It-kæmpe klager over stærkt udskældt ESDH-udbud

Stort dansk it-firma klager over et ESDH-udbud, som 94 myndigheder er med i.

Artikel top billede

Fujitsu har indsendt en klage over stort esdh-udbud, hvor 94 myndigheder er gået sammen.

"Vi har valgt at klage til Klagenævn for Udbud," fortæller markedsdirektør Christian Torp fra Fujitsu til Computerworld.

Blandt andet måden udbyderen, brugerklubben SBsys, har vurderet leverandørerne på, er stærkt kritisabel, mener it-giganten.

Billig løsning fravalgt

Fujitsu var markant billigere end vinderen af udbudet, Ditmer, og på organisatoriske kvalifikationer scorede Fujitsu helt i bund i forhold til det lille århusianske firma, på trods af at Fujitsu har leveringserfaring til et hav af danske kommuner. 

Håbet er nu hos Fujitsu, at klagen får opsættende virkning, så brugerklubben ikke må skrive kontrakt med Ditmer.

Udbuddet sker via en brugerklub, der i for vejen er stærkt udskældt og beskyldes for give ulovlig statsstøtte til Ditmer.

Dansk Industri har tidligere kaldt udbuddet en "skueproces", og leverandøren Traen valgte helt at trække sig fra udbuddet, fordi det var "spild af tid" at deltage i det.

Brugerklub: Trist
Hos Ditmer A/S, der vandt udbuddet, vil man ikke på nuværende tidspunkt kommentere klagen.

"Vi har fået at vide, at Fujitsu har klaget til Klagenævnet for Udbud, så nu venter vi på, at klagenævnet forholder sig til Fujitsus påstande," lyder det fra direktør Johan Bitsch Nielsen fra Ditmer A/S.

Hos brugerklubben udtaler formand Helle Berg fra Sbsys:

"Det virker da lidt trist, hvis målet med at klage ikke er selv at få noget ud af det, men udelukkende at forhindre andre i det."

"Men når det så er sagt, så er dem, der vil klage, naturligvis i sin ret til det og skal være velkomne," skriver hun i en mail til Computerworld.

"Bedømmelsen af kriterierne i udbudsmaterialet er naturligvis fulgt til punkt og prikke," udtaler hun videre.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S