheder er gået sammen.

"Vi har valgt at klage til Klagenævn for Udbud," fortæller markedsdirektør Christian Torp fra Fujitsu til Computerworld.

Blandt andet måden udbyderen, brugerklubben SBsys, har vurderet leverandørerne på, er stærkt kritisabel, mener it-giganten.

Billig løsning fravalgt

Fujitsu var markant billigere end vinderen af udbudet, Ditmer, og på organisatoriske kvalifikationer scorede Fujitsu helt i bund i forhold til det lille århusianske firma, på trods af at Fujitsu har leveringserfaring til et hav af danske kommuner. 

Håbet er nu hos Fujitsu, at klagen får opsættende virkning, så brugerklubben ikke må skrive kontrakt med Ditmer.

Udbuddet sker via en brugerklub, der i for vejen er stærkt udskældt og beskyldes for give ulovlig statsstøtte til Ditmer.

Dansk Industri har tidligere kaldt udbuddet en "skueproces", og leverandøren Traen valgte helt at trække sig fra udbuddet, fordi det var "spild af tid" at deltage i det.

Brugerklub: Trist
Hos Ditmer A/S, der vandt udbuddet, vil man ikke på nuværende tidspunkt kommentere klagen.

"Vi har fået at vide, at Fujitsu har klaget til Klagenævnet for Udbud, så nu venter vi på, at klagenævnet forholder sig til Fujitsus påstande," lyder det fra direktør Johan Bitsch Nielsen fra Ditmer A/S.

Hos brugerklubben udtaler formand Helle Berg fra Sbsys:

"Det virker da lidt trist, hvis målet med at klage ikke er selv at få noget ud af det, men udelukkende at forhindre andre i det."

"Men når det så er sagt, så er dem, der vil klage, naturligvis i sin ret til det og skal være velkomne," skriver hun i en mail til Computerworld.

"Bedømmelsen af kriterierne i udbudsmaterialet er naturligvis fulgt til punkt og prikke," udtaler hun videre.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S